natoaktual.cz

Námořníci Itálie a Tanzanie budou společně cvičit proti pirátům

12. března 2013  14:58
 

Itálie disponuje třemi loděmi třídy San Giorgio - ITS San Giusto (na obrázku), ITS San Marco a ITS San Giorgio. | foto: NATO JFC Naples

Námořníci Itálie a Tanzanie budou společně cvičit proti pirátům

Italská výsadková loď ITS San Marco ve čtvrtek zakotví v tanzanském Dar es Salaamu. Následně italští námořníci a námořnictvo Tanzanie absolvují společný protipirátský výcvik v rámci alianční operace Ocean Shield (Oceánský štít).

Společné cvičení naváže na předchozí protipirátské zásahy a cvičení, ve kterých se NATO angažuje od prosince roku 2008. Mise se vyvinula z původních doprovodných akcí pro lodě OSN a Světového potravinového programu a ochranných akcí pro obchodní lodě proplouvající Adenským zálivem.

„Kromě těchto aktivit, stejně jako při části předchozích misí, rozvíjí NATO spolupráci s ostatními mezinárodními partnery s cílem zlepšit schopnosti zemí tohoto regionu v boji proti pirátům,“ řekl mluvčí Velitelství námořních sil NATO (MARCOM) Gwenn Laine.

Do operace Ocean Shield jsou v současné době zapojeny kromě italské lodi ITS San Marco také dánská HDMS Iver Huitfeldt, turecká TCG Gokova a americká USS Nicholas.

Kam dál?
NATO a Rusko uspořádaly společné protipirátské cvičení (28.2. 2013)
Námořnictvo polapilo tucet somálských pirátů, únos jim nevyšel (10.1. 2013)
 
Zdroj: Tanzania Daily News (Tanzanie)

---

Německé letectvo po 60 letech opustí texaskou základnu Fort Bliss

Německé velitelství vzdušných sil pro oblast USA a Kanady po téměř 60 letech opustí základnu Fort Bliss v americkém Texasu. Velení se dle slov plukovníka Heinze-Josefa Ferkinghoffa přesune na leteckou základnu Holloman, která leží v americkém státě Nové Mexiko. Centrum vzdušné obrany se pak během tří až pěti let přesune zpět do Německa.

Obě opatření jsou důsledkem reorganizace německé armády a také rozšíření základny Fort Bliss pro účely americké armády. Tím došlo ke změně jejího původního účelu, kterým byla protivzdušná obrana. Končí tak jedna dlouhá epizoda americko-německé spolupráce na hranici USA a Mexika.

Nadále však německá armáda bude přítomna na území USA. Německé letectvo má své výcvikové centrum v Hollomanu, kde pobývá kolem pěti set letců a civilních zaměstnanců, což v součtu vytváří největší základnu s přítomností Němců v USA. Podle Ferkinghoffa by navíc v budoucnu mělo dojít ke zvýšení počtu na osm set příslušníků německé armády. Na základně Fort Sill dále probíhá spolupráce Německa a USA při výcviku důstojníků pro systém vzdušné obrany založený na raketách Patriot.

Zdroj: Stars and Stripes (USA)

---

Při nehodě vrtulníku v Afghánistánu zemřelo pět vojáků NATO

Pět aliančních vojáků zahynulo při havárii vrtulníku na jihu Afghánistánu. „Příčina nehody zatím není známa a je předmětem vyšetřování. První zprávy ukazují, že v daném okamžiku nebyla v oblasti zaznamenána žádná nepřátelská aktivita,“ stojí ve vyjádření NATO. Podle agentury AP se jedná o americké příslušníky jednotek ISAF. V této oblasti tvoří Američané a Britové majoritní podíl aliančních vojáků.

Zatím nejhorší podobný incident se stal v srpnu 2011, kdy povstalci z řad Talibanu sestřelili transportní vrtulník, ve kterém zemřelo všech 38 lidí na palubě včetně 25 amerických příslušníků speciálních jednotek.

Kam dál?
Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků (8.8. 2011)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Muž v afghánské uniformě zastřelil dva Američany a tři Afghánce

Muž v uniformě afghánských pozemních jednotek v pondělí při tzv. vnitřním útoku zabil dva americké vojáky a tři příslušníky afghánské policie. Stalo se tak v provincii Vardak nedaleko Kábulu. Podle nejmenovaného zdroje na místě dále zůstalo deset zraněných z řad amerických a afghánských příslušníků bezpečnostních složek.

Mluvčí provincie Vardak specifikoval, že se incident stal v distriktu Jalriz. Odmítl však událost dále komentovat s tím, že detaily budou zveřejněny až po skončení vyšetřování.

Jedná se o třetí letošní vnitřní útok na alianční vojáky. Předešlé dva se staly v provinciích Hílmand a Kapisa a zemřeli při nich dva příslušníci jednotek ISAF.

Kam dál?
Vnitřních útoků na alianční vojáky v Afghánistánu výrazně ubylo (26.2. 2013)
NATO hledá taktiku proti vnitřním útokům v Afghánistánu (30.1. 2013)

Zdroj: Xinhua (Čína) 

---

Ministři zahraničí EU se liší v názoru na vyzbrojování syrské opozice

V pondělí skončilo společné setkání ministrů zahraničí Evropské unie v Bruselu. Jednání se neslo v duchu odlišných názorů na dodávku zbraní pro syrské povstalce. „Mezi režimem Bašára Asada, který je zásobován vyspělými zbraněmi z Ruska a Íránu, a syrskou povstaleckou Národní koalicí, která podobné zbraně postrádá, je velký nepoměr,“ řekl francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius a dodal, že „nesmíme akceptovat tak nevyrovnaný stav, který vede k vyvražďování obyvatel“. Opačný názor zastává například německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, podle kterého závod ve zbrojení k omezení krveprolití v Sýrii nepovede.

Pondělnímu setkání předsedal vyslanec OSN pro Sýrii Lakhdar Brahimi, který v rozhovoru pro novináře uvedl, že „vojenské řešení nepřichází v úvahu“. „Jak jsem řekl již dříve, buď dojde k mírovému řešení na základě politického konsensu, nebo bude výsledek podobný a možná ještě horší, než jaký byl v Somálsku,“ dodal Brahimi.

EU v minulosti zavedla embargo na dodávky zbraní oběma stranám syrského konfliktu, nedávno nicméně zmírnila omezení ohledně dodávek neletálního vojenského materiálu.

Kam dál?
Konec války v Sýrii je stále v nedohlednu (11.3. 2013)
Liga arabských států nabídla místo syrské opozici (7.3. 2013)
 
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

koc; natoaktual.cz
zpět na článek