Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO do Černé Hory nasadí tým odborníků na hybridní hrozby

11. listopadu 2019  17:37
Sídlo Severoatlantické aliance v Bruselu | foto: NATO Photos

NATO do Černé Hory nasadí tým odborníků na hybridní hrozby

Specializovaný tým Severoatlantické aliance bude nasazen do Černé Hory, aby se pokusil zhatit hybridní útoky proruských frakcí na malý balkánský stát, který se připravuje na první volby od vstupu do NATO. Tým bude první nasazenou jednotkou z loni založeného zvláštního oddělení podpory proti hybridním hrozbám. Alianční útvar pomáhá členským státům s přípravou a obranou proti široce zaměřeným, často skrytým operacím.

Rozhodnutí bylo oznámeno jen pár dní poté, co armáda Spojených států vyslala do Černé Hory elitní kybernetický tým k ochraně sítí a studiu taktiky soupeřů, jakým je například Rusko. Nasazení hned dvou týmů specialistů svědčí o vážnosti, s jakou USA a spojenci z NATO přistupují k hrozbě ruského zasahování do vnitřních záležitostí balkánských států.

Kam dál?
NATO: Kyberútok na jednoho z nás je útokem na všechny (28.8. 2019)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

USA pro udržení Turecka v NATO udělají „co mohou“, říká Trumpův poradce

Spojené státy se „vynasnaží“, aby udržely Turecko v Severoatlantické alianci, uvedl prezidentův poradce pro národní bezpečnost USA Robert O’Brien. V době, kdy se vztahy mezi oběma státy třepí, proběhne v Bílém domě schůzka prezidenta Donalda Trumpa s prezidentem Recepem Erdoganem. „Hraje důležitou roli. Ztráta Turecka coby spojence by neznamenala nic dobrého pro Evropu ani pro USA. A my se vynasnažíme, abychom udělali vše, co je v našich silách, pro jeho (turecké) setrvání v NATO,“ prohlásil poradce.

Kam dál?
Utajená operace proti Bagdádímu ukázala nedůvěru USA k Turecku (30.10. 2019)

Zdroj: France 24 (Francie)

---

Srbsko přijalo novou dohodu IPAP s NATO

Bělehrad dokončil proceduru přijetí druhé fáze Individuálního akčního plánu partnerství (IPAP) mezi Srbskem a Severoatlantickou aliancí pro období 2019-2021. „Přijetí IPAP je dalším potvrzením postupujícího trendu partnerství … a vytváří podmínky pro pokračování pravidelného a strukturovaného dialogu o všech věcech společného zájmu,“ píše prohlášení srbského ministerstva zahraničí. Podobně jako první IPAP, nový dokument staví na principu Partnerství pro mír (PfP), tedy dobrovolnosti, transparentnosti a flexibilitě.

Kam dál?
Srbsko se zavázalo, že brzy přijme nový plán partnerství s NATO (31.10. 2019)

Zdroj: European Western Balkans (Srbsko)

---

NATO nepřijme moratorium na jaderné zbraně, tvrdí ruský ministr zahraničí

Severoatlantická aliance dala jasně najevo, že odmítne návrh Moskvy oznámit moratorium na rozmísťování jaderných střel středního doletu, prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Moskva požádala Spojené státy o vyhlášení moratoria poté, co Washington letos v srpnu formálně odstoupil od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), připomněl Lavrov. V osobních zprávách představitelům Aliance a zemí asijsko-pacifického regionu vyzýval k připojení se k moratoriu prezident Vladimir Putin. „Jasná odpověď od NATO nepřišla. Navíc jsme dostali najevo, že Aliance myšlenku nepodpoří,“ uzavřel ministr.

Kam dál?
NATO odmítlo ruský návrh na moratorium raket krátkého a středního doletu (27.9. 2019)

Zdroj: Hurriyet Daily News (Turecko)

---

Vojenská delegace NATO navštívila Pákistán

Delegaci vojenských představitelů Severoatlantické aliance, vedenou generálem Hansem-Wernerem Wiermannem, přijali v Islámábádu vysocí představitelé pákistánských sil v čele s generálem Muhammadem Chiragh Haiderem. Mezi delegacemi proběhla výměna náhledů na bezpečnostní výzvy, kterým obě strany čelí.
Aliance přikládá vojenské spolupráci v rámci partnerství s Pákistánem hluboký význam, zdůraznil generál Wiermann. Islámábád je klíčový partner v boji proti terorismu, pokračující hrozbě pro bezpečnost našich obyvatel a mezinárodní stabilitu, shodli se generálové.

Kam dál?
Pákistánské vojenské letadlo havarovalo v obytné čtvrti (31.7. 2019)

Zdroj: NATO

voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.