natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně

  29. prosince 2014  15:17

  Ruský prezident Vladimir Putin. Ilustrační foto. | foto: Vláda RF

  NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně

  Rusko přijalo aktualizovanou verzi vojenské doktríny z roku 2010, která reflektuje výskyt nových hrozeb ruské národní bezpečnosti. Mezi hlavní vojenské hrozby jsou v ní mimo jiné zařazeny vojenská aktivita Severoatlantické aliance a americký koncept pohotového globálního útoku. Mezi zahraniční vojenské hrozby podle doktríny patří „výstavba a rozmístění globálních strategických protiraketových systémů, které oslabují světovou stabilitu a jadernou rovnováhu, implementace konceptu “pohotového útoku“, rozmisťování zbraní ve vesmíru a rozmisťování konvenčních strategických zbraní“.

  Novinkou v doktríně je také ochrana ruských národních zájmů v Arktidě. Dokument zároveň zmiňuje nebezpečí destabilizace zemí sousedících s Ruskem stejně jako destabilizaci jeho spojenců. Ruská armáda nicméně podle aktualizované doktríny zůstává pouze obranným prostředkem, k jehož použití se Moskva odhodlá pouze po vyčerpání všech ostatních možností hájení vlastních zájmů.

  Starší i aktualizovaná verze ruské vojenské doktríny označuje rozšiřování NATO za hlavní hrozbu pro bezpečnost Ruska.

  Kam dál?
  Medveděv: Americké sankce a přiblížení Ukrajiny k NATO ničí vztahy s Moskvou (23.12. 2014)

  Zdroj: RT (Rusko), Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

  ---

  Tokio, Soul a Washington budou sdílet citlivé informace o Severní Koreji

  Analýza

  Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy podepsaly vojenský pakt, podle kterého si budou vyměňovat zpravodajské informace o severokorejském raketovém a jaderném programu. Informace budou putovat skrze USA, které mají s oběma asijskými zeměmi podepsány dvoustranné dohody o sdílení zpravodajských informací. Díky tomuto přístupu k informacím budou podle Pentagonu všechny země schopny efektivněji reagovat na budoucí provokace Severokorejců.

  „Ministerstvo obrany poslouží jako křižovatka pro trojstranně sdílené informace. Dohoda nezavazuje žádnou ze stran k žádným novým zákonným povinnostem,“ uvedlo americké ministerstvo obrany. Japonsko a Jižní Korea přitom za sebou mají dva roky starý neúspěch v podobě neuskutečněného podpisu vojenského paktu mezi oběma zeměmi.

  Zdroj: Al-Jazeera (Katar)

  ---

  Kreml kritizoval zvýšenou aktivitu aliančních letounů

  Ruské ministerstvo obrany se obává „dramatického nárůstu“ aliančních hlídkových letů na hranicích s bývalými státy Sovětského svazu. Podle ruského náměstka ministra obrany Anatolije Antonova se počet hlídkových letů aliančních taktických letounů v letošním roce zdvojnásobil na více než tři tisíce. Počet pozorovacích letů, které Severoatlantická aliance uskutečnila nad Baltským a Barentsovým mořem, v letošním roce stoupl z loňských 258 na 480 letů. Antonov upozornil, že slábnoucí vojenská spolupráce mezi Ruskem a USA by mohla vést k „nedorozuměním a podezřívání“.

  Kam dál?
  Putin: Ruská vojenská doktrína se nezmění (22.12. 2014)

  Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

  ---

  Mise ISAF končí, Resolute Support začíná

  Před více než třinácti lety vyslaly Spojené státy své vojáky do Afghánistánu, kam vedly stopy útočníků z 11. září 2001. Za tuto dobu se Afghánistán značně proměnil, přesto Aliance moc dobře ví, že práce v této zemi zdaleka není hotova. Vysoká úroveň korupce, nebezpečí v podobě Tálibánu nebo rok od roku vyšší produkce opia jsou hlavní problémy, kterým tato středoasijská země musí čelit a se kterými se bude muset vypořádat s podporou asi 12 tisíc vojáků ze zemí NATO. Na druhou stranu se podařilo porazit al-Káidu a zlikvidovat její výcviková střediska v Afghánistánu.

  „Mise ISAF nevyřešila ten nejdůležitější problém. Válce ještě není konec, odstranění Tálibánu se nepovedlo, protože ozbrojenci se rozutekli po celé zemi a od roku 2010 vzrostla úroveň násilí v porovnání s předchozími roky,“ upozorňuje Thomas Ruttig z Afghan Analyst Network, jež sídlí v Kábulu a Berlíně.

  Během posledních měsíců pomalu ale jistě opustila Afghánistán většina mezinárodních vojáků stejně jako jejich vojenského vybavení a společně dorazily zpět do Evropy a Severní Ameriky. Nyní stojí Severoatlantická aliance na novém začátku, kdy v rámci mise Resolute Support Afghánistánu pomůže při boji proti ozbrojencům z Tálibánu.

  Kam dál?
  Afghánci útočí na pákistánský Tálibán (23.12. 2014)
  Špatná koordinace afghánských bezpečnostních složek je největším problémem bezpečnosti v zemi (4.12. 2014)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Lavrov: Směřování Kyjeva do NATO je pro Evropu nebezpečné

  Úsilí Ukrajiny o získání členství v Severoatlantické alianci je pro evropskou bezpečnost nežádoucí a Západ používá snahu Kyjeva o vstup do NATO jako nástroj pro konfrontaci mezi Ruskem a Ukrajinou. To si myslí ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, který tak odkazuje na zrušení neutrálního statusu Ukrajiny. Tento krok ukrajinského parlamentu podle Lavrova ještě prohloubil největší krizi, která vypukla mezi Západem a Ruskem od skončení studené války.

  Kam dál?
  Brzezinski varuje před členstvím Ukrajiny v NATO (11.12. 2014)

  Zdroj: Reuters (USA)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media