Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO chce zůstat klíčovým partnerem Afghánistánu i po roce 2014

Vydáno 02.03.2012

Franczouzští vojáci v Afghánistánu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

NATO chce zůstat klíčovým partnerem Afghánistánu i po roce 2014

Severoatlantická aliance by měla zůstat hlavním partnerem Afghánistánu i poté, co místní bezpečnostní síly převezmou zodpovědnost za vedení vojenských operací, prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Rasmussen očekává, že se na květnovém aliančním summitu v Chicagu státníci dohodnou na pokračování výcvikové mise pro afghánské vojáky a policisty i po roce 2014. Instruktory, kteří budou výcvik zajišťovat, prý budou muset chránit alianční vojáci.

Konkrétní role aliančních jednotek v Afghánistánu po roce 2014 však zatím jasná není. "Podle mě je trochu předčasné definovat přesně úkoly mise po roce 2014, jelikož to bude záviset na bezpečnostní situaci," uvedl Ramussen s tím, že o prodloužení mise musí také požádat vláda v Kábulu.

Kam dál?
Zavřené zásobovací trasy komplikují stahování z Afghánistánu
Rasmussen vyzval k příspěvku na financování afghánské armády

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

NATO by mělo navázat užší vztahy s Indií a Brazílií, navrhuje SACEUR

Severoatlantická aliance by se měla pokusit navázat partnerství s Brazílií a Indií, jelikož tyto státy mají skvělé schopnosti, prohlásil vrchní velitel aliančních vojsk v Evropě admirál James Stavridis. Podle něj by v případě zájmu obě země mohly s Aliancí spolupracovat třeba v protipirátských misích.

Je to vůbec poprvé, co se vysoce postavený americký vojenský představitel vyslovil pro užší vztahy mezi Indií a Aliancí. Stavridis nicméně po svém návrhu rychle dodal, že jde o velmi odvážnou myšlenku. Indie je podle něj až čtvrtá na seznamu zemí či regionů, s nimiž by NATO chtělo posílit spolupráci. Přednost zatím mají Afghánistán, Středozemí a Blízký východ.

Kam dál?
Británie se snaží zvrátit rozhodnutí Indie koupit francouzské stíhačky
Brazílie odmítá vměšování NATO v jižním Atlantiku

Zdroj: Times of India (Indie)

---

Kyber-bezpečnostní kontrakt NATO otevírá možnosti pro další zakázky

Italská zbrojovka Finmeccanica se stala první neamerickou společností, které NATO udělilo hlavní část zakázky na vybudování ochrany aliančních počítačových sítí před kyber-hrozbami. Kontrakt v hodnotě 50 milionů eur by mohl otevřít prostor pro další podobné zakázky v hodnotě přes 2 miliardy eur, tvrdí jeden z manažerů zbrojovky.

Finmeccanica, největší italský výrobce zbraní, očekává, že v následujících letech vypíší jednotlivé členské země NATO řadu tendrů na zabezpečení vlastních počítačových sítí, přičemž Italové by rádi vyhráli 10 % až 20 % těchto soutěží.

Jen Velká Británie dosud do kyber-bezpečnosti investovala 650 milionů liber. Spojené státy mají v této oblasti náskok, avšak nynější snahy NATO prý k investicím povzbudí i ostatní státy Aliance.

Kam dál?
NATO začíná investovat do kyber-bezpečnosti

Zdroj: Bloomberg (USA)

---

Irán a Rusko se brzy přikloní ke svržení Assada, tvrdí Turecko

Rusko a Írán si brzy uvědomí, že nemají jinou volbu a připojí se k mezinárodnímu tlaku na odstranění syrského prezidenta Bašára Assada, prohlásil turecký prezident Abdullah Gül. Přiznal ale, že uvnitř syrské opozice existují rozpory a že Assadovi protivníci nejsou připraveni na převzetí moci. Opozice se proto podle Güla musí reorganizovat tak, aby obsáhla všechny vrstvy společnosti. "Tato transformace bude bez pochyby chvíli trvat," uvedl Gül.

Podle tureckého prezidenta bude záležet na tom, jak dlouho bude Rusko ochotné brát na sebe břemeno Assadova režimu. "Domnívám se, že brzy si Rusko uvědomí, že syrská vláda jeho podporu zneužívá," řekl Gül s odkazem na používání těžkých zbraní zakoupených v Rusku proti civilnímu obyvatelstvu. "To není moc přijatelné, ani pro Rusko," prohlásil Gül.

Kam dál?
Írán podporuje reformní proces v Sýrii, ale bez cizích zásahů
Írán a Rusko se nebudou vměšovat do záležitostí Sýrie
Syrští uprchlíci v Turecku by mohli zapříčinit aktivaci článku 5

Zdroj: Today's Zaman (Turecko)

---

OSN požaduje vpuštění své humanitární mise do Sýrie

Rada bezpečnosti OSN včera po sedmi měsících vydala prohlášení k situaci v Sýrii. Odsuzuje v něm rychle se zhoršující humanitární situaci a vyzývá syrskou vládu, aby "okamžitě a bez omezení" umožnila vstup do země Valerii Amos, náměstkyni generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky.

Prohlášení sice není právně závazné, ale i tak má velký význam, jelikož za ním stojí souhlas všech 15 členů Rady bezpečnosti, včetně Ruska a Číny. Ty předtím vetovaly dvě rezoluce týkající se tvrdého zásahu syrského režimu proti opozici a vyzývající syrského prezidenta Bašára Assada k odstoupení.

Kam dál?
Valné shromáždění OSN přijalo rezoluci na podporu syrské opozice

Zdroj: The Washington Post (USA)

vtr; natoaktual.cz