natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Na opatření proti koronaviru bude v Austrálii dohlížet armáda

  4. srpna 2020  15:40

  ilustrační snímek | foto: AČR

  Na opatření proti koronaviru bude v Austrálii dohlížet armáda

  Druhý nejlidnatější stát Austrálie Victoria vyšle asi 500 vojáků, aby dohlíželi a případně vynutili dodržování protikoronavirových opatření. Tomu, kdo je poruší, hrozí pokuta až 5 000 australských dolarů (téměř 80 000 Kč). Mezi tato opatření patří například noční zákaz vycházení nebo uzavření některých obchodů.

  Jen během jediného dne přibylo ve Victorii 439 nových případů. Až třetina nakažených z posledních dní přitom nedodržovala nařízená opatření. V celé Austrálii je nyní asi 19 000 nakažených. Na nemoc pak v zemi zemřelo 232 lidí.

  Kam dál?
  Australská armáda varuje: Koronavirus je pouze začátek. Využijme ho k přípravě na horší scénáře (29.4. 2020)

  Zdroj: The Straits Times (Singapur)

  ---

  Američané provedli neohlášené cvičení nad Černým mořem

  Námořnictvo Spojených států amerických provedlo spolu s americkým letectvem vojenské cvičení nad Černým mořem, které bylo ohlášeno až těsně před jeho začátkem. Akce probíhala v mezinárodních vodách a zúčastnila se jí letadla F-16 a drony MQ-9 amerického letectva a hlídkové letouny P-8A amerického námořnictva. Cvičení dále podporovaly vzdušné tankery KC-135 a na hladině pak celou akci řídila posádka torpédoborce USS Porter. Podle pozorovatelů nesly stíhačky F-16 ostrou munici, což je považováno za neobvyklé.

  „Účelem tohoto cvičení bylo otestovat velící a řídící postupy ve společném výcvikovém prostředí s našimi bratry a sestrami z amerických vzdušných sil, a to pro zvýšení naší taktické zdatnosti,“ okomentoval cvičení velitel lodi USS Porter Craig Trent.

  Kam dál?
  Spojené státy chtějí pomoci ukrajinskému námořnictvu (22.7. 2020)

  Zdroj: United Press International (USA)

  ---

  Novozélandské ozbrojené síly měly vládě zatajovat důležité informace

  Nový Zéland nařídil ustanovit zvláštního kontrolora ozbrojených sil. Jde o reakci na výsledky vyšetřování, které odhalilo, že přední vojenští důstojníci uváděli novozélandskou vládu cíleně a opakovaně v omyl při informování o akcích speciálních sil v Afghánistánu. Docházelo tak například k zatajování civilních obětí. Podle ministra spravedlnosti Davida Parkera jde o porušení jednoho ze základních principů demokratického státu, tedy že se armáda zodpovídá civilním státním představitelům.

  Velitel novozélandských ozbrojených sil maršál Kevin Short ovšem odmítá, že by armáda vládu dezinformovala cíleně. „Novozélandské ozbrojené síly uznávají chyby, které se staly, a litují jich,“ dodal.

  Kam dál?
  Budoucí velvyslankyně USA v Kanadě chce zatlačit na Ottawu kvůli výdajům na obranu a Huawei (27.7. 2020)

  Zdroj: RFI (Francie)

  ---

  Američané vyšlou vojáky na východní Balkán

  Podle informací deníku Wall Street Journal plánují Spojené státy v rámci přerozdělení svých sil v Evropě vyslat své vojáky do Bulharska a Rumunska. Mělo by jít o část z 12 000 vojáků, kteří se mají na základně rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout z Německa. Konkrétně by mělo jít o obrněné brigády vyzbrojené vozidly Stryker.

  Proces přesunu vojáků bude trvat nejspíše několik let a americké daňové poplatníky vyjde nejméně na 6 miliard dolarů.

  Kam dál?
  USA přesunou vojáky z Německa, aby posílili NATO proti Rusku, uvedl Esper (30.7. 2020)

  Zdroj: Novinite (Bulharsko)

  ---

  Kanadské letectvo nedostane kvůli koronaviru nová letadla včas

  Kanadské královské letectvo je nuceno prodloužit službu svých obstarožních pátracích a záchranných letounů DHC-5 a C-130. Důvodem je zpoždění dodávky 16 nových letounů CC-295, které měly zastaralé stroje nahradit, ale kvůli pandemii covid-19 budou Kanadě předány minimálně s několikaměsíčním zpožděním. K dodávce nových strojů v hodnotě 2,4 miliardy dolarů by mělo dojít nejdříve na začátku podzimu.

  Přestože záchranná letadla kanadského letectva létají již přibližně padesát let a jejich údržba je stále dražší a složitější, má letectvo podle mluvčí ministerstva obrany dostatečné schopnosti pro to poskytovat i nadále služby vyhledání a záchrany v dostatečném rozsahu. Přitom v roce 2014 muselo letectvo při opravě jednoho svého letounu C-130 požádat o náhradní díly letecké muzeum v Trentonu.

  Ročně obdrží Kanadští záchranáři asi 10 000 nouzových volání, přičemž asi 750 z nich následně řeší armáda. Většinou jde o ty nejnebezpečnější akce jako havárie lodi či letadla.

  Kam dál?
  Kanada rozšiřuje svou peacekeepingovou misi v OSN (3.8. 2020)

  Zdroj: National Post (Kanada)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media