natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  NATO chce týmy rychlé reakce proti kyberútokům

  5. června 2013  15:40

  NATO chce týmy rychlé reakce proti kyberútokům (ilustrační foto) | foto: NATO Photos

  NATO chce týmy rychlé reakce proti kyberútokům

  Ministři obrany členských zemí Severoatlantické aliance se v Bruselu shodli na potřebě vytvořit týmy rychlé reakce na obranu před kyberútoky, nedokázali se však dohodnout, jak jednotlivým zemím pomoci, pokud by se staly terčem kyberútoku.

  Severoatlantická aliance by podle ministrů měla být schopná čelit kyberhrozbám v plném rozsahu vůči svým vlastním zařízením do letošního října. "Dnes jsme se shodli, jak můžeme alianční kyberobranu posunout kupředu," prohlásil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. "Kyberútoky neznají národní hranice. Naše obrana by také neměla," dodal šéf Aliance.

  NATO se stalo terčem více než dvou a půl tisíc kyberútoků v roce 2012. "Je to velmi vážná výzva a my ji bereme vážně, protože útoky jsou stále častější, složitější a nebezpečnější," míní Rasmussen.

  Kam dál?
  Kyberobrana bude tématem schůzky ministrů NATO (31.5. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo), The Telegraph (Velká Británie)

  ---

  NATO a Rusko zlepší spolupráci v civilním nouzovém plánování

  Zástupci Severoatlantické aliance a Ruska se dohodli na posílení spolupráce v oblasti civilního nouzového plánování a připravenosti na mimořádné situace. Obě strany se shodly, že se setkávají s totožnými výzvami, když čelí přírodním katastrofám nebo jiným situacím, a proto projevily zájem v této oblasti posílit vzájemně prospěšnou spolupráci.

  NATO a Rusko plánují navýšit počet společných cvičení, spolupracovat při zajištění bezpečnosti během významných událostí a jsou připraveny použít při civilním nouzovém plánování nejmodernější technologie.

  Zdroj: NATO

  ---

  Medveděv: Rusko na posun hranice NATO musí reagovat

  Rusko nepokládá expanzi Severoatlantické aliance blíže ke svým hranicím jako něco pozitivního a za jistých okolností hrozba vojenské konfrontace stále existuje, prohlásil ruský premiér Dmitrij Medveděv na fóru Euro-arktické rady. Pokud by se Švédsko a Finsko staly členy NATO, Rusko podle něj musí reagovat.

  "Je to jejich vlastní věc; rozhodují se podle vlastních národních zájmů. My ale musíme promyslet skutečnost, že pro nás NATO není nějaká neznámá organizace, ale struktura s vojenským potenciálem," prohlásil Medveděv a dodal, že za určité nepříznivé situace by tento potenciál mohl být využit proti Rusku.

  Kam dál?
  Rusko chce zlepšit spolupráci s NATO (24.5. 2013)

  Zdroj: Russia Today (Rusko)

  ---

  Německo zůstane v aliančním projektu dronů

  Německo se rozhodlo dostát svých aliančních závazků a podpoří alianční projekt bezpilotních letadel, tzv. dronů. Dojde k tomu i navzdory tomu, že samo Německo od plánů pořídit si drony vlastní před časem odstoupilo, naznačil německý ministr obrany Thomas de Maiziere. "Podepsali jsme dohodu a Německo dohody obyčejně plní," prohlásil de Maiziere na schůzce ministrů obrany členských zemí Severoatlantické aliance v Bruselu.

  Právě rozhodnutí o odstoupení od nákupu svých vlastních dronů rozvířilo debatu, zda podpořit alianční nákup pěti letounů Global Hawk od stejného výrobce Northrop Grumman. Rozpočtový výbor německého parlamentu vyčlenil bezmála půl miliardy eur jako příspěvek na nákup dronů pro Severoatlantickou alianci.

  Kam dál?
  Německo chce koupit 16 útočných bezpilotních letounů (31.5. 2013)
  Německý projekt bezpilotních letounů pro NATO v EU narazil (16.5. 2013)

  Zdroj: Yahoo News (USA)

  ---

  Červený kříž omezuje činnost v Afghánistánu

  Červený kříž sníží počet svých pracovníků v Afghánistánu v souvislosti s rostoucím násilím během stahování koaličních sil ze země. Rozhodnutí přišlo poté, co se areál Červeného kříže stal terčem krvavého útoku, při němž byl zabit jeden afghánský strážný a tři členové mezinárodního týmu byli zraněni.

  "Z celé země stahujeme část svých lidí a pozastavujeme některé své aktivity do doby, než získáme nějaké informace a situaci zanalyzujeme," prohlásil mluvčí Červeného kříže v afghánském Kábulu Robin Waudo a dodal, že přijatá opatření jsou zatím jen "dočasná".

  "Červený kříž pomáhá všem, kterých se konflikt dotýká, musíme však zvážit bezpečnost i našeho vlastního personálu," dodal Waudo. Útok v Džalálábádu byl prvním svého druhu od roku 1987, kdy příslušníci Červeného kříže dorazili do Afghánistánu. Podle mluvčího bude mít "závažné důsledky" v oblasti poskytování humanitární asistence v zemi.

  Kam dál?
  Červený kříž učí Taliban zásady první pomoci (26.5. 2010)

  Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media