Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO bude díky tlaku Polska bránit Pobaltí

Vydáno 15.01.2010

NATO bude díky tlaku Polska bránit Pobaltí
Bude NATO v případě krize stát při svých nejslabších členech – pobaltských státech Estonsku, Lotyšsku a Litvě? Po pěti letech váhání se nyní zdá, že ano, a to díky nynějšímu rozhodnutí Aliance vyvinout formální pohotovostní plány na jejich obranu. Změna přišla až po složitých vyjednáváních, ve kterých Spojené státy, Německo a jiní členové nakonec upustili od svého nesouhlasného stanoviska.

To je velká změna, neboť od vstupu pobaltských států do NATO v roce 2004 se alianční obranní plánovači otázce, co členství Estonska, Lotyšska a Litvy v praxi znamená, vyhýbali. Rusko bylo navíc považováno za přátelský stát, tudíž jejich obrana nebyla vnímána jako nezbytná. Obavy těchto států se zvýšily v roce 2009, kdy proběhlo velké ruské cvičení u hranic Pobaltí a Polska, na něž NATO v podstatě nereagovalo. Mnozí se obávali, že NATO díky své misi v Afghánistánu zapomnělo na svůj hlavní úkol – ochranu svých členů.

To se nyní zdá se změnilo a ačkoli oficiální souhlas zatím chybí, zdroje z jednání tvrdí, že dohoda již byla uzavřena. Obranné plánování pro Pobaltí má být prezentováno jako doplnění existujících plánů na obranu Polska.

Čtěte také:
Estonci chtějí obranné plány NATO pro Pobaltí
Estonsko žádá NATO o vojenské cvičení v Pobaltí

Zdroj: The Economist (Velká Británie)

---

Aliance mění výcvik afghánských policistů
Plán připravit afghánskou policii na převzetí odpovědnosti za bezpečnost v zemi, což je klíčovým prvkem západní "únikové strategie", byl "velice podfinancován". To často znamenalo snížení kvality policistů ve prospěch navýšení jejich počtu, prohlásil americký generál Bill Caldwell, jenž byl velitelem aliančních sil v Afghánistánu Stanleym McChrystalem pověřen, aby na výcvik afghánských bezpečnostních sil dohlížel.

Program policejního výcviku je ukázkovým příkladem selhání mezinárodní komunity v prosazování bezpečnosti v Afghánistánu. Výcvik byl ihned po svržení Talibanu předán Německu a poté EU, avšak ani jedno působení nelze nazvat úspěchem. Pověst selhání poté potvrzují skandály okolo policejní korupce, vydírání, prodeje drog či jejich užívání. Navíc narůstající počet incidentů, včetně nedávné vraždy pěti britských vojáků afghánským policistou, navíc vyvolávají obavy ohledně toho, nakolik Taliban infiltroval policejní kruhy.

Nyní se podle NATO situace mění, neboť řady instruktorů byly posíleny mimo jiné o posily poslané americkým prezidentem Barackem Obamou. "Předtím, než jsou policisté přijati do služby a jdou pracovat mezi lidi, musí projít výcvikem a stát se profesionály," uvedl Caldwell.

Čtěte také:
Výcvik afghánských policistů se nedaří
Afghánská výcviková mise čelí závažným překážkám
NATO přebírá výcvik afghánské armády a policie

Zdroj: The Independent (Velká Británie)

---

‚NATO se musí vrátit k základním hodnotám‘
NATO se musí vrátit ke svým "základním hodnotám" ochrany členských států a podpory jejich národních obranných strategiích, prohlásil Grete Faremo, nově jmenovaný norský ministr obrany. Tento tlak Norska, aby se Aliance vrátila k základním hodnotám, přichází během "sebe-reflexního procesu", který nyní probíhá jako součást alianční revize strategické koncepce, uvedl Faremo.

Z norského pohledu by NATO mělo zůstat obrannou aliancí s hlavním cílem zajistit bezpečnost členských států, přičemž by mělo fungovat i jako fórum pro americko-evropský dialog.

"Alianční schopnost bránit všechny své členské státy podle článku číslo 5 Severoatlantické smlouvy musí být i nadále zásadní," prohlásil Faremo. Vzájemná pomoc v případě ozbrojeného útoku je klíčovým kamenem, na kterém je NATO postaveno.

Zdroj: Defense News (USA)

---

Alianci se nedaří rekrutovat armádní nováčky z řad Talibanu
Pouhá tři procenta rekrutů, kteří vstupují do afghánských bezpečnostních složek, pochází z paštunsky mluvících jižních provincií, které zůstávají centrem povstaleckých sil.
Severoatlantické alianci se tak při získávání nováčků pro afghánské síly v oblastech ovládaných Talibanem nedaří, připustil velitel výcvikové mise v Afghánistánu Bill Caldwell.

Nepřiměřeně nízké zastoupení jižních Paštunů by mělo být v průběhu příštích 18 měsíců zvráceno pomocí "velmi agresivní" náborové kampaně, uvedl Caldwell. Poslední dobou však byl nábor na dobré úrovni, a to díky zvýšení platu kvalifikovaných policistů a vojáků, který nyní s příplatkem za nebezpečné úkoly dosahuje 150 britských liber. Podíl dezercí navíc klesl ze 45 % pod 10 %.

Čtěte také:
NATO požaduje více instruktorů a peněz pro výcvik Afghánců
Afghánští rekruti – potrava pro děla?
Šéf NATO představil projekt výcviku afghánské policie

Zdroj: Sky News (Velká Británie)

---

USA stupňují raketové útoky na "spojenecký" Pákistán
Spojené státy v posledních dvou týdnech uskutečnily v severozápadním Pákistánu bezprecedentní počet raketových útoků pomocí bezpilotních letadel. Bombardování signalizuje, že Obamova administrativa chce nadále prosazovat taktiku, která v posledních dvou letech sice vedla k zabití velkého množství nepřátelských ozbrojenců, ale zároveň způsobuje i nespokojenost mezi Pákistánci.

Na zemi totiž tyto útoky způsobují Pákistáncům vystrašené a bezesné noci. "Již jsme si zvykali na útoky bezpilotních letadel, ale teď, když přichází každou noc, jsou lidé vyděšeni," uvedl 17-letý student Israr Khan Dawar. Kritici tak upozorňují na to, že nálety tím, že rozdmýchávají protiamerické nálady a hněv mezi pákistánskou vládou, způsobují více škody než užitku.

Útoky bezpilotních letadel jsou jedinou známou vojenskou odpovědí Washingtonu na základny ozbrojenců při pákistánsko-afghánské hranici. Oblast Severního Waziristánu je navíc i základnou pro Haqqaniho skupinu, frakci Talibanu s vazbami na al-Káidu. Za poslední dva týdny bylo v Severním Waziristánu uskutečněno osm raketových útoků, což je nejintenzivnější bombardování od zahájení náletů.

Čtěte také:
Americké rakety zabily v Pákistánu 15 lidí
Pákistán popírá narušení svého vzdušného prostoru letadly NATO


Zdroj: The Times of India
(Indie)

mdo natoaktual.cz