natoaktual.cz

Nový vzhled natoaktual.cz (září 2020)

Právě pro vás vylepšujeme web. Některé jeho části proto
nemusí být dočasně plně funkční. Děkujeme za pochopení.

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Makedonský parlament rozhoduje o změně názvu státu

  15. října 2018  21:32
  Makedonský premiér Zoran Zaev s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem | foto: NATO Photos

  Makedonský parlament rozhoduje o změně názvu státu

  Pro přejmenování státu na Republiku Severní Makedonie, čímž by byly ukončeny dlouhodobé spory s Řeckem a otevřena cesta k potenciálnímu vstupu do Severoatlantické aliance a Evropské unie, bude makedonský předseda vlády Zoran Zajev potřebovat podporu dvou třetin parlamentu. Pokud parlament změnu neschválí, vyvoláme předčasné volby, uvedl Zajev.

  Premiér potřebuje podporu alespoň části poslanců pravicové opoziční strany VMRO-DPMNE, která je proti změně. V referendu dohodu s Řeckem sice odsouhlasilo 90 % respondentů, nicméně k urnám přišla pouze třetina oprávněných voličů.

  Kam dál?
  Pro vstup Makedonie do NATO není plán B, říká Stoltenberg (9.10. 2018)

  Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

  ---

  Nyní se mi NATO líbí, říká po příslibu výdajů spojenci Trump

  „Nyní mám Severoatlantickou alianci rád, NATO je v pořádku. Víte, co není? Neměli bychom platit téměř všechny náklady Aliance na ochranu Evropy. Oni (evropské státy) toho pak navíc zneužívají ve vzájemném obchodě. Takto to dále nebude fungovat a oni to chápou,“ prohlásil prezident Spojených států Donald Trump.

  „Nikdo se k nám nechová o mnoho hůře než Evropská unie,“ dodal Trump. Výroky prezidenta přichází v rané fázi vyjednávání o obchodě mezi EU a USA poté, co se obě strany v červenci dohodly na deeskalaci rodícího se obchodního boje.

  Kam dál?
  Trump tlačí Německo ke zvýšení výdajů na obranu a koupi amerického vybavení (22.8. 2018)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Albánská základna Kucova se stane působištěm NATO

  Základna Kucova, hřbitov kdysi mocných vzdušných sil Albánie, kde nyní stojí 224 sovětských a čínských MiGů, uzemněných v roce 2005, se promění v základnu Severoatlantické aliance. Převzetí kontroly nad albánským vzdušným prostorem sousední Itálií a Řeckem znamenalo v roce 2009 postupný hospodářský úpadek v oblasti Kucova, která byla v éře komunismu označována za „Stalinovo město“.

  „Úprava základny Kucova na letiště NATO je jedním z prvních kroků Aliance na západním Balkáně a vůbec první leteckou základnou organizace v regionu,“ uvedla albánská ministryně obrany Olta Xhacka. Jen v rámci prvního stupně výstavby zde NATO utratí více než 50 milionů eur, dodala ministryně.

  Kam dál?
  USA pokračují s plány na vybudování základny v Polsku (26.9. 2018)

  Zdroj: Business Insider (USA)

  ---

  NATO v Srbsku otestovalo dva vědecké projekty

  Dva nástroje pro odstraňování následků katastrof, konkrétně mnohonárodnostní telemedicínské zařízení a nehodový systém velení příští generace, byly v Srbsku otestovány v průběhu cvičení připravenosti. Oba nástroje byly vyvinuty v rámci programu Severoatlantické aliance Věda pro mír a bezpečnost (SPS).

  Cvičení poskytlo prostor pro posílení schopnosti efektivní spolupráce týmů různých národností na záchraně životů v nouzových situacích. „Zkušenosti získané v tomto týdnu nám pomohou v nadcházejících letech zachránit více životů,“ uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

  Kam dál?
  Srbsko a NATO posilují spolupráci v reakcích na pohromy (9.10. 2018)

  Zdroj: NATO

  ---

  Trump zastává dobré vztahy s Mattisem

  Mám „velmi dobré vztahy“ s ministrem obrany Jimem Mattisem, uvedl prezident Spojených států Donald Trump, ačkoliv šéfa Pentagonu považuje „tak trochu za Demokrata (člena Demokratické strany).“ Reagoval tak na otázku, zda ministr Mattis odstoupí.

  „S Mattisem vycházíme velmi dobře, ale může odejít. Myslím tím, že jednou odejde každý,“ dodal Trump. V uplynulém měsíci Mattis odmítl zvěsti, že by napětí mezi ním a Trumpem mělo vyústit v resignaci. Jednou ze sporných oblastí měla být důležitost Severoatlantické aliance.

  Kam dál?
  Mattis ocenil dohodu na řešení sporu o název Makedonie (11.10. 2018)

  Zdroj: Boston News (USA)


  voj; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu