Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků

8. srpna 2011  15:03

Největší ztráta od začátku mise: 38 mrtvých vojáků
V americkém vrtulníku Chinook, jenž byl v afghánské provincii Vardak sestřelen Talibanem, zahynulo 31 příslušníků speciálních sil Spojených států amerických. Chinook při akci přistál na střeše domu jednoho z talibanských velitelů a byl sestřelen krátce poté, co chtěl zase odletět. Jde o nejvíce obětí v jednotlivé akci od začátku spojeneckého tažení v Afghánistánu v roce 2001. Dosud nejvíce koaličních vojáků při jediné akci zahynulo v Talibanci sestřeleném vrtulníku Chinook v provincii Kunar v roce 2005. Naráz tehdy zahynulo šestnáct Američanů.

Spolu s Američany při protitalibanské akci zahynulo sedm afghánských vojáků, Taliban potvrdil osm mrtvých. Vrtulník sestřelili povstalci pomocí granátometu. Podle člena afghánské vlády šlo o past talibanského velitele, který Američany vlákal na místo neštěstí tvrzením, že zde probíhá schůzka Talibanu. Soustrast nad smrtí Američanů již vyjádřil afghánský prezident Hamid Karzáí.

Dvacet pět mrtvých Američanů bylo údajně příslušníky elitní jednotky Navy SEALs, která v květnu zabila Usámu bin Ládina. Pentagon však dosud nekomentoval ani příčiny neštěstí, ani počet jeho obětí.

Zdroj: Defense News (USA), Radio Netherlands (Nizozemí)

---

OSN Asadovi: Zastavte útoky armády na civilisty
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun je vyděšen eskalací násilí v Sýrii a vyzval jejího prezidenta Bašára Asada k zastavení útoků vojenských sil na civilisty.

"V telefonickém rozhovoru s prezidentem Asadem generální tajemník Pan Ki-mun vyjádřil velké znepokojení své i celého mezinárodního společenství nad narůstajícím násilím a jeho oběťmi v Sýrii a vyzval prezidenta k okamžitému zastavení nasazování armády proti civilistům," uvedla ve svém prohlášení tisková kancelář Organizace spojených národů.

Pan Ki-mun zkoušel telefonovat prezidentu Asadovi dlouhé měsíce, ten však odmítal jeho hovory přijmout. Naposledy spolu mluvili v květnu.

Čtěte také:
OSN odsoudila zásahy vlády v Sýrii

Zdroj: Today’s Zaman (Turecko) 

---

Rebelové drží pozice, Kaddáfí podniká ofenzivy
Jednotky libyjského vůdce Muammara Kaddáfího podnikly ofenzivu proti rebelům v klíčových městech na západě země. Povstalci však navzdory některým tvrzením stále drží strategické město Bir Ghanam, což potvrdil i reportér agentury AFP, podle nějž nad městem létají alianční letouny.

Rebelové potvrdili, že kvůli bojům o udržení města Zliten jim dochází munice. Jejich mluvčí z Misuráty Abdul Wahab Melitan uvedl, že rebelové nechtějí riskovat ztrátu dobytých území, a proto nechtějí podnikat výpady s nedostatkem munice.

Libyjský premiér Baghdadi Mahmudi obvinil Severoatlantickou alianci, že již nerozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli svých náletů, a uvedl, že za rebely rozhodují extremistické islamistické skupiny.

Čtěte také:
NATO bombardovalo Tripolis, povstalci vyřadili klíčový ropovod
Libyjská raketa dopadla poblíž italské lodi

Zdroj Radio Netherlands (Nizozemí) 

---

Turecká vláda chce dostat armádu pod civilní kontrolu
Turecká vláda plánuje ústavní změny, které by umožnily civilní kontrolu armády. Napsal to list Financial Times, který citoval poradce tureckého premiéra a místopředsedu vládní Strany spravedlnosti a rozvoje Omera Celika.

List Financial Times dále napsal, že Erdoganova vláda plánuje omezit finanční a soudní autonomii turecké armády a transformovat ji v profesionální armádu. Moc vojenských soudů bude omezena pouze na posuzování případů souvisejících s vnitřní disciplínou v armádě.

Čtěte také:
Velení turecké armády rezignovalo
Turecko: Chaos v druhé největší armádě NATO
Erdogan posiluje kontrolu nad tureckou armádou

Zdroj: Bloomberg (USA) 

---

V Pákistánu shořelo 16 palivových cisteren NATO
Výbuch v severozápadním Pákistánu zničil nejméně šestnáct cisteren s palivem pro alianční jednotky operující v sousedním Afghánistánu.

K události došlo na terminálu poblíž města Péšávár, kde v tu chvíli stálo 28 cisteren patřících Alianci. Podle místní policie nebyl při explozích paliva nikdo zraněn.

Čtěte také:
V Pákistánu opět hořely cisterny NATO

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

epl natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.