NATO: Írán pomáhá afghánské vládě, možná i Talibanu
Írán politicky i materiálně podporuje prozápadní afghánskou vládu prezidenta Hamída Karzáího, rovněž ale může pomáhat povstaleckému hnutí Taliban. Byl by to pro něj způsob, jak ochránit své zájmy v Afghánistánu, myslí si velitel tamních sil Severoatlantické aliance ISAF generál Dan McNeill. Podle něj se tak zlepšuje výcvik povstaleckých bojovníků, kteří používají bojové techniky srovnatelné s vyspělými západními armádami.
O roli Íránu v Afghánistánu se debatuje již dlouho. Minulý měsíc Teherán z tajné podpory povstalců obvinily vlády některých západních států a zemí Perského zálivu. Írán však tato nařčení odmítá a označuje je za část rozsáhlé protiíránské kampaně. Podle Teheránu nedává smysl, aby šíitská vláda podporovala sunnitské fundamentalistické hnutí, jakým je Taliban.
Čtěte také:
Gates: Role Íránu při pašování zbraní nejasná
Íránské zbraně v Afghánistánu
Zdroj: North County Times (USA)
---
Scheffer je na návštěvě Turecka
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffer se bude snažit přesvědčit Turecko, aby neblokovalo vztahy NATO s Evropskou unií. Turecko minulý týden oznámilo, že stáhne své námořní a letecké jednotky z bojové skupiny EU na protest proti jeho vyloučení z rozhodování o evropské bezpečnostní a obranné politice. Nezávisle na tom Turecko vetovalo účast řeckokyperských vojáků v mírové misi v jižním Kosovu. EU a NATO nyní považují turecká rozhodnutí za překážku společným snahám o vytvoření účinné transatlantické spolupráce.
Scheffer se proto setká v Ankaře s tureckým premiérem Recepem Tayyipem Erdoganem, ministrem zahraničí Abdullahem Gülem či ministrem obrany Vecdi Gönülem. Jednat by s nimi měl i o spolupráci NATO a EU, která by se mohla rozšířit i na Kosovo a Afghánistán.
Čtěte také:
Ankara komplikuje misi EU v Kosovu
Členové NATO prý podporují terorismus v Turecku
Zdroj: Turkish Daily News (Turecko)
---
Litva vyzývá k další ratifikaci CFE
Litva zopakovala svou podporu Smlouvy o ozbrojených konvenčních silách v Evropě (CFE) a podle svého ministra zahraničí Petrase Vaitiekunase je ochotna se k ní připojit. Jedná se o klíčovou dohodu z doby studené války, která se stala zdrojem zvýšeného napětí mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. CFE, jež omezuje počet vojenských letadel, tanků a dalších konvenčních zbraní, byla podepsána v roce 1990. Upravena byla v roce 1999, aby odrážela změny po rozpadu Sovětského svazu.
Vaitiekunasovo prohlášení přišlo těsně před začátkem vídeňské konference o CFE, kterou iniciovala Moskva. Vyjádřil v něm také naději, že členské státy NATO neustoupí a budou dál požadovat po Moskvě stažení ruských vojáků z Moldávie a Gruzie. Tím Spojené státy i další země NATO podmiňují ratifikaci upravené verze smlouvy.
Čtěte také:
NATO by mohlo schválit smlouvu CFE
Zdroj: People's Daily (Čína)
---
Juščenko: Putin o raketové hrozbě nežertuje
Nedávné výhrůžky ruského prezidenta Vladimira Putina, že zaměří na Evropu balistické rakety, by měly být brány vážně. Prohlásil to ukrajinský prezident Viktor Juščenko a zároveň dodal, že kvůli podobným výrokům se jeho země touží stát co nejrychleji členem Severoatlantické aliance. Dále si postěžoval, že se Rusko vměšuje do neklidné domácí politiky na Ukrajině. I navzdory tomu však chtějí prozápadní politici přivést zemi do NATO i Evropské unie.
Putin chtěl podobnými výhrůžkami odradit USA od vybudování prvků americké protiraketové obrany v Evropě. Ačkoli poté svá slova zmírnil a nabídl vybudování společné protiraketové základny v Ázerbájdžánu, pro Juščenka je stále ruská agresivita důvodem, proč by měla být Ukrajina co nejrychleji zaštítěna Aliancí.
Čtěte také:
NATO: Putinovy poznámky ničemu nepomáhají
Putin představil svůj plán na raketový štít
Zdroj: Globe and Mail (Kanada)
---
Při náletu byli zabiti afghánští policisté
Americké jednotky v Afghánistánu omylem zabily sedm policistů. K incidentu došlo v provincii Nangarhar, kde povstalci Talibanu zaútočili na policejní stanici. Přivolaný nálet zasáhl také policejní posily, které přijížděly na pomoc. Pokud bude počet mrtvých potvrzen, půjde o jeden z nejhorších případů, kdy byli policisté omylem zabiti americkými jednotkami.
Zdroj: Reuters (Velká Británie)