Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO odsoudilo WikiLeaks kvůli jaderným zbraním

Vydáno 01.12.2010
NATO odsoudilo WikiLeaks kvůli jaderným zbraním
Severoatlantická aliance odsoudila server WikiLeaks za zveřejnění důvěrných a tajných diplomatických kabelogramů, které se do detailu zabývají rozmístěním amerických taktických jaderných zbraní v Evropě. Podle NATO je tento krok "nelegální a nebezpečný".

Z uniklé diplomatické korespondence vyplývá, že většina z 200 taktických bomb na evropském území je umístěna v Belgii, Nizozemí, Německu a Turecku. O těchto čtyřech státech se v souvislosti s jadernými zbraněmi vždy spekulovalo, avšak NATO i zainteresované vlády vždy odmítaly jejich přítomnost na svém území formálně potvrdit.

Čtěte také:
NATO si jaderné zbraně ponechá

Zdroj: The Jerusalem Post (Izrael)

---

Rusko popřelo zprávy o přesunu jaderných zbraní k hranicím NATO
Vysoce postavený ruský poslanec popřel tvrzení, podle něhož Rusko přesunulo taktické jaderné rakety krátkého doletu blíže k hranicím členských států NATO. "Ve vztazích s našimi americkými partnery panuje vzájemná důvěra a bez informování a konzultací s našimi partnery nepodnikáme žádné kroky," prohlásil Michail Margelov, šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu.

Reagoval tak na tvrzení nejmenovaných amerických představitelů otisknutá v deníku The Wall Street Journal, podle nichž Rusové střely přemístili již letos na jaře, současně s rozmístěním amerických raket Patriot v Polsku, poblíž ruské enklávy Kaliningrad.

Za zprávou možná stojí pokus o torpédování nové odzbrojovací smlouvy START 2 mezi USA a Ruskem, která v americkém Kongresu narazila na tvrdý republikánský odpor, myslí si odborník na bezpečnostní problematiku Pavel Felgenhauer. Ruské ministerstvo obrany tvrzení z Wall Street Journal odmítlo komentovat.

Čtěte také:
Rusko: Propojení štítů jsme Alianci nenabídli
WikiLeaks: USA žádaly o umístění radaru v Turecku

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Británie chce zastavit nárůst rozpočtu EDA
Velká Británie je připravena vetovat plánované zvýšení rozpočtu Evropské obranné agentury (EDA). Chce tak Bruselu vyslat jasný varovný signál, že je třeba se uskromnit, napsal deník The Telegraph.

Britský ministr obrany Liam Fox adresoval vysoké představitelce EU pro zahraniční vztahy Catherine Ashton dopis, v němž varuje, že navrhovaný nárůst o 3,8 % by bylo v době velkých škrtů v domácím obranném rozpočtu "nemožné ospravedlnit". Pokud nebude rozpočet EDA "alespoň" zmražen, uplatní premiér David Cameron při hlasování své veto, upozorňuje v dopise Fox.

EDA, sídlící v Bruselu a disponující asi stovkou zaměstnanců, se snaží koordinovat nákup zbrojních systémů na úrovni EU a její roční rozpočet činí zhruba 25 milionů liber. Britský příspěvek, po Německu druhý nejvyšší, dosahuje kolem 3,5 milionu liber.

Čtěte také:
Poslední let Harrierů provázely emoce
Britské škrty poškodí NATO, varuje Hillary Clinton

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Írán lepší rakety nemá, tvrdí experti navzdory WikiLeaks
Letos v říjnu oslavila Severní Korea 65leté výročí svého založení velkou vojenskou přehlídkou, již několik desetiletí tolik typickou pro autoritativní režimy všeho druhu. V průvodu byla představena i nová raketa s názvem Musudan. Ta nyní hraje hlavní roli ve zprávách, které se dostaly na veřejnost po zveřejnění tisíců tajných diplomatických depeší serverem WikiLeaks.

Jeden z dokumentů totiž uvádí, že 19 raket Musudan získal od Severokorejců Írán, což vyvolalo domněnky, že islámská republika může se svými hlavicemi zasáhnout cíle v západní Evropě a hluboko na ruském území. Mnohem dále než stávající íránský raketový arzenál.

Problém ale spočívá v tom, že o funkčnosti rakety Musudan, známé taky pod kódovým označením BM-25, žádné důkazy neexistují, stejně jako o jejím testování. Navíc, Írán Musudany nikdy veřejně neukázal a podle odborníků, kteří zkoumali fotografie ze severokorejské přehlídky, se i tam mohlo jednat pouze o atrapu.

Čtěte také:
WikiLeaks: USA žádaly o umístění radaru v Turecku
Hillary Clinton: Íránu se neobávají pouze USA

Zdroj: The Washington Post (USA)

---

Většině amerických vojáků konec tajení sexuální orientace nevadí
Podle nedávno zveřejněné zprávy amerického ministerstva obrany nemá "valná většina" amerických vojáků žádné námitky vůči zrušení politiky "Don´t Ask, Don´t Tell" (neptej se a mlč), která upravuje postavení gayů v ozbrojených silách. Dokument uvádí, že změna politiky by "celkovou efektivitu ozbrojených sil" vystavila jen malému riziku.

Zpráva čerpá z bezprecedentního průzkumu provedeného mezi 400 000 aktivně sloužícími vojáky a rezervisty a 150 000 manželkami sloužících osob. Podle ní 70 % dotázaných prohlásilo, že odstranění zákazu přiznávat se k homosexuální orientaci by mělo "pozitivní, smíšený, nebo žádný" dopad.

S veřejným přiznáním by v případě homosexuálů měli větší problémy členové bojových jednotek.

Čtěte také:
Američtí gayové již mohou otevřeně sloužit v armádě

Zdroj: France24 (Francice)

vtr natoaktual.cz