Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO odložilo konferenci o posilách pro Afghánistán

Vydáno 19.11.2009
NATO odložilo konferenci o posilách pro Afghánistán
Severoatlantická aliance odložila setkání, které se mělo zabývat navýšením počtu vojáků v Afghánistánu, aby mohla vzít v úvahu všechny související aspekty. Čeká se zejména na rozhodnutí amerického prezidenta Baracka Obamy ohledně nové strategie.

Konference (tzv. force generation conference) tak byla podle mluvčího NATO Jamese Appathuraije rozdělena na dvě části, 23. listopadu se bude zabývat aliančními misemi kromě Afghánistánu, zatímco konference ohledně Afghánistánu byla odložena na prosinec. Appathurai k tomu prohlásil, že "do té doby již USA v rámci širšího kontextu strategie oznámí, zda počet vojáků navýší".

Appathurai dále sdělil, že Aliance zřídila výcvikovou misi v Afghánistánu, na které se dohodla letos na summitu ve Štrasburku. Podle Appathuraije vidí generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen v této výcvikové misi "důležitý nástroj pro vytváření podmínek, za nichž bude možné vedení předat Afgháncům". K tomu však dodal, že to není otázka dohledné doby.

Čtěte také:
NATO požaduje více instruktorů a peněz pro výcvik Afghánců
‚V Afghánistánu potřebujeme víc vojáků’

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Sovětské zkušenosti z Afghánistánu
Situace v Afghánistánu, ve které se na konci 80. let ocitl Sovětský svaz, se v mnoha ohledech nápadně podobá podmínkám, jimž tam v současné době čelí NATO. "Úniková strategie" Sovětů byla zároveň téměř stejná, jako dnešní strategie NATO – vytvořit spojeneckou vládu v Kábulu, která bude disponovat dostatečně silnou a vycvičenou armádou a policií, aby se dokázala sama postarat o bezpečnost.

Sověti byli přítomni prakticky po celém území Afghánistánu, avšak plně kontrolovali pouze hlavní město, okolí a hlavní města provincií. Stejně tak nebyla afghánská vláda, podpořená stotisícovou sovětskou armádou a miliardami rublů, schopna prosadit svoji legitimitu a autoritu mimo hlavní město, což se podobá současné situaci Karzáího vlády.

Armáda, kterou v 80. letech SSSR vycvičil, měla sílu 160 tisíc mužů, což je dvojnásobný počet oproti silám, které zatím vycvičilo NATO. Přesto byla tato armáda po odchodu Sovětů schopna bránit pouze Kábul a několik dalších větších měst, a to pouze pár let.

Stažení sovětských vojsk nakonec trvalo celé čtyři roky, přičemž sovětské ztráty v Afghánistánu přesáhly 10 tisíc.

Čtěte také:
Obama dostal nový návrh budoucí strategie pro Afghánistán
Gates zřídil novou proti-minovou operační skupinu

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

NATO kritizuje ruské cvičení u polských hranic
Velvyslanci všech 28 členských států NATO na konferenci v Bruselu vyjádřili obavy z rusko-běloruského vojenského cvičení, která se uskutečnila v září u polských hranic, prohlásil mluvčí NATO James Appathurai. Scénářem rozsáhlých cvičení byl předpokládaný útok ze Západu.

Appathurai uvedl, že "politická zpráva cvičení je neslučitelná s celkovým zlepšením politických vztahů i praktickou spoluprací mezi Aliancí a Ruskem", navíc NATO nebylo k cvičení přizváno ani jako pozorovatel. Na cvičení již upozorňoval polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski, který zároveň žádal rozmístění vojáků NATO ve střední Evropě.

Ruští a běloruští představitelé sdělili, že cvičení obou národních armád byla zaměřena na schopnost odvrátit případný útok "nejmenovaného agresora". Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k tomu prohlásil, že je Sikorského poznámkami "hluboce rozčarován".

Čtěte také:
Střední Evropa NATO potřebuje – Sikorski
Rusko kritizuje Polsko za americké vojáky
Lavrov překvapen polskými požadavky

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko rekordně podpořilo vojenský průmysl
Ruský premiér Vladimir Putin oznámil, že Rusko letos poskytlo svému vojenskému průmyslu "bezprecedentních" 970 miliard rublů (22,6 miliard euro). I v čase ekonomické krize se tak podařilo najít dostatečné zdroje pro pomoc sektoru, který je pro ruskou vládu prioritní. Státní pomoc měla podobu snížené sazby z úvěrů, záruk a přímých dotací.

Přestože ruský průmysl se obecně propadl, státní peníze zajistily vojenskému sektoru nárůst o 3,8 procent. Putin dále sdělil, že je pro Rusko "životně důležité" tento sektor modernizovat a že je nutné do roku 2020 zvýšit podíl moderních zbraní. "Potřebujeme moderní, do budoucna hledící vybavení," prohlásil.

Čtěte také:
Medveděv není spokojen s kvalitou ruských zbraní 
Rusko zásobuje NATO zbraněmi

Zdroj: Defense News (USA)

---

Průzkum: Úplatky a chudoba "živí afghánskou válku"
Korupce a chudoba rozdmýchávají válku v Afghánistánu, stojí v průzkumu britské charitativní organizace Oxfam a místních organizací, který byl uveřejněn den před inaugurací afghánského prezidenta Hamída Karzáího.

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 704 Afghánců, si 70 procent dotázaných myslí, že za nestabilitu Afghánistánu může nezaměstnanost a chudoba. 48 procent si myslí, že hlavní příčinou je korupce a neschopnost afghánské vlády. Ve zprávě k tomu stojí, že by "se afghánská vláda měla silněji zavázat k boji s korupcí, větší transparentnosti a k posílení vlády práva".

Požadavek na boj s korupcí byl Karzáímu adresován i ze strany západních vlád. Ty mají v současné době v Afghánistánu pod vedením NATO 100 tisíc vojáků, kteří zde bojují s Talibanem, který v posledních měsících vstal z mrtvých.

Čtěte také:
Karzáí slíbil zbavit se zkorumpovaných úředníků
‘Karzáí je zkorumpovaný, ale náš člověk‘
Obama vyzval Karzáího k boji s korupcí

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

inc natoaktual.cz