natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Irák požádá o další misi NATO v zemi

    4. prosince 2014  23:56

    Americký vojenský instruktor v Iráku. Ilustrační foto. | foto: U.S. Marine Corps

    Irák požádá o další misi NATO v zemi

    Irácký premiér Hajdar Abádí chce požádat Severoatlantickou alianci o misi, jež přispěje ke zlepšení obraných kapacit země. Abádí již žádost sdělil generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi. Až přijde oficiální požadavek, Aliance vyšle do Iráku tým, který zhodnotí situaci a vytvoří návrh pomoci.

    Mise by mohla být zaměřena na výcvik iráckých bezpečnostních složek. Představitelé NATO zároveň upozornili, že by mise nemusela být řízená přímo z Iráku. Aliance už v září avizovala, že je ochotna vrátit se do Iráku, pokud by o to vláda v Bagdádu požádala.

    V letech 2007-2011 vedlo NATO v Iráku misi o zhruba 300 lidech zaměřenou na výcvik tamější policie a armády. Mise byla ukončena, protože americkým jednotkám nebyla prodloužena právní dohoda o ochraně před trestním stíháním.

    Kam dál?
    NATO nabízí prostředky pro boj s IS (3.12. 2014)

    Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

    ---

    Špatná koordinace afghánských bezpečnostních složek je největším problémem bezpečnosti v zemi

    Největší překážkou pro bezpečnost Afghánistánu je nedostatek spolupráce jednotlivých složek, tvrdí expert na mezinárodní bezpečnost Jason Campbell. Mezi tři největší slabosti afghánských bezpečnostních složek patří nedostatek spolupráce mezi policií, armádou a tajnou službou. Dalším problémem je fakt, že afghánské bezpečnostní složky stále fungují jako reakční síla místo toho, aby fungovaly na základě dlouhodobého plánování. Třetím hlavním nedostatkem je chaotické vedení. Přestože Afghánistán má mnoho schopných vedoucích představitelů, tak existuje i řada nekvalifikovaných a nemotivovaných velitelů, což velmi negativně ovlivňuje bezpečnostní síly jako celek.

    Týdny před stažením zahraničních vojsk z Afghánistánu se v zemi zvedla vlna násilí. Taliban zintenzivnil své útoky na Kábul a mezi oběťmi byli mimo jiné i čtyři cizinci.

    Kam dál?
    Pro boj s Tálibánem není Afghánistán dostatečně vybaven, ozývá se z Hílmandu (2.12. 2014)
    Ghání ratifikoval bezpečnostní dohody s USA a NATO (1.12. 2014)

    Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

    ---

    NATO vyvrací obvinění Moskvy z podílu na ukrajinské krizi vydáním factsheetu

    Severoatlantická aliance vydala přehled svých reakcí na časté obviňování ze strany Ruska, že má podíl na krizi na Ukrajině. Alianční factsheet je dostupný také v ukrajinštině a ruštině.

    NATO v něm například reaguje na ruské tvrzení, že Aliance slíbila nerozšiřovat se do Pobaltí a východní Evropy. NATO naopak tvrdí, že takováto dohoda nebyla nikdy dosažena. Moskva dále Alianci obviňuje z destabilizace Balkánu, ale ta se brání, že členové NATO na Balkáně nyní užívají větší míry bezpečnosti a demokratického rozvoje. Rusko také srovnává anexi Krymu s aliančním zásahem v Kosovu, což NATO odmítá s tím, že se jedná o naprosto rozdílné situace.

    Zajímavé je i ruské tvrzení, že ukrajinská vláda je nelegitimní a ovládaná nacisty a fašisty. Aliance to vyvrací s tím, že ukrajinský prezident byl řádně zvolen ve volbách, které Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě uznala za svobodné a spravedlivé. Navíc krajně pravicové ukrajinské strany nezískaly ani 5 %, což je práh pro vstup do parlamentu.

    Kam dál?
    NATO podpoří Ukrajinu, spojenci otevřou Kyjevu čtyři fondy (3.12. 2014)
    Moskva viní NATO z destabilizace severu Evropy, Aliance se nařčení brání (2.12. 2014)

    Zdroj: Business Insider (USA)

    ---

    Afghánistán úspěšně bojuje s korupcí

    Afghánistán se v indexu vnímání korupce za rok 2014 umístil mezi zeměmi s největším meziročním zlepšením. Mezi další takové země patří například Pobřeží slonoviny, Jordánsko, Egypt nebo Mali.

    V roce 2013 byl Afghánistán podle organizace Transparency International spolu s několika dalšími nejzkorumpovanější zemí světa. Letos si polepšil a příčku nejzkorumpovanějších zemí si rozdělily Severní Korea a Somálsko.

    Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

    ---

    Komorowski nabádá ke spolupráci Polska a Pobaltí

    Speciál

    Spolupráce mezi Polskem a baltskými státy umožní rychlejší implementaci rozhodnutí přijatých na letošním summitu Severoatlantické aliance v Newportu, uvedl polský prezident Bronislaw Komorowski. Společně se svými protějšky z Estonska (Toomas Hendrik Ilves), Litvy (Dalia Grybauskaite) a Lotyšska (Andris Berzins) diskutoval Komorowski o bezpečnostních výzvách, výsledcích letošního summitu NATO, ukrajinské krizi a regionální spolupráci v dopravě a energetice.

    Polský prezident zdůraznil důležitost politické koordinace mezi těmito zeměmi zejména „v reakci na bezprecedentní zhoršení bezpečnosti v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem“.

    Zdroj: Radio Poland (Polsko)

    ist; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media