Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO navrhlo Libyi příměří během ramadánu

Vydáno 13.07.2011

NATO navrhlo Libyi příměří během ramadánu
Severoatlantická aliance navrhla, že zastaví bombardování Libye během muslimského svatého měsíce ramadánu, pokud příměří dodrží i vládní síly. "Musíme počkat, zdali budou síly Muammara Kaddáfího pokračovat v útocích," uvedl mluvčí NATO Mike Bracken.

"Pokud budou vládní jednotky nadále ohrožovat životy Libyjců, budeme se držet našeho mandátu k ochraně jejich životů," sdělil dále Bracken. Podle zástupkyně Aliance Oany Lungescu existuje naděje, že Kaddáfího síly přestanou s útočením a ohrožováním civilistů ihned, nejen o ramadánu.

NATO dosud své kampaně v jiných muslimských státech během ramadánu nikdy nezastavilo. V případě Libye se však obává toho, že by bombardování města během měsíčního svátku plného modliteb mohlo v muslimském světě vyvolat silně negativní reakci.

Zdroj: Associated Press (USA)

---

Smrt Karzáího bratra vyvolala obavy v NATO
Nevlastní bratr afghánského prezidenta Hamida Karzáího Ahmad Walí Karzáí byl před svým zabitím rozporuplnou postavou - důležitým kmenovým vůdcem v Kandaháru, ale i drogovým baronem a postrachem svého okolí. Díky svému postavení pomáhal šířit vliv svého bratra v jižním Afghánistánu i uskutečňovat v zemi plány Severoatlantické aliance.

Kvůli svým nelegálním aktivitám však také vrhal špatný stín na vládu svého bratra, která je ustavičně obviňována z korupce. Walí Karzáí byl nicméně jedním z těch, co se Západem spolupracovali a aktivně ho podporovali. NATO s ním jednalo z pragmatických důvodů, a to kvůli jeho vlivu mezi paštunským obyvatelstvem Afghánistánu.

Zavraždění Walí Karzáího proto přineslo otázku, jak vyplnit politické a bezpečnostní vakuum, které po něm zůstalo. Aliance ztratila svého důležitého spojence v klíčovém regionu v okamžiku, kdy začíná stahování 33 tisíc amerických vojáků z Afghánistánu. Podle odborníků hrozí, že se Kandahár ocitne bez kontroly, což může alianční stahování ze země silně ovlivnit.

Čtěte také:
NATO v Afghánistánu spoluprací s bratrem prezidenta riskuje

Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie) 

---

Průzkum: Izraelci si přejí vstup do EU i NATO
Z průzkumu uskutečněného negevskou Univerzitou Ben-Guriona vyplývá, že 68 % Izraelců by bylo pro vstup své země do NATO. Okolo 81 % respondentů by zároveň podpořilo vstup Izraele do EU. "Zpráva Izraelců je jasná: Nejsme izolacionisté, chceme spolupracovat," komentoval výsledek průzkumu Šaron Pardo z Univerzity Ben-Guriona. Podle něj lze vysledovat zejména přání těsněji spolupracovat s EU.

Z průzkumu dále vyplývá, že více než 60 % Izraelců by podpořilo rozmístění vojáků Severoatlantické aliance na Západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy. V průzkumu se 64 % izraelských Židů a 63 % izraelských Arabů vyjádřilo pro tuto možnost, zatímco v roce 2009 jich bylo celkově jen 54 %.

Zdroj: China Radio International (Čína)

---

Alianční útok si vyžádal životy až 16 Afghánců
Nedávný letecký útok NATO v afghánské provincii Lógar si podle afghánských představitelů vyžádal životy devíti až šestnácti osob. Podle místního právníka Sifatullaha Hakmala byli při útoku zabiti čtyři Talibanci, zbytek obětí však tvořili civilisté.

Mluvčí mezinárodních sil ISAF Justin Brockhoff potvrdil, že k útoku v distriktu Azra lógarské provincie došlo, nemohl však zatím říci, zda během něj byli zabiti civilisté. Brockhoff dále uvedl, že se alianční vojáci pouze bránili poté, co se sami stali terčem útoku.

Čtěte také:
Afghánci protestují proti smrti civilistů
Petraeus litoval smrti afghánských civilistů

Zdroj: CNN (USA)

---

Francouzská stíhačka zasahovala nad Pobaltím
Francouzská stíhačka Mirage 2000C operující pod velením NATO musela vzlétnout ze své základny v litevském Siauliai, aby zadržela tři neidentifikovaná letadla v lotyšském vzdušném prostoru. "Francouzská stíhačka Mirage odvedla dobrou práci," uvedl lotyšský ministr obrany Artis Pabriks.

"Letadla bez identifikace se objevila na našich obrazovkách a nereagovala na naše výzvy. Ničeho jsme se příliš neobávali, ale podle správného postupu musí dojít k identifikaci," popsal situaci Pabriks.

Francouzské letadlo úspěšně přinutilo neidentifikovaná letadla přistát na lotyšské vojenské základně Adazi. Po přistání byli piloti ihned zadrženi policií. Ukázalo se, že se jedná o německé civilisty, kteří letěli přes Polsko a Litvu, přičemž se nedrželi správných leteckých postupů.

Zdroj: Expatica (Nizozemsko)

mdo natoaktual.cz