Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Zákulisní spory ukazují na zhoršení důvěry mezi Francií a USA

Vydáno 22.06.2021
Americký prezident Joe Biden se ujal důležitého úkolu, a to napravit vzájemné vztahy se západní Evropou a sjednotit přední světové demokracie, aby společně dokázaly čelit dravému čínskému komunistickému režimu.  

Americký prezident Joe Biden, německá kancléřka Angela Merkel a francouzský prezident Emmanuel Macron na Mnichovské bezpečnostní konferenci 19.2.2021. | foto: Munich Security Conference 2021 / Youtube

Spory kvůli rozdělení práce mezi Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií, tedy mezi transatlantickou aliancí vedenou Spojenými státy americkými a evropským kontinentálním blokem, v němž hraje důležitou roli francouzská armáda, donutily jestřáby spokojit se v rámci NATO s mírnější formulací vůči Číně, než o jakou původně usilovali.

„Debata o Číně by měla proběhnout nejen v NATO, ale také v rámci Evropské unie. Francouzi se ovšem zdráhají tuto debatu zařadit do své agendy,“ uvedla Stefanie Babst, bývalá zástupkyně náměstka generálního tajemníka pro veřejnou diplomacii, která tuto funkci zastávala v letech 1998 až 2020.

Zdroj: Washington Examiner (USA)

šar; natoaktual.cz