Napětí ve východním Středomoří sílí. Německo se jej snaží uklidnit
Ačkoliv jsou Řecko i Turecko členy Severoatlantické aliance, zároveň jde o odvěké rivaly. Napětí mezi oběma zeměmi nyní sílí a hrozí, že nakonec vyústí ve vojenskou konfrontaci. Například tento týden se námořnictva obou zemí vydala do vod Středozemního moře, aby zde demonstrovala svou sílu. Důvodem nového pnutí mezi oběma státy jsou totiž spory o nerostné bohatství, které by se hluboko pod jeho hladinou mělo nacházet.
Toto nové napětí se rozhodlo zmírnit Německo. „Potřebujeme kroky, které povedou k uvolnění napětí a k zahájení diskusí,“ napsal před svou cestou do Athén a Ankary na svůj Twitter německý ministr zahraničí Heiko Maas, který se obě země nyní snaží dostat zpět za jednací stůl. Není to však poprvé, co se Německo snaží spor uklidnit. Snahy z července ovšem selhaly.
Kam dál?
Alianční schůzka řešila i spory Francie a Turecka (18.6. 2020)
Zdroj: CNN (USA)
---
Šestý americký voják podlehl nemoci covid-19
Šestatřicetiletý příslušník kalifornské národní gardy se stal šestým vojákem Spojených států amerických, který zemřel kvůli nemoci covid-19. Nemoci podlehnul 20. srpna.
Od 26. února, kdy byl v řadách amerických ozbrojených sil zjištěn první nakažený, se nemocí nakazilo více než 36 000 vojáků – 12 833 příslušníků armády, 4 532 mariňáků, 8 429 námořníků, 5 556 příslušníků letectva a 4 566 příslušníků národních gard. Celkově již na nemoc zemřelo 79 osob spjatých s ministerstvem obrany, z čehož 50 bylo civilních zaměstnanců.
Celkově pak USA hlásí asi 5,7 milionu případů a 176 927 úmrtí, což představuje asi čtvrtinu nakažených ve světě a asi pětinu těch, kteří na nemoc zemřeli.
Kam dál?
Spojenci připravují zásoby a nouzový plán pro případ další vlny covid-19 (19.6. 2020)
Zdroj: Military.com (USA)
---
Německá armáda pomůže s testováním na hranicích
Přes tisíc lidí denně musí otestovat Německý červený kříž u města Neuenburg am Rhein na francouzsko-německé hranici. Nyní mu na pomoc vyrazí německá armáda.
Od 8. srpna jsou totiž Němci vracející se z rizikových oblastí povinni se nechat otestovat na nákazu covid-19. Ti, kteří nepřijíždí z oblastí, které jsou označeny za rizikové, pak mají možnost nechat se otestovat dobrovolně a zdarma. Ačkoliv není povinné testování přímo na hranicích, lidé této možnosti s oblibou využívají.
Kvůli přetížení pohraničního testovacího místa proto Německý červený kříž požádal o pomoc ministerstvo vnitra Bádenska-Württemberska, kde Neuenburg am Rhein leží. Ministerstvo nakonec zajistilo posily pro zdravotníky právě u bundeswehru, který by se měl do testování zapojit již tento týden.
Kam dál?
Německo zvažuje nové měřítko pro výši obranných výdajů (7.8. 2020)
Zdroj: Badische Zeitung (Německo)
---
Čína nařkla USA z narušení svého vzdušného prostoru
Podle Pekingu došlo k narušení bezletové zóny nad jedním z výcvikových prostorů, kde probíhalo cvičení čínských ozbrojených sil. Letadlem, které do zóny vstoupilo, měl být údajně americký špionážní letoun U-2.
Čína tuto akci označila za nebezpečnou provokaci, která je v rozporu se vzájemnými dohodami, a ostře ji odsoudila. Ačkoliv Peking neupřesnil, kde se měl incident odehrát, pravděpodobně se tak stalo nad Pochajským či Žlutým mořem.
Podle Spojených států se měl let stroje U-2 v Tichomoří skutečně odehrát, avšak na rozdíl od Číny tvrdí, že vše proběhlo v rámci platných mezinárodních pravidel a dohod. Dodaly také, že lety svých letadel nemíní nad rámec těchto dohod omezovat.
Kam dál?
Stoltenberg žádá státy, aby se postavily „šikaně“ ze strany sílící Číny (9.6. 2020)
Zdroj: The Guardian (Velká Británie)
---
Izrael provedl vzdušné údery proti postavením Hizballáhu v Libanonu
Izrael oznámil provedení několika náletů na pozorovací stanoviště hnutí Hizballáh v Libanonu. Mělo jít o odpověď na střelbu, která předchozího dne na izraelské vojáky přicházela z libanonské strany společné hranice. Organizace spojených národů označila bezpečnostní situaci v oblasti kibucu Manara za zhoršenou a vyzvala tamní obyvatele, aby vyhledali úkryt.
Izrael a Libanon jsou oficiálně stále ve válce. Na křehké příměří dohlíží od roku 1978 jednotky OSN UNIFIL. Po narušení příměří v roce 2006 překročil počet vojáků v těchto jednotkách 10 000. Vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi zatěžuje především Íránem podporované hnutí Hizballáh, které proti Izraeli podniká neustálé útoky, na které následně Izrael tvrdě odpovídá.
Kam dál?
USA slíbily zajistit vojenskou „výhodu“ Izraele na Blízkém východě (25.8. 2020)
Zdroj: France 24 (Francie)