natoaktual.cz

NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně

29. prosince 2014  15:17
 

Ruský prezident Vladimir Putin. Ilustrační foto. | foto: Vláda RF

NATO je naší hlavní hrozbou, stojí v nové ruské vojenské doktríně

Rusko přijalo aktualizovanou verzi vojenské doktríny z roku 2010, která reflektuje výskyt nových hrozeb ruské národní bezpečnosti. Mezi hlavní vojenské hrozby jsou v ní mimo jiné zařazeny vojenská aktivita Severoatlantické aliance a americký koncept pohotového globálního útoku. Mezi zahraniční vojenské hrozby podle doktríny patří „výstavba a rozmístění globálních strategických protiraketových systémů, které oslabují světovou stabilitu a jadernou rovnováhu, implementace konceptu “pohotového útoku“, rozmisťování zbraní ve vesmíru a rozmisťování konvenčních strategických zbraní“.

Novinkou v doktríně je také ochrana ruských národních zájmů v Arktidě. Dokument zároveň zmiňuje nebezpečí destabilizace zemí sousedících s Ruskem stejně jako destabilizaci jeho spojenců. Ruská armáda nicméně podle aktualizované doktríny zůstává pouze obranným prostředkem, k jehož použití se Moskva odhodlá pouze po vyčerpání všech ostatních možností hájení vlastních zájmů.

Starší i aktualizovaná verze ruské vojenské doktríny označuje rozšiřování NATO za hlavní hrozbu pro bezpečnost Ruska.

Kam dál?
Medveděv: Americké sankce a přiblížení Ukrajiny k NATO ničí vztahy s Moskvou (23.12. 2014)

Zdroj: RT (Rusko), Rádio Svobodná Evropa (ČR/USA)

---

Tokio, Soul a Washington budou sdílet citlivé informace o Severní Koreji

Analýza

Jižní Korea, Japonsko a Spojené státy podepsaly vojenský pakt, podle kterého si budou vyměňovat zpravodajské informace o severokorejském raketovém a jaderném programu. Informace budou putovat skrze USA, které mají s oběma asijskými zeměmi podepsány dvoustranné dohody o sdílení zpravodajských informací. Díky tomuto přístupu k informacím budou podle Pentagonu všechny země schopny efektivněji reagovat na budoucí provokace Severokorejců.

„Ministerstvo obrany poslouží jako křižovatka pro trojstranně sdílené informace. Dohoda nezavazuje žádnou ze stran k žádným novým zákonným povinnostem,“ uvedlo americké ministerstvo obrany. Japonsko a Jižní Korea přitom za sebou mají dva roky starý neúspěch v podobě neuskutečněného podpisu vojenského paktu mezi oběma zeměmi.

Zdroj: Al-Jazeera (Katar)

---

Kreml kritizoval zvýšenou aktivitu aliančních letounů

Ruské ministerstvo obrany se obává „dramatického nárůstu“ aliančních hlídkových letů na hranicích s bývalými státy Sovětského svazu. Podle ruského náměstka ministra obrany Anatolije Antonova se počet hlídkových letů aliančních taktických letounů v letošním roce zdvojnásobil na více než tři tisíce. Počet pozorovacích letů, které Severoatlantická aliance uskutečnila nad Baltským a Barentsovým mořem, v letošním roce stoupl z loňských 258 na 480 letů. Antonov upozornil, že slábnoucí vojenská spolupráce mezi Ruskem a USA by mohla vést k „nedorozuměním a podezřívání“.

Kam dál?
Putin: Ruská vojenská doktrína se nezmění (22.12. 2014)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Mise ISAF končí, Resolute Support začíná

Před více než třinácti lety vyslaly Spojené státy své vojáky do Afghánistánu, kam vedly stopy útočníků z 11. září 2001. Za tuto dobu se Afghánistán značně proměnil, přesto Aliance moc dobře ví, že práce v této zemi zdaleka není hotova. Vysoká úroveň korupce, nebezpečí v podobě Tálibánu nebo rok od roku vyšší produkce opia jsou hlavní problémy, kterým tato středoasijská země musí čelit a se kterými se bude muset vypořádat s podporou asi 12 tisíc vojáků ze zemí NATO. Na druhou stranu se podařilo porazit al-Káidu a zlikvidovat její výcviková střediska v Afghánistánu.

„Mise ISAF nevyřešila ten nejdůležitější problém. Válce ještě není konec, odstranění Tálibánu se nepovedlo, protože ozbrojenci se rozutekli po celé zemi a od roku 2010 vzrostla úroveň násilí v porovnání s předchozími roky,“ upozorňuje Thomas Ruttig z Afghan Analyst Network, jež sídlí v Kábulu a Berlíně.

Během posledních měsíců pomalu ale jistě opustila Afghánistán většina mezinárodních vojáků stejně jako jejich vojenského vybavení a společně dorazily zpět do Evropy a Severní Ameriky. Nyní stojí Severoatlantická aliance na novém začátku, kdy v rámci mise Resolute Support Afghánistánu pomůže při boji proti ozbrojencům z Tálibánu.

Kam dál?
Afghánci útočí na pákistánský Tálibán (23.12. 2014)
Špatná koordinace afghánských bezpečnostních složek je největším problémem bezpečnosti v zemi (4.12. 2014)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Lavrov: Směřování Kyjeva do NATO je pro Evropu nebezpečné

Úsilí Ukrajiny o získání členství v Severoatlantické alianci je pro evropskou bezpečnost nežádoucí a Západ používá snahu Kyjeva o vstup do NATO jako nástroj pro konfrontaci mezi Ruskem a Ukrajinou. To si myslí ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov, který tak odkazuje na zrušení neutrálního statusu Ukrajiny. Tento krok ukrajinského parlamentu podle Lavrova ještě prohloubil největší krizi, která vypukla mezi Západem a Ruskem od skončení studené války.

Kam dál?
Brzezinski varuje před členstvím Ukrajiny v NATO (11.12. 2014)

Zdroj: Reuters (USA)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek