Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO chce posílit spolupráci spojeneckých a ukrajinských speciálních jednotek

Vydáno 18.12.2015

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO chce posílit spolupráci spojeneckých a ukrajinských speciálních jednotek

Severoatlantická aliance se snaží zlepšit spolupráci mezi aliančními speciálními složkami a ukrajinskými jednotkami. Aliance spolu s Ukrajinou již vytvořila několik svěřeneckých fondů v oblastech, jako jsou logistika, velení a kontrola, lékařské služby a kyberobrana. „Nyní se snažíme posílit spolupráci mezi speciálními jednotkami a zlepšit schopnosti ukrajinského námořnictva,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na schůzce s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem.

Od té doby, co Rusko v roce 2014 anketovalo Krym, NATO a jednotliví spojenci rozšířili na Ukrajině výcvikové mise. Například americká armáda v Evropě nyní na Ukrajině trénuje bojové jednotky. Prezident Porošenko prohlásil, že je za alianční pomoc nesmírně vděčný a doufá, že v příštím roce bude ještě větší. „Dnes jsme zmapovali plány do budoucna a prodiskutovali další kroky pro spolupráci,“ uvedl Porošenko.

Kam dál?
NATO a Ukrajina podepsaly obrannou smlouvu (17.12. 2015)
Muženko: Alianční experti pomohou vypracovat koncepci ukrajinské armády (10.11. 2015)

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

NATO dnes schvaluje posílení vzdušné obrany Turecka

Misi Severoatlantické aliance, jejímž cílem je posílení vzdušné obrany Turecka, mají spojenci odsouhlasit během dnešního dne. Při schvalování se neočekávají žádné problémy. Tato mise se připravuje již deset měsíců a podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga nemá nic společného s nedávným sestřelením ruského letounu Tureckem. Některé zdroje z NATO nicméně tvrdí, že tento incident vyburcoval spojence k větší podpoře Turecka v rámci snahy o snížení napětí mezi Moskvou a Ankarou. Převzetím určité kontroly nad tureckým vzdušným prostorem by NATO chtělo mít chování Ankary pod kontrolou, a předejít tak dalším obdobným případům. „NATO má mnohem opatrnější pravidla pro sáhnutí k vojenské síle než Turecko,“ konstatoval zdroj NATO.

V rámci této mise by spojenci měli do Turecka vyslat například průzkumné letouny AWACS a námořní jednotku s velitelskými loděmi a fregatami s protilodními a protiletadlovým raketami. Půjde zároveň i o příspěvek do koalice vedené Spojenými státy, která provádí nálety na pozice organizace Islámský stát (IS) v Sýrii a Iráku.

Kam dál?
NATO údajně nabídlo Turecku pomoc i kvůli Rusku (17.12. 2015)
Turecký problém: spory s Ruskem komplikují situaci v regionu (16.12. 2015)
Ministři zahraničí NATO probírají, jak ochránit vzdušný prostor Turecka (2.12. 2015)

Zdroj: Hürriyet Daily News (Turecko)

---

Bundestag prodloužil a zesílil mandát Bundeswehru v Afghánistánu

Bundeswehr bude pokračovat ve své misi v Afghánistánu s více vojáky. Německý spolkový sněm (Bundestag) o prodloužení mandátu hlasoval 480 hlasy pro a 112 proti. Počet německých vojáků v Afghánistánu by měl být navýšen z 850 na 980. Důvodem prodloužení mandátu do konce roku 2016 je napjatá bezpečnostní situace v zemi. Návrat k bojovým operacím však v plánu není. Němečtí vojáci mohou poskytovat pouze výcvik a asistenci afghánským bezpečnostním složkám.

Bundeswehr bude zároveň pokračovat v alianční misi Aktivní úsilí (Active Endeavour) ve Středomoří. Její mandát zahrnuje monitorování mořského prostoru a výměnu situačních zpráv.

Kam dál?
Ministryně von der Leyen: Z Afghánistánu se musíme poučit pro Sýrii (8.12. 2015)
Bundeswehr: Kabinet chce prodloužit mandát mise v Afghánistánu (20.11. 2015)

Zdroj: Der Spiegel (Německo)

---

Stoltenberg požaduje stažení ruských jednotek z Ukrajiny

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg znovu apeluje na Rusko, aby stáhlo své jednotky z východní Ukrajiny. Reagoval tak na čtvrteční přiznání ruského prezidenta Vladimira Putina o působení ruských sil v oblasti. Na základě mírových dohod z dubna je povinností Ruska tyto jednotky stáhnout, prohlásil Stoltenberg.

„Nikdy jsme neřekli, že na Ukrajině nemáme lidi, kteří pomáhají řešit jisté vojenské záležitosti. Nicméně to neznamená, že se jedná o regulérní vojáky,“ uvedl Putin. „Prezident Putin řekl, že Rusko má na Ukrajině personál, který provádí vojenské aktivity. Takovým lidem my běžně říkáme vojáci,“ okomentoval výrok Putina Stoltenberg. „Vzhledem k tomu, že Ukrajina stále nemá plnou kontrolu nad svými hranicemi a Rusko odsud dosud nestáhlo své jednotky a vybavení, je zde vážné riziko, že dojde k obnovení násilí,“ dodal Stoltenberg.

Kam dál?
NATO ujistilo Ukrajinu o své pokračující podpoře (4.12. 2015)

Zdroj: The Wall Street Journal (USA)

---

Polsko odvolalo šéfa nového aliančního COE pro kontrarozvědnou činnost

Polská vláda jmenovala nového šéfa nové kanceláře kontrarozvědky NATO v Krakowě. Plukovník Krzysztof Dusza prý neuposlechl propouštěcího rozkazu. Polská vláda proto jmenovala Bartlomieja Misiewicza novým šéfem aliančního centra výjimečnosti (COE) pro kontrarozvědnou činnost.

Tento krok se zdá být součástí snahy nové polské konzervativní vlády dosadit na vysoké státní posty své loajální stoupence. Centrum kontrarozvědky je v rámci NATO provozováno společně Polskem a Slovenskem.

Kam dál?
Polsko pořizuje odpalovací zařízení protivzdušných střel (17.12. 2015)
Polsko zvažuje žádost o přístup k jaderným zbraním NATO (7.12. 2015)

Zdroj: ABC News (USA)

kko; natoaktual.cz