NATO nefunguje jako byznys, varuje Německo Trumpa
Transatlantické vztahy nefungují jako obchodování v soukromé sféře, důvěru si nelze koupit, varovala amerického prezidenta Donalda Trumpa německá ministryně obrany Ursula von der Leyen. Spojené státy podle ní budou potřebovat spojence k řešení globálních výzev. Německá ministryně také kritizovala Trumpa za inaugurační řeč, zejména za odmítnutí stávajícího politického establishmentu a nové nastavení zahraniční politiky ve jménu „America first“.
Prezident Trump nejednou označil NATO za „zastaralé“ a varoval spojence, že pokud nebudou dostatečně platit za svoji vlastní obranu, v případě nouze jim Spojené státy nepomohou. Von der Leyen je ovšem skálopevně přesvědčená, že evropské země jsou připraveny více přispět na obranu a i přes současnou tvrdou rétoriku podle ní vztahy mezi USA a Evropou zůstanou pevné.
Kam dál?
Německo zvyšuje výdaje na obranu a chce slyšet jasný postoj USA (20.1. 2017)
Zdroj: Handelsblatt (Německo)
---
Spojené státy pod Trumpem provedly první údery drony
Ministerstvo obrany USA oznámilo tři úspěšné nálety svých dronů nad Jemenem, ty celkově zabily pět teroristů spadajících pod al-Káidu na Arabském poloostrově. Jedná se o premiéru pod novou americkou administrativou prezidenta Donalda Trumpa, který se během prezidentské kampaně i po představení bezpečnostních politik vyjadřoval za přitvrzení v boji proti terorismu.
„Poražení organizace Islámský stát a dalších radikálních teroristických skupin bude naší nejvyšší prioritou,“ hlásá nová oficiální internetová stránka Bílého domu. Podle odhadu analytiků by Trump mohl uvolnit restrikce pro nasazení dronů, a zintenzivnit tak boje proti terorismu.
Kam dál?
Šéf Pentagonu: Závazek USA vůči NATO je silný (24.1. 2017)
Zdroj: C4ISR Net (USA)
---
Na Slovensku otevřelo NATO nové pracoviště, bude reagovat na hrozby z východu
Poblíž Bratislavy v bývalých kasárnách raketového vojska bylo otevřeno nové pracoviště Severoatlantické aliance na Slovensku. Jedná se o slovenský styčný tým NFIU (NATO Forces Integration Unit), jehož úkolem bude komunikace se slovenskou armádou a příprava státu na scénář, kdy by na Slovensko přišly spojenecké jednotky kvůli ohrožení Aliance z východu. Tým by měl zejména usnadnit příchod sil rychlé reakce NATO.
„Slovenský styčný tým NFIU je vybudován jako součást Akčního plánu připravenosti, který vznikl jako reakce na měnící se bezpečnostní prostředí,“ sdělil slovenský ministr obrany Peter Gajdoš. Podle jeho slov se ovšem nejedená o alianční základnu na Slovensku, obdobné týmy jsou v dalších zemích – Bulharsku, Estonsku, Maďarsku, Litvě, Lotyšsku, Polsku a Rumunsku.
Na pracovišti bude přiřazeno celkově 41 vojáků, 21 slovenských a zbylých dvacet aliančních. Pracoviště splnilo všechna organizační, administrativní a technická kritéria, jeho plná funkčnost se očekává kolem června 2017.
Zdroj: The Slovak Spectator (Slovensko)
---
V Kuvajtu byla otevřena první kancelář Aliance v Perském zálivu
Severoatlantická aliance otevřela svoji první kancelář v regionu Perského zálivu. Centrum v kuvajtském hlavním městě by mělo pomoci s posílením vzájemných bezpečnostních a vojenských vztahů. „Toto není plnohodnotná vojenská kooperace, která by zaručovala alianční kolektivní obranu. Jedná se nicméně o cestu, jak NATO spolupracuje s dobrými přáteli a partnery v oblasti Perského zálivu,“ přednesl na ceremonii otevření centra generální tajemník Aliance Jens Stoltenberg.
Centrum se bude zaměřovat na kooperaci v oblastech jako terorismus, proliferace zbraní, energetická bezpečnost, kybernetická obrana, chemické, biologické a nukleární útoky, námořní bezpečnost a civilní nouzové stavy. Kancelář NATO v Kuvajtu vychází z Istanbulské iniciativy ke spolupráci, která od roku 2004 vylepšuje vztahy mezi NATO a státy na Blízkém východě. Do iniciativy je zapojen Katar, Kuvajt, Bahrajn a Spojené arabské emiráty.
Zdroj: GulfBusiness (Spojené arabské emiráty),KUNA (Kuvajt)
---
Experti Aliance pomáhají Moldavsku vytvořit vojenskou strategii
Skupina expertů ze Severoatlantické aliance pomáhá ministerstvu obrany v Moldavsku vytvořit národní vojenskou strategii, akce probíhá v rámci Iniciativy budování obranných kapacit. Moldavsko bylo k tomuto asistenčnímu programu NATO přizváno na summitu Aliance ve Walesu v září 2014.
„Experti NATO se setkají se specialisty na vojenské strategické plánování a budou společně analyzovat strategický dokument, zejména části o konceptu ozbrojených složek či bezpečnostních výzvách a hrozbách,“ sdělilo moldavské ministerstvo obrany.
Kam dál?
Partnerství s Ruskem je pro nás zásadní, tvrdí moldavský prezident (24.1. 2017)
Zdroj: APA (Ázerbájdžán)