Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Mise v Afghánistánu může pokračovat i po roce 2014

Vydáno 02.12.2010
Mise v Afghánistánu může pokračovat i po roce 2014
Alianční plán odejít z Afghánistánu v roce 2014 je pouze nezávazným cílem, oznámili na společné konferenci zástupci Spojených států i Afghánistánu. Ustoupili tak od roku 2011 jako od oficiálního počátku konce aliančních operací v Afghánistánu. Jasně na konferenci naznačili, že afghánské oblasti budou předávány pod afghánskou kontrolu v období od příštího léta do roku 2014.

Americká náměstkyně ministra obrany Michèle Flournoy a velitel amerických sil v Evropě James Stavridis na konferenci potvrdili, že koaliční mise v Afghánistánu bude intenzívně pokračovat ještě roky. "2011 není koncem našeho závazku," informovala Flournoy. Afghánský zástupce Shaida Mohammad Abdali však sdělil, že i nový cíl, jímž je rok 2014, bude podmíněn a bude reflektovat realitu v zemi.

Abdali dále prohlásil, že cílem není pouze bezpečnost, ale i dobré vládnutí a ekonomický rozvoj. To potvrdil i Stavridis s tím, že je potřeba komplexního přístupu. Flournoy však opětovně zdůraznila, že klíčem ke stabilnímu Afghánistánu jsou robustní, dobře vycvičené a vybavené afghánské bezpečnostní síly.

Čtěte také:
Afghánci se bojí, že po odchodu ISAF vypukne občanská válka
Důležitý bude pro Afghánistán rok 2014
USA: Předání Afghánistánu v roce 2014 je realistické

Zdroj: Defense News(USA)

---

Rusové varují před odmítnutím dohody o protiraketovém štítu
Od Spojených států by bylo velice hloupé, kdyby neratifikovaly dohodu o jaderných zbraních, uvedl ruský premiér Vladimir Putin. Zároveň zdůraznil možnost, že by Rusko začalo opět budovat své jaderné síly, pokud by chyběla dohoda o společném protiraketovém štítu. Ruské jaderné síly budou zaměřeny proti hrozbě představované americkým plánem protiraketové obrany, pokud NATO neodsouhlasí ruský návrh na společný systém, sdělil Putin.

Putinova prohlášení potvrdil i ruský prezident Dmitrij Medveděv, který varoval, že by svět mohl být znovu zatažen do závodů ve zbrojení ve stylu studené války, pokud se Rusko a Západ nedohodnou na protiraketové obraně. Podle analytiků je ruské poselství jasné: "uznejte nás jako rovnocenné partnery, nebo je možné, že budeme nepřáteli".

Severoatlantická aliance si sice přeje s Moskvou úzce spolupracovat, ale nedala žádné znamení, že je připravena integrovat se s Ruskem do takové míry a tak rychle, jak si přejí Medveděv s Putinem.

Čtěte také:
Rusko: Propojení štítů jsme Alianci nenabídli
NATO s Ruskem posiluje spolupráci v protiraketové obraně
NATO a Rusko zahájily novou éru spolupráce

Zdroj: The Sydney Morning Herald (Austrálie)  

---

NATO je připraveno být v Iráku i po roce 2011
Severoatlantická aliance je připravena prodloužit působení svých vojáků v Iráku i po roce 2011, kdy by se měla podle plánu ze země stáhnout. Měli by se zde podílet na výcviku irácké policie, informoval velitel aliančního velitelství, které dohlíží na Irák, Samuel J. Locklear. NATO má v Iráku v současnosti 180 vojáků.

Podle Lockleara byla alianční přítomnost v Iráku prospěšná. Sdělil také, že irácká vláda a NATO dále jednají o tom, jak by mohla další mise v zemi vypadat. Nechtěl však sdělit žádné konkrétní termíny, pouze zopakoval, že diskuze probíhají uvnitř aliance i uvnitř irácké vlády.

To však popírá irácký premiér Núrí al-Málikí, který nedávno varoval před jakýmkoliv prodloužením přítomnosti zahraničních sil v Iráku. "Nemyslím si, že by přítomnost dalších zahraničních sil pomohla Iráku zvládnout bezpečností situaci," uvedl.

Čtěte také:
Málikí: Irák se stává nezávislým
Irák opustila poslední bojová brigáda USA

Zdroj: Press TV (Írán)

---

Kanada prodloužila misi v Afghánistánu
Kanadský parlament schválil vládní rozhodnutí prodloužit vojenskou misi v Afghánistánu. S rozhodnutím nesouhlasí opoziční Quebecký blok, který vládu kritizuje za porušení jejího vlastního slibu stáhnout všechny kanadské vojáky z Afghánistánu do července 2011.

Kanadský premiér Stephen Harper již dříve tento měsíc oznámil, že Kanada pošle do Afghánistánu okolo 950 výcvikových expertů, kteří v zemi zůstanou do roku 2014. Měli by připravit místní Afghánce na převzetí odpovědnosti za bezpečnost poté, co se v příštím roce ze země stáhne 2800 příslušníků kanadských bojových jednotek.

Kanadská mise v Afghánistánu v rámci ISAF trvá již téměř devět let. Vyžádala si již více než 150 životů kanadských vojáků.

Čtěte také:
Kanaďané zvažují vyslat do Afghánistánu výcvikovou misi
Kanada v Afghánistánu ponechá vojáky pro výcvik

Zdroj: SME (Slovensko)

---

Albánie nabízí zbraně a munici Afghánistánu
Albánie se rozhodla nabídnout afghánským představitelům zbraně a munici, čímž chce přispět k mezinárodnímu úsilí v této středoasijské zemi. "Albánie zadarmo nabídne okolo 30 tisíc kusů automatických zbraní a okolo 50 miliónů kusů munice afghánské policii," uvedla albánská vláda ve svém prohlášení.

Albánie se v roce 2008 stala členem NATO a v současnosti má v Afghánistánu rozmístěno v rámci sil ISAF 306 vojáků.

Zdroj: The Times of India (Indie)

mdo natoaktual.cz