Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Ministři EU zvažují reakci na tureckou ofenzivu v Sýrii

14. října 2019  23:18
Vlajky Severoatlantické aliance a Evropské unie. | foto: NATO Photos

Ministři EU zvažují reakci na tureckou ofenzivu v Sýrii

Možné sankce a embargo Evropské unie na vývoz zbraní do Turecka budou patrně probírány na schůzce ministrů zahraničí států EU, jejímž hlavním tématem se stala turecká ofenziva v Sýrii.

„Útok způsobí vážné humanitární škody,“ varoval francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian. „Máme společný zájem na ukončení této ofenzivy,“ shodl se francouzský prezident Emmanuel Macron na schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkel.

Německo a Francie, společně se Švédskem, Finskem a Nizozemskem, již zastavily vývoz zbraní do Turecka. Tento krok bude mít minimální efekt, reagovala Ankara.

Kam dál?
V ofenzívě proti Kurdům v Sýrii zemřel první turecký voják. Francie hrozí sankcemi (11.10. 2019)

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Turecká operace v Sýrii prověří vztah s NATO

Ankaru před destabilizací regionu varoval generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg jen pár dní po zahájení vojenské operace proti Kurdům v severovýchodní Sýrii. Stoltenberg kroky Ankary neodsoudil, po setkání s prezidentem Recepem Erdoganem ovšem zdůraznil, že globální snahy o zničení organizace Islámský stát (IS) by mohly být „ohroženy“, pokud bude operace pokračovat.

„Co se týče civilistů, Turecko bylo vždy velmi citlivé,“ reagoval turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu. „Turecko se snažilo, jak nejlépe mohlo, aby byl problém vyřešen v rámci mezinárodního společenství. K tomuto jsme museli přikročit, protože jsme žádného řešení nedosáhli,“ dodal ministr k mezinárodní kritice turecké operace „Mírové jaro“.

Kam dál?
NATO vyzývá Turecko ke zdrženlivosti. Ankara neustoupí a chce podporu (11.10. 2019)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Řecko vyzývá k navýšení počtu lodí NATO v Egejském moři

V reakci na pohrůžku Ankary, že propustí více než tři miliony migrantů přes hranice s Evropou, vyzval řecký předseda vlády Kyriakos Mitsotakis Severoatlantickou alianci ke zvýšení námořních hlídek v Egejském moři.

„Žádáme o rozšíření mise do jižní části Egejského moře, abychom mohli pokrýt celou šíři našich námořních hranic,“ uvedl řecký premiér. Nyní NATO disponuje v severní části Egejského moře šesti plavidly, které monitorují pohyb připlouvajících lodí migrantů a komunikují s pobřežní stráží Řecka, Turecka a pohraničními silami Frontex Evropské unie.

Kam dál?
Stoltenberg navštíví Řecko a Turecko (9.10. 2019)

Zdroj: Euractiv (Belgie)

---

Můžeme přispívat více do rozpočtu NATO, hlásí Německo

Německo je ochotno přispět vyšší částkou na provozní náklady Severoatlantické aliance, pokud ostatní spojenci také navýší svůj podíl, abychom pomohli snížit zátěž Spojených států, uvedla německá ministryně obrany Annegret Kramp-Karrenbauer.

Evropské spojence – především pak Německo, nejsilnější evropské hospodářství – prezident Donald Trump dlouhodobě kritizuje pro braní bezpečnostních záruk Spojených států za samozřejmé. S blížícím se summitem NATO nyní někteří členové vnímají reformu financování organizace coby způsob, jak předejít další kritice a prokázat snahu naslouchat obavám Washingtonu.

Kam dál?
Německo slibuje, že bude klást na armádu větší důraz (24.9. 2019)

Zdroj: Reuters (USA)

---

USA se snaží obnovit mírová jednání v Afghánistánu

K diskusi o možných způsobech oživení mírových rozhovorů se se zástupci hnutí Tálibán sešli představitelé Spojených států. Výměna vězňů či příměří s Tálibánem byly diskutovány jako možné kroky pro budování vzájemné důvěry před opětovným zahájením rozhovorů, uvedl deník Wall Street Journal. V případě příměří by prezident Donald Trump mohl obnovit rozhovory a zachovat si tvář, řekl zdroj z diplomatických kruhů pro deník The Telegraph. „Všichni tlačí“ na Tálibán, aby zahájil příměří coby projev dobré vůle, dodal diplomat.

Kam dál?
USA provedly v Afghánistánu nejvíce náletů od roku 2010 (10.10. 2019)

Zdroj: The Telegraph (Velká Británie)


voj; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.