Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Stíhačky NATO vzlétly v minulém týdnu třikrát kvůli ruským letadlům

28. srpna 2019  9:58
Letoun Su-34 pro ruské vzdušné síly | foto: Sukhoi Company

Stíhačky NATO vzlétly v minulém týdnu třikrát kvůli ruským letadlům

Stíhačky Severoatlantické aliance, které střeží vzdušný prostor nad baltskými státy, byly třikrát v jednom týdnu nuceny vzlétnout. Pohotovost způsobila ruská letadla letící z Kaliningradu do Ruska, která buď nevyplnila letové plány, nebo neměla zapnutý palubní odpovídač.

V pondělí se jednalo o dva letouny Suchoj Su-30 a v úterý o Suchoj Su-34 a Tupolev Tu-134. Nejvíce práce měly alianční stíhačky ve středu, kdy musely doprovázet pět ruských letadel.

Kam dál?
NATO: Ruské stíhačky doprovázející ministra neměly podaný letový plán a zapnutý odpovídač (15.8. 2019)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Němečtí vojáci čekají osm let na nové boty

Termín, kdy mají němečtí vojáci obdržet nové boty, se posunul na rok 2022 kvůli „omezené schopnosti průmyslové produkce“. Armáda jim je přitom plánuje pořídit již od roku 2016. Vojáci by nově měli mít dva typy těžkých bot a jeden pár lehkých bojových bot namísto jedněch univerzálních. Neschopnost bundeswehru zajistit vojákům základní část výstroje ovšem spolu s dalšími kauzami vyvolává otázky o připravenosti německé armády k boji.

„Působí poněkud groteskně, že vybavit vojáky novými botami trvá osm let,“ uvedla opoziční poslankyně Marie-Agnes Strack-Zimmermann. Také podle komisaře pro ozbrojené síly Hanse-Petera Bartelse tento „výsledek lehce snižuje morálku“.

Kam dál?
Německá ministryně obrany usiluje o vlaky pro vojáky zdarma (13.8. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

NATO: Kyberútok na jednoho z nás je útokem na všechny

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že všech dvacet devět členů NATO by odpovědělo na vážný kyberútok proti jednomu z nich. Podle něj kybernetické útoky spadají pod článek 5 Severoatlantické smlouvy o kolektivní obraně.

„Prohlásili jsme kyberprostor za doménu, v níž NATO operuje a brání se v ní stejně efektivně jako ve vzduchu na zemi či na moři,“ zopakoval Stoltenberg v článku pro magazín Prospect.

Kam dál?
Češi jsou v kyberbezpečnosti pozadu, tvrdí experti (15.8. 2019)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

Americká armáda schválila rozšíření zdi na jižní hranici

Americký ministr obrany Mark Esper schválil vybudování dalších 32 kilometrů bariér na hranici mezi Spojenými státy a Mexikem. Esper využívá k této výstavbě přebytek v obranném rozpočtu. Do této doby byla z armádního rozpočtu financována stavba téměř 250 kilometrů zdi.

V červenci Nejvyšší soud USA schválil relokaci obranných fondů, které byly původně určeny na výcvik afghánský vojáků, na boj proti drogám, do nějž spadá i stavba hraniční zdi.

Kam dál?
Američtí vojáci musejí natírat pohraniční zátarasy. Nevypadají prý dostatečně hezky (6.6. 2019)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Polsko a další země východního křídla NATO chtějí nové tanky a bojová vozidla

Polsko se chce přidat do francouzsko-německého projektu na pořízení nových bitevních tanků. Polský ministr obrany Mariusz Blaszczak prohlásil, že by se „jednalo o dobré řešení pro polský obranný průmysl“. Ministr také navrhuje, aby se z této iniciativy stal projekt stálé strukturované spolupráce (PESCO) v rámci Evropské unie.

Polská armáda potřebuje nutně vyměnit tanky T-72 sovětské výroby za modernější. I další země z východního křídla Severoatlantické aliance řeší podobný problém. Například Česká republika hledá náhradu bojových vozidel pěchoty BVP-2.

Kam dál?
Polsko modernizuje tanky T-72 (23.7. 2019)

Zdroj: Defense News (USA)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.