Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO nebude mít v Afghánistánu bojovou roli, řekl Stoltenberg

Vydáno 29.06.2017

Ilustrační foto. Čeští vojáci v Afghánistánu. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO nebude mít v Afghánistánu bojovou roli, řekl Stoltenberg

Za účelem pomoci afghánské vládě v boji s ožívajícím hnutím Tálibán zvýší spojenci ze Severoatlantické aliance počty svých jednotek v zemi, jejich návrat k bojové roli ovšem nepřipadá v úvahu, prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Nejdelší vojenskou operaci ve své historii Aliance ukončila v roce 2014, když předala povinnosti na frontových liniích afghánské armádě a nová mise přijala poradní a výcvikovou roli. Nedávné zisky Tálibánu ovšem zmařily víru v rychlý konec války.

„Mohu potvrdit, že zvýšíme naši přítomnost v Afghánistánu,“ prohlásil Stoltenberg na schůzce aliančních ministrů obrany v Bruselu. „Musíme tento krok chápat v rovině výcviku, pomoci a poradenství... Nejedná se o provádění bojových operací, ale o pomoc Afgháncům v boji,“ upřesnil tajemník.

Kam dál?
Mattis chce v NATO prodiskutovat plány pro Afghánistán (27.6. 2017)

Zdroj: Arab News (Saúdská Arábie)

---

NATO zvyšuje výdaje na obranu

V průběhu posledních tří let, na pozadí napětí s Ruskem a opakovaných žádostí z Bílého domu, zvýšili členové Severoatlantické aliance v Evropě a Kanadě výdaje na obranu o téměř 46 miliard dolarů. „Pro rok 2017 předpokládáme ještě vyšší meziroční nárůst o 4,3 %,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. „Dochází ke skutečné změně, trendem je zvyšovat a my v tom hodláme pokračovat,“ dodal tajemník.

„Vítám silné zaměření prezidenta Trumpa na výdaje a sdílení břemene nákladů na obranu,“ řekl Stoltenberg. „Zároveň však podotýkám, že spojenci by měli investovat více do obrany ne pro potěchu Spojených států, ale protože je to v jejich vlastním zájmu a učinili závazek,“ zdůraznil nejvýše postavený představitel organizace.

Kam dál?
Rusko zpochybňuje plány NATO na zvýšení výdajů (2.6. 2017)

Zdroj: Newsweek (USA)

---

Kybernetický útok by mohl spustit článek 5, varuje NATO

Útok na kybernetické struktury jakéhokoliv členského státu Severoatlantické aliance by mohl vést k aktivaci článku 5 o kolektivní obraně, varovala organizace po masivním útoku na počítače. Při napadení byla paralyzována vládní ministerstva a desítky podniků na Ukrajině, útok se následně rozšířil do celého světa. Nejnovější globální kybernetický útok měl pravděpodobně spíše vytvořit chaos, než získat finance. Ukrajinští představitelé z události obvinili Rusko.

V loňském roce jsme se shodli, že kybernetický útok by stejně jako invaze konvenční armády mohl odstartovat článek 5 Washingtonské smlouvy, připomněl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a přislíbil Ukrajině pomoc při posilování vlastní kybernetické obrany. „Útoky z května a tohoto týdne zdůrazňují důležitost posilování naší kybernetické obrany, na které pracujeme,“ prohlásil Stoltenberg. „Aliance pomáhá Ukrajině s kybernetickou obranou a zřídila svěřenecký fond pro financování programů na pomoc Ukrajině se zlepšováním kyberobrany,“ dodal tajemník.

Kam dál?
Obrana dostane novou datovou síť odolnou proti kyberútokům (21.6. 2017)
V případě kyberútoku by NATO mohlo aplikovat článek 5 (1.6. 2017)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

---

Napětí v Turecku podkopává jeho roli v NATO

Na veřejnosti vysocí představitelé Severoatlantické aliance zdůrazňují, že Turecko je neoddělitelnou součástí organizace jako vždy předtím, v zákulisí ovšem tvrdě pracují na snižování napětí. Situace je patrná od chvíle, kdy v loňském roce turecký prezident Recep Erdogan reagoval na pokus o státní převrat čistkou stovek vysoce postavených vojenských představitelů, včetně mnoha důstojníků NATO. Dokud Erdoganovy činy nebudou odporovat ústředním principům NATO, organizace je bude tolerovat, míní bývalý vyslanec USA v Turecku James Jeffrey.

Neshody ohledně základny Incirlik technicky nejsou záležitostí Aliance, ale spíše koalice proti organizaci Islámský stát pod vedením Spojených států. Pokus Turecka využít přístup k základně jako politickou páku ovšem může poškodit jeho pověst spolehlivého spojence, tvrdí bývalý vyslanec Evropské unie v Turecku Marc Pierini. „Turecko má plnou historii hromadících se problémů s Německem. Incirlik je pouze další reakcí Ankary ve stylu oko za oko, tentokrát je však mnohem hlasitější,“ dodává Pierini.

Kam dál?
NATO: Nesnadné spojenectví s Tureckem udržuje klid (26.6. 2017)

Zdroj: Politico (Belgie)

---

Francouzský velitel letectva využíval stíhačku pro víkendové výlety

K pravidelným víkendovým výletům do svého venkovského sídla v Provence využíval druhý nejvýše postavený generál francouzského letectva Richard Reboul bojový stíhací letoun, tvrdí deník Canard Enchaîné.

Výcvikový stroj Alphajet využil v loňském roce zhruba 10krát k cestě z výcvikového střediska v Bordeaux do svého domu v Salon-de-Provence, který se nachází zhruba 600 km daleko – což je hodina letu při spotřebě 800 litrů paliva za hodinu. Ministerstvo obrany nařídilo prošetření celé události.

Zdroj: Radio France Internationale (Francie)

voj; natoaktual.cz