Co psala světová média o Severoatlantické alianci

NATO: Baku je perfektním místem pro schůzky s Ruskem

Vydáno 17.12.2018

Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

NATO: Baku je perfektním místem pro schůzky s Ruskem

Analýza

Přečtěte si k tématu analýzu gen. v.v. Jiřího Šedivého Je Rusko hrozbou? Přesvědčuje nás o tom (5.3. 2018)

Hlavní město Ázerbájdžánu hostilo vojenské špičky USA a Ruska. Velitel ozbrojených sil NATO v Evropě generál Curtis Scaparotti se zde setkal s ruským náčelníkem generálního štábu Valerijem Gerasimovem a rovněž s prezidentem Ázerbájdžánu Ilhamem Alijevem. Šlo již o druhé podobné setkání v Baku během tohoto roku.

Dle amerického vojenského webu Stars and Stripes se jednání zaměřila především na události na Ukrajině, včetně incidentu v Azovském moři. Dalším zdrojem napětí mezi NATO a Ruskem je dohoda o střelách středního doletu, kterou USA hrozí vypovědět z důvodu porušování smlouvy ze strany Ruska.

Zdroj: Euractiv (Belgie)

---

Kosovo odhlasovalo vznik armády navzdory NATO a Srbsku

Kosovský parlament takřka jednomyslně schválil zákon umožňující vznik pravidelné armády. Děje se tak k nelibosti Severoatlantické aliance, Evropské unie a Srbska. Současné Kosovské bezpečnostní síly mají 3 000 lehce ozbrojených příslušníků. Podle nových plánů by však během deseti let měly narůst na 5 000 aktivních vojáků a 3 000 příslušníků záloh.

Srbové po schvální zákona prohlásili, že jsou připraveni použít vlastní armádu k ochraně etnických Srbů žijících v Kosovu. Dle srbského prezidenta Aleksandara Vučiće schválením zákona dochází k porušování mezinárodního práva. „Žádný zákon v mezinárodním právu jim nedává právo na vytvoření armády,“ řekl Vučić. Srbsko rovněž hodlá požádat, aby se situací zabývala Rada bezpečnosti OSN.

Kam dál?
Kosovo nemá mít regulérní armádu, varují NATO i USA (8.3. 2017)

Zdroj: The New York Times (USA)

---

Estonská vláda vyčlenila 4,2 milionu eur na zahraniční mise

Vláda Estonska vyčlenila 4,2 milionu eur na pokrytí misí estonských ozbrojených sil v Afghánistánu a Mali. Peníze pochází z vládních rezerv pro neočekávané výdaje.

„V době, kdy byl rozpočet vypracován, jsme ještě nevěděli že se Estonsko zúčastní mise Barkhane v Mali a navýší svou účast v operaci NATO Resolute Support v Afghánistánu,“ uvedl tiskový mluvčí ministerstva obrany.

Kam dál?
Estonsko už není „oblíbencem“ kvůli výdajům na obranu (23.7. 2018)

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Tálibán se chystá na setkání s představiteli USA

Tálibán prohlásil, že chystá setkání s představiteli USA, na kterém by mělo dojít k jednání o ukončení 17leté války v Afghánistánu. Setkání by se mělo konat ve Spojených arabských emirátech za účasti Saúdů, Pákistánců a zástupců Spojených arabských emirátů. Zda se setkání zúčastní také zástupci afghánské vlády, není jisté.

Do jednání o příměří je zapojen také Zalmay Khalilzad – zvláštní představitel pro afghánské smíření na americkém ministerstvu zahraničí a bývalý americký velvyslanec v Afghánistánu. Ten dle svých slov uspořádal několik setkání mezi vládou a jejími odpůrci a snaží se pro budoucí vyjednávání získat pomoc Pákistánu i podporu afghánské vlády.

Kam dál?
USA i přes Trumpův výrok usilují o mírová jednání v Afghánistánu (31.1. 2018)

Zdroj: Aljazeera (Katar)

---

Jak můžou sílící vazby Indie na Rusko a USA vyvíjet tlak na Čínu

Indie, která se letos zúčastnila vojenských cvičení s Ruskem i USA, se zapojila i do společného cvičení s Čínou, které se zaměřuje na protiteroristické operace. Rostoucí vazby Indie na ostatní velmoci však pro Čínu komplikují situaci, především co se týká jejích regionálních ambic.

„Tyto indické obranné a bezpečnostní styky se zahraničními mocnostmi pravděpodobně přinesou indickým silám větší možnosti, jak úzce spolupracovat se zahraničními protějšky, a zhorší manévrovací prostor pro Čínu, zvláště v době míru,“ řekl k záležitosti Collin Koh, expert na mezinárodní vztahy.

Vojensko-politické vztahy mezi USA a Indií v posledních letech značně vzrostly. To samé platí i pro prodej zbraní. Spojené státy, jako součást své zahraniční politiky v boji proti narůstajícímu vlivu Číny, vykázaly v uplynulém desetiletí prodej zbraní do Indie v hodnotě 15 miliard dolarů.

Kam dál?
Čína kritizuje chování USA ve východní Asii (17.8. 2017)

Zdroj: South China Morning Post (Čína)

luk; natoaktual.cz