natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Američané zahájili námořní cvičení u asijských břehů

  22. července 2020  20:45
  Americká letadlová loď USS Carl Vinson ve Východočínském moři v doprovodu japonských plavidel. | foto: U.S. Pacific Command, MC2 Sean M. Castellano

  Američané zahájili námořní cvičení u asijských břehů

  Filipínské moře a Indický oceán se staly dějištěm námořních cvičení, které pořádají Spojené státy ve spolupráci s Indií, Japonskem a Austrálii. Tato takzvaná Čtyřka chce tímto krokem předvést Číně, která je v oblasti Indického a Tichého oceánu stále aktivnější, svou sílu. Zatímco v Pacifiku vedla společné námořní uskupení letadlová loď USS Ronald Reagan, v Indickém oceánu se k Indickému námořnictvu připojila letadlová loď USS Nimitz.

  Takzvaný čtyřstranný bezpečnostní dialog, neboli Čtyřka, funguje mezi Indií, Austrálií, USA a Japonskem s přestávkami od roku 2007. Dosud šlo však spíše o neformální spolupráci než o skutečné spojenectví, jakým je například NATO. Spolu se zhoršujícími se vztahy zemí Čtyřky s Čínou by se to ovšem mohlo změnit.

  Kam dál?
  Nová studená válka? Spíše mocenské soupeření, říká americký expert (7.7. 2020)

  Zdroj: Nikkei Asian Review (Japonsko)

  ---

  Spojené státy a Řecko se shodly na potřebě udržení pořádku ve východním Středomoří

  Americké ministerstvo obrany zveřejnilo přepis telefonického rozhovoru mezi americkým ministrem obrany Markem Esperem a jeho řeckým protějškem Nikosem Panagiotopoulosem. K rozhovoru došlo po nárůstu napětí mezi Řeckem a Tureckem. „Oba vedoucí představitelé souhlasili s tím, že je nutné, aby všechny strany dodržovaly mezinárodní normy a zachovaly zdrženlivost,“ píše se k tomuto tématu v přepisu rozhovoru.

  Esper dále poděkoval Panagiotopoulosovi za přijetí amerických vojáků na Krétě a také za dobrou dvoustrannou obrannou spolupráci a vysoké výdaje na obranu. Během rozhovoru ovšem přišla řeč také na „zhoubný ruský vliv“ a rostoucí obavy z Číny.

  Kam dál?
  NATO vyšetří incident mezi francouzskými a tureckými loděmi ve Středomoří (19.6. 2020)

  Zdroj: Ekathimerini.com (Řecko)

  ---

  Spojené státy chtějí pomoci ukrajinskému námořnictvu

  Spojené státy pracují na posílení ukrajinského námořnictva, které při ruské anexi Krymu v roce 2014 přišlo o 80 % svých lodí. Součástí pomoci je také nyní probíhající cvičení Sea Breeze, které je pravděpodobně reakcí na souběžné ruské cvičení, jehož se účastní na 150 000 vojáků.

  Dále Spojené státy Ukrajině poskytly kutry třídy Island, které dříve sloužily u americké pobřežní stráže, a nové hlídkové lodě Mark VI. Další tři kutry třídy Island by pak měla Ukrajina ještě získat. Dojít by mělo také k prodeji dalších 16 hlídkových lodí Mark VI. Ty by měly být podle současných plánů vybaveny pouze automatickými kanony. Američané ovšem zvažují, že by je vybavili těžšími zbraněmi vhodnými k protilodnímu boji, jako jsou například řízené střely.

  Kam dál?
  Ukrajina získala nejvyšší partnerský status NATO, jakého může nečlenská země dosáhnout (15.6. 2020)

  Zdroj: CNN (USA)

  ---

  Rusko i NATO stále častěji vysílají své vojáky za polární kruh

  Ruské síly a síly Severoatlantické aliance zvýšily svou aktivitu v Arktidě a snaží se posílit svou přítomnost v regionu, který by se v budoucnu mohl stát důležitým místem mocenského soupeření. Můžou za to především ustupující ledovce a s tím spojené nové nerostné zdroje, ale také geografická poloha Severního ledového oceánu obklopeného právě státy NATO a Ruskem. Dále by po roztání ledovců mohl Severní ledový oceán nabídnout zajímavou alternativu k současným námořním cestám.

  Aktivita jedné strany ovšem navyšuje aktivitu i té druhé. Přestože je možnost konfliktu v Arktidě malá, stále existuje riziko, že by se tam konflikt mohl rozšířit odjinud. Obě strany se proto chtějí ujistit, že dokáží v drsných podmínkách dalekého severu bojovat.

  Současné mírové soupeření v těchto vodách má však zásadní problém. Tím je nedostatek transparentnosti v aktivitách obou stan. „Chybí opatření na budování důvěry. Nerozumíme ruským zájmům a záměrům,“ uvádí například Heather Conley z Centra pro strategická a bezpečnostní studia.

  Kam dál?
  Evropa se musí připravit na vystoupení USA ze smlouvy Open Skies s Ruskem, varují bývalí generálové NATO (13.5. 2020)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  Trump chce, aby se američtí vojáci vrátili domů. Je mu jedno odkud

  Americký prezident Donald Trump měl po představitelích Pentagonu požadovat snížení počtu vojáků v Afghánistánu ještě před listopadovými prezidentskými volbami. Ti mu ovšem připomněli, že jejich stažení je podmíněno stále nesplněnou smlouvou s Tálibánem. Následně měl proto Trump navrhnout stažení amerických vojáků se Sýrie. Ani to mu však zaměstnanci ministerstva obrany nedoporučili.

  O několik měsíců později Trump oznámil, že z Německa stáhne asi 9 500 z 34 500 vojáků, kteří tam nyní slouží.

  Výrazné snížení počtu amerických vojáků v zahraničí bylo jedním z Trumpových předvolebních slibů. Dosud se mu však tento plán nepodařilo naplnit. Právě země jako Německo nebo Jižní Korea byly terčem Trumpovy kritiky za to, že zneužívají přítomnosti amerických sil na svém území a nestarají se tak o vlastní obranu.

  Kam dál?
  Trump potvrdil plány na snížení počtu amerických vojáků v Německu (16.6. 2020)

  Zdroj: The Washington Post (USA)

  luk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media