natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Námořníci Itálie a Tanzanie budou společně cvičit proti pirátům

  12. března 2013  14:58

  Itálie disponuje třemi loděmi třídy San Giorgio - ITS San Giusto (na obrázku), ITS San Marco a ITS San Giorgio. | foto: NATO JFC Naples

  Námořníci Itálie a Tanzanie budou společně cvičit proti pirátům

  Italská výsadková loď ITS San Marco ve čtvrtek zakotví v tanzanském Dar es Salaamu. Následně italští námořníci a námořnictvo Tanzanie absolvují společný protipirátský výcvik v rámci alianční operace Ocean Shield (Oceánský štít).

  Společné cvičení naváže na předchozí protipirátské zásahy a cvičení, ve kterých se NATO angažuje od prosince roku 2008. Mise se vyvinula z původních doprovodných akcí pro lodě OSN a Světového potravinového programu a ochranných akcí pro obchodní lodě proplouvající Adenským zálivem.

  „Kromě těchto aktivit, stejně jako při části předchozích misí, rozvíjí NATO spolupráci s ostatními mezinárodními partnery s cílem zlepšit schopnosti zemí tohoto regionu v boji proti pirátům,“ řekl mluvčí Velitelství námořních sil NATO (MARCOM) Gwenn Laine.

  Do operace Ocean Shield jsou v současné době zapojeny kromě italské lodi ITS San Marco také dánská HDMS Iver Huitfeldt, turecká TCG Gokova a americká USS Nicholas.

  Kam dál?
  NATO a Rusko uspořádaly společné protipirátské cvičení (28.2. 2013)
  Námořnictvo polapilo tucet somálských pirátů, únos jim nevyšel (10.1. 2013)
   
  Zdroj: Tanzania Daily News (Tanzanie)

  ---

  Německé letectvo po 60 letech opustí texaskou základnu Fort Bliss

  Německé velitelství vzdušných sil pro oblast USA a Kanady po téměř 60 letech opustí základnu Fort Bliss v americkém Texasu. Velení se dle slov plukovníka Heinze-Josefa Ferkinghoffa přesune na leteckou základnu Holloman, která leží v americkém státě Nové Mexiko. Centrum vzdušné obrany se pak během tří až pěti let přesune zpět do Německa.

  Obě opatření jsou důsledkem reorganizace německé armády a také rozšíření základny Fort Bliss pro účely americké armády. Tím došlo ke změně jejího původního účelu, kterým byla protivzdušná obrana. Končí tak jedna dlouhá epizoda americko-německé spolupráce na hranici USA a Mexika.

  Nadále však německá armáda bude přítomna na území USA. Německé letectvo má své výcvikové centrum v Hollomanu, kde pobývá kolem pěti set letců a civilních zaměstnanců, což v součtu vytváří největší základnu s přítomností Němců v USA. Podle Ferkinghoffa by navíc v budoucnu mělo dojít ke zvýšení počtu na osm set příslušníků německé armády. Na základně Fort Sill dále probíhá spolupráce Německa a USA při výcviku důstojníků pro systém vzdušné obrany založený na raketách Patriot.

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Při nehodě vrtulníku v Afghánistánu zemřelo pět vojáků NATO

  Pět aliančních vojáků zahynulo při havárii vrtulníku na jihu Afghánistánu. „Příčina nehody zatím není známa a je předmětem vyšetřování. První zprávy ukazují, že v daném okamžiku nebyla v oblasti zaznamenána žádná nepřátelská aktivita,“ stojí ve vyjádření NATO. Podle agentury AP se jedná o americké příslušníky jednotek ISAF. V této oblasti tvoří Američané a Britové majoritní podíl aliančních vojáků.

  Zatím nejhorší podobný incident se stal v srpnu 2011, kdy povstalci z řad Talibanu sestřelili transportní vrtulník, ve kterém zemřelo všech 38 lidí na palubě včetně 25 amerických příslušníků speciálních jednotek.

  Kam dál?
  Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků (8.8. 2011)

  Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

  ---

  Muž v afghánské uniformě zastřelil dva Američany a tři Afghánce

  Muž v uniformě afghánských pozemních jednotek v pondělí při tzv. vnitřním útoku zabil dva americké vojáky a tři příslušníky afghánské policie. Stalo se tak v provincii Vardak nedaleko Kábulu. Podle nejmenovaného zdroje na místě dále zůstalo deset zraněných z řad amerických a afghánských příslušníků bezpečnostních složek.

  Mluvčí provincie Vardak specifikoval, že se incident stal v distriktu Jalriz. Odmítl však událost dále komentovat s tím, že detaily budou zveřejněny až po skončení vyšetřování.

  Jedná se o třetí letošní vnitřní útok na alianční vojáky. Předešlé dva se staly v provinciích Hílmand a Kapisa a zemřeli při nich dva příslušníci jednotek ISAF.

  Kam dál?
  Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)
  NATO hledá taktiku proti vnitřním útokům v Afghánistánu (30.1. 2013)

  Zdroj: Xinhua (Čína) 

  ---

  Ministři zahraničí EU se liší v názoru na vyzbrojování syrské opozice

  V pondělí skončilo společné setkání ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu. Jednání se neslo v duchu odlišných názorů na dodávku zbraní pro syrské povstalce. „Mezi režimem Bašára Asada, který je zásobován vyspělými zbraněmi z Ruska a Íránu, a syrskou povstaleckou Národní koalicí, která podobné zbraně postrádá, je velký nepoměr,“ řekl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a dodal, že „nesmíme akceptovat tak nevyrovnaný stav, který vede k vyvražďování obyvatel“. Opačný názor zastává například německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, podle kterého závod ve zbrojení k omezení krveprolití v Sýrii nepovede.

  Pondělnímu setkání předsedal vyslanec OSN pro Sýrii Lakhdar Brahimi, který v rozhovoru pro novináře uvedl, že „vojenské řešení nepřichází v úvahu“. „Jak jsem řekl již dříve, buď dojde k mírovému řešení na základě politického konsensu, nebo bude výsledek podobný a možná ještě horší, než jaký byl v Somálsku,“ dodal Brahimi.

  EU v minulosti zavedla embargo na dodávky zbraní oběma stranám syrského konfliktu, nedávno nicméně zmírnila omezení ohledně dodávek neletálního vojenského materiálu.

  Kam dál?
  Konec války v Sýrii je stále v nedohlednu (11.3. 2013)
  Liga arabských států nabídla místo syrské opozici (7.3. 2013)
   
  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  koc; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media