Co psala světová média o Severoatlantické alianci

McKiernan: Podpora afghánského obyvatelstva je klíčem k úspěchu

Vydáno 10.04.2009

McKiernan: Podpora afghánského obyvatelstva je klíčem k úspěchu
Velitel amerických a aliančních jednotek v Afghánistánu generál David McKiernan považuje podporu afghánského obyvatelstva za cennější nežli boj proti samotným povstalcům. „Dokažte, že se naše přítomnost v zemi zaměřuje na podporu afghánského obyvatelstva,“ píše McKeirnan v dokumentu určeném pro alianční vojáky.

Ten vychází ze zkušeností generála Petraeuse, který jako vrchní velitel amerických sil v Iráku pochopil, že je třeba získat místní obyvatelstvo na svou stranu v boji proti povstalcům. „Neexistuje pouze vojenské řešení v Afghánistánu. Konečné řešení musí být politické a pod afghánským vedením,“ zmiňuje McKiernan dále ve svém prohlášení.

Hlavní úloha vojenských sil je ochránit civilní obyvatelstvo a zajistit bezpečný prostor pro vládu, rozvoj a politický vývoj. McKiernan vyzývá vojáky, aby vynaložili co největší úsilí a zamezili ztrátám na civilním obyvatelstvu, zdroji rostoucí nenávisti Afghánců.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Polsko zvýší přítomnost v Afghánistánu
Polský prezident Lech Kaczynski na schůzce s afghánským protějškem Hamídem Karzáím slíbil, že Polsko vyšle do Afghánistánu další vojáky. Kaczynski ubezpečil afghánského prezidenta, že je jeho země společně s mezinárodním společenstvím odhodlaná zajistit mír a stabilitu v zemi.

V současné době se v Afghánistánu nachází na 1 590 polských příslušníků ozbrojených sil.

Kaczynski neupřesnil, o jakou pomoc a jaké složky se přesně bude jednat. Posily tak budou součástí rozhodnutí Severoatlantické aliance z dubnového summitu vyslat dalších 5 000 vojáků před prezidentskými volbami v Afghánistánu.

Čtěte také:
Polský prezident navštívil Kábul 
Polsko vyšle do Afghánistánu dalších 400 vojáků  

Zdroj: Xinhua (Čína)  

---

Mediální zákon ohrožuje klidný průběh afghánských voleb
Otazník nad osudem nového mediálního zákona posiluje kritiku afghánské opozice vůči dosavadnímu prezidentovi Hamídu Karzáímu. Nový zákon vymaňuje státní rozhlasovou a televizní stanici RTA z kontroly Ministerstva informací a kultury. Tento krok by poskytl větší manévrovací prostor pro nadcházející prezidentské volby, čemuž prezident Karzáí údajně čelí.

Přestože parlament zákon přijal a také přehlasoval prezidentovo veto, celá záležitost byla předána vládou do rukou ústavního soudu. Proces ratifikace zákona tím byl dočasně zmražen. Celá záležitost vyvolala znepokojení z řad novinářské obce v zemi, která tvrdí, že Karzáí chce kontrolovat státní média ve prospěch své prezidentské kampaně.

Kancelář Karzáího popírá, že by prezident cíleně blokoval zákon. Podle mluvčího vnímá prezident svobodu médii za primární úspěch, a tudíž nechce schválit zákon v rozporu s ústavou.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Makedonie: Vstup do EU a NATO nemá alternativu
Při svém projevu vyzdvihl odstupující prezident Makedonie Branko Crvenkovski význam rychlé integrace jeho země do struktur Evropské unie a Severoatlantické aliance. Zdůraznil, že integrace je nejlepší ochranou před izolací, která by mohla být nejhorším scénářem pro budoucnost. „Historie Makedonie nesmí skončit bukurešťským summitem. Vzdát se historické vize, která může zajistit bezpečnou pozici ve společnosti národů, by bylo největší chybou, které by se stát i národ mohl dopustit,“ řekl Crvenkovski.

Makedonský prezident dále rekapituloval účast makedonských sil v mírových operacích, při kterých do dnešního dne zemřelo 11 makedonských vojáků. Vojenskou účast označil za nejúčinnější způsob, jak si uvědomit strategické zájmy Makedonie.

Čtěte také:
Nový prezident Makedonie: Vyřešíme spor o název naší země

Zdroj: Makfax (Makedonie)  

----

Srbsko nemá v úmyslu vstoupit do NATO
Srbský ministr obrany Dragan Šutanovac oznámil, že Srbsko neusiluje o vstup do struktur Severoatlantické aliance. Při své návštěvě Slovinska Šutanovac zopakoval, že Srbsko chce pokračovat v dodržování deklarace vojenské neutrality z roku 2007. V roce 2006 se jeho země připojila do programu Partnerství pro mír (PfP).

Otázka možného členství Srbska ve strukturách Severoatlantické aliance vzešla poté, co řady této organizace rozšířily Albánie a Chorvatsko.

Čtěte také:
NATO je připraveno zlepšit vztahy se Srbskem  

Zdroj: The Southeast European Times (USA) 

sin natoaktual.cz