natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO může mít po roce 2014 v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků

  25. února 2013  15:49

  Patrola českých vojáků v údolí řeky Dobandaj v afghánském Lógaru | foto: PRT Lógar

  NATO může mít po roce 2014 v Afghánistánu až 12 tisíc vojáků

  Až 12 tisíc vojáků může mít Severoatlantická aliance v Afghánistánu pro asistenci a výcvik místních sil poté, co bude bojová mise v příštím roce ukončena. Mluvčí Pentagonu George Little oznámil, že počet vojáků, který NATO zvažuje rozmístit v Afghánistánu, se bude pohybovat mezi 8 až 12 tisíci včetně amerických jednotek. „Zprávy o tom, že v Afghánistánu bude působit 8 až 12 tisíc Američanů, nejsou pravdivé,“ upozornil Little.

  „Americký prezident Barack Obama zatím definitivně nerozhodl o americké účasti v Afghánistánu po roce 2014,“ oznámil Little a dodal, že na řadě jsou nyní jednání s partnery v Alianci a afghánskými představiteli.

  Otázka budoucího působení NATO v Afghánistánu je velmi citlivá. Řada spojenců se obává, že afghánská armáda není připravena převzít zodpovědnost v zemi dvanáct let zmítané krvavým konfliktem.

  Kam dál?
  Názor ze zahraničí: Withdrawal symptoms: NATO struggles over Afghanistan's future (22.2. 2013)
  Část Obamova týmu chce v Afghánistánu nechat jen minimum vojáků (9.1. 2013)
  USA v Afghánistánu nejspíš nechají tisíce vojáků i po roce 2014 (4.1. 2013)

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  ---

  Afghánská vláda vykázala Američany z provincie Vardak kvůli vraždám a mučení

  Afghánská vláda zakázala elitním americkým jednotkám operovat ve strategicky důležité provincii Majdan Vardak v sousedství hlavního města Kábulu. Důvodem jsou důkazy o mučení a zabíjení venkovanů Afghánci, kteří Američanům v oblasti pomáhají.

  Americké elitní jednotky mají do dvou týdnů tuto klíčovou provincii, odkud příslušníci Tálibánu podnikají útoky na hlavní město, opustit. Zákazem afghánská vláda dává jasně najevo svou hlubokou nedůvěru vůči mezinárodním silám operujícím v zemi.

  Zpráva afghánského prezidenta Hamída Karzáího dokonce naznačovala, že za vraždami, mučením a zmizeními mohou stát i samotní američtí vojáci. Afghánští představitelé později upřesnili, že hlavními pachateli jsou údajně pouze Afghánci, nicméně Američané jim ve zločinech nezabránili a spíše je kryli.

  Zdroj: The New York Times (USA)

  ---

  Patrioty vyjdou Turecko na 8,5 milionů dolarů ročně

  Raketový systém Patriot, o nějž Turecko požádalo Alianci jako o ochranu před případným syrským útokem, údajně každý rok vyjde Ankaru na 15 milionů lir (8,5 milionů dolarů), uvedla místní média s odvoláním na slova ministra obrany.

  Turecký ministr obrany Ismet Yilmaz měl částku sdělit během cesty do Adany a Kahramanasu, kde jsou Patrioty rozmístěny, kam jel společně se svým německým a nizozemským protějškem.

  „Zeptali se nás, ‚nakolik ten systém ročně vyjde?‘ Samozřejmě, že tyto Patrioty jsou tu rozmístěny podle základních principů NATO. Spočítali jsme, že každý rok nás to bude stát 15 milionů lir,“ prozradil ministr Yilmaz.

  „Nizozemská ministryně obrany [Jeanine Hennis-Plasschaert] řekla, že ‚nás to vyjde na 40 milionů eur‘ a německý ministr [Thomas de Maiziere] prozradil, že ‚taky tak‘. A velmi správně podotkl, že ‚bezpečnost se nedá vyjádřit nějakou cenovkou‘,“ prozradil podle médií Yilmaz.

  Kam dál?
  Kompletní raketový systém NATO střeží turecko-syrskou hranici (18.2. 2013)
  Radary pročesávají nebe nad Tureckem, zemi už chrání střely Patriot (8.2. 2013)

  Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

  ---

  Německo: Patrioty vysílají Sýrii jasné varování

  Sady raket Patriot rozmístěné podél turecko-syrské hranice dávají Damašku jasně najevo, že Severoatlantická aliance nebude v žádném případě tolerovat případný zásah syrských raket na turecké území, prohlásil německý ministr obrany Thomas de Maiziere, když společně s nizozemskou ministryní obrany Jeanine Hennis-Plasschaert podnikl inspekční cestu do tureckých měst Adana a Kahramanas, kde jsou Patrioty rozmístěny.

  Na rakety Patriot se o den později přijela podívat i německá kancléřka Angela Merkel, která je v Turecku na dvoudenní státní návštěvě.

  „Jsme tu proto, aby Sýrie své schopnosti nepřevedla v akci,“ prohlásil de Maiziere během návštěvy. Zároveň však podotkl, že riziko útoku je „minimální“.

  Kam dál?
  Kompletní raketový systém NATO střeží turecko-syrskou hranici (18.2. 2013)
  Radary pročesávají nebe nad Tureckem, zemi už chrání střely Patriot (8.2. 2013)

  Zdroj: Chicago Tribune (USA)

  ---

  NATO žádá Ukrajinu o rozšíření mírových misí v Afghánistánu a Libérii

  Ukrajina zvažuje významné rozšíření mírových misí v Afghánistánu a Libérii, oznámil ukrajinský ministr obrany Pavlo Lebedev. „Byli jsme požádáni, abychom promysleli možnost navýšení počtu našich mírových sil v Afghánistánu, Africe a dalších kritických oblastech,“ prohlásil ministr během návštěvy vojenského výcvikového střediska Desna v Černihivské oblasti.

  Lebedev zde rovněž analyzoval výsledky schůze Rady NATO-Ukrajina v Bruselu a poznamenal, že relevantní návrhy o možnostech rozšíření mírových misí už má na stole ukrajinský prezident, jenž o nich bude rozhodovat.

  Kam dál?
  Ukrajina bude pokračovat v misi NATO v Afghánistánu (26.10. 2012)

  Zdroj: Kyiv Post (Ukrajina)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media