Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO nepočítá se zřízením slovensko-polského kontrašpionážního centra

Vydáno 13.03.2017

Severoatlantická aliance | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO nepočítá se zřízením slovensko-polského kontrašpionážního centra

Plán na vytvoření slovensko-polského expertního centra (Center of Excellence) kontrašpionáže v Polsku je minulostí, velení Severoatlantické aliance podle deníku nevěří polské vládě. Namísto chlouby armád obou zemí se projekt stal kombinací dezinformací a začátečnických chyb. Polské centrum mělo pro celou Alianci připravovat specialisty na boj s novým druhem hrozeb z východu.

Co jsou alianční „Centers of Excellence“?

Je možné, že slovenské investice do příprav ve výcvikovém prostoru v Lešti vyjdou na zmar, obává se nejmenovaný diplomat ze slovenské armády. Do projektu se na začátku zapojilo osm zemí, včetně České republiky, Německa a Francie, alternativa nyní vzniká ve Finsku.

Kam dál?
Polsko odvolalo šéfa nového aliančního COE pro kontrarozvědnou činnost (18.12. 2015)
Na Slovensku vznikne výcvikové centrum NATO pro kontrašpionáž (2.10. 2015)

Zdroj: Denník N (Slovensko)

---

Nizozemsko-turecká krize: co se stalo mezi spojenci

Snahy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana zmobilizovat Turky žijící v EU k podpoře v nadcházejícím domácím referendu na posílení jeho pravomocí vyvolaly mezi letitými spojenci Tureckem a Nizozemím diplomatickou roztržku.

Když v obavách z posílení autoritářské vlády v Turecku zabránily německé úřady několika tureckým představitelům vystoupit na podporu referenda, obvinil Erdogan Německo z „nacistických praktik“. Když obdobně nyní postupovalo Nizozemí, turecký prezident nazval Holanďany „fašisty“. Holandský premiér tyto narážky označil za „šílené“ a zavázal se de-eskalovat „nejhorší diplomatickou konfrontaci s Tureckem“ za několik posledních let.

Roztržka by mohla posílit šance anti-islámského a anti-imigračního politika Geerta Wilderse na vítězství v holandských parlamentních volbách příští týden.

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Německá kancléřka se ve Washingtonu setká s Trumpem

Budoucnost Severoatlantické aliance a konflikt na Ukrajině budou patřit mezi hlavní témata diskuse německé kancléřky Angely Merkel s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem. Náhled kancléřky na ruského prezidenta Vladimira Putina bude dalším z bodů prezidentova zájmu, uvedli k prvnímu společnému setkání představitelé Bílého domu.

Ačkoliv Trumpův předchůdce Barack Obama označoval kancléřku za svého „nejbližšího mezinárodního partnera“, Trump ji již obvinil z „ničení Německa“ přistěhovaleckou politikou.

Kam dál?
Po nástupu Trumpa Němci diskutují o posílení armády (7.3. 2017)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR/USA)

---

Turecko je schopné se ochránit samo, tvrdí Erdogan

Spojenecké svazky jako Severoatlantická aliance, nebo spojenci ignorující zájmy Turecka, nemají právo zpochybňovat naše opatření pro ochranu státu, prohlásil turecký prezident Recep Erdogan. Proti krokům Ankary v Sýrii nebo současným jednáním s Ruskem o systému raketové obrany nemůže nikdo nic namítat, zdůraznil Erdogan. Řecko také využívá ruský systém, jeho cena se navíc s postupem času výrazně snížila, každá země si může vytvořit systém raketové obrany, jaký ji vyhovuje nejvíce, argumentuje prezident.

„Pokud nemůžeme získat kýžený systém v rámci NATO, máme právo učinit vše nezbytné, abychom zajistili, co je třeba,“ upozorňuje prezident. „Můžeme udržovat blízké vztahy s Ruskem a zároveň plnit své povinnosti k Alianci,“ uzavřel Erdogan s tím, že členství v organizaci neznamená ztrátu nezávislosti.

Kam dál?
Turecké zdroje: USA žádají o pomoc v Sýrii Kurdy (8.3. 2017)
Turecko zvažuje koupi čínského systému protiraketové obrany (24.6. 2013)

Zdroj: Daily Sabah (Turecko)

---

Rumunské jednotky se připojí ke spojencům v Polsku

Na podporu kolegů ze Severoatlantické vyšleme do Polska 100 vojáků, oznámil 205. prapor rumunské protivzdušné obrany. „S našimi spojenci jsme již spolupracovali, ovšem pouze v Rumunsku,“ uvedl velitel brigády Nistor Andrei s tím, že k nasazení jednotky v zahraničí nikdy nedošlo.

Atlantic Resolve

Factbox natioaktual.cz

(pdf, 2014)

Do operace NATO Atlantic Resolve je v Estonsku, Polsku, Lotyšsku a Litvě v tuto chvíli nasazeno více než 1 000 vojáků z několika aliančních států. Po ruské anexi Krymu a okupaci gruzínského území by tato mise měla představovat val proti případné agresi.

Kam dál?
Proběhlo společné cvičení rumunských a amerických jednotek (10.3. 2017)

Zdroj: Yahoo News (Velká Británie)

voj; natoaktual.cz