natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Madridský summit NATO se bude věnovat i Číně

  27. června 2022  22:28
  Přítomnost představitelů asijských partnerů Severoatlantické aliance na summitu NATO v Madridu dokazuje nové zaměření Aliance na Asii, konkrétně na počátek strategického soupeření spojenců s Čínou.  

  Čínská armáda | foto: CJCS

  S ohledem na rostoucí vliv Číny a s ním spojené obavy partnerských států NATO v regionu Indo-Pacifiku, alianční spojenci pravděpodobně od tématu Asie jen tak neupustí.

  NATO se v posledních letech začalo více zaměřovat na hrozby, které představuje Čína vzhledem k jejímu agresivnímu chování v regionu Indo-Pacifiku, modernizaci ozbrojených sil a vojenskému sbližování s Ruskem. Rétorika spojenců vůči Číně postupně přitvrzuje. NATO vnímá Čínu jako strategického protivníka, který představuje systematickou hrozbu pro mezinárodní řád založený na pravidlech. Přístup NATO k Číně kopíruje nejen americko-čínskou rivalitu, ale také změnu v postoji evropských členů k Číně.

  Přístup spojenců k Číně se tak s ohledem na pokračující trend čínské zahraniční politiky, která je čím dál více nátlaková a agresivní, pravděpodobně v blízké budoucnosti nezmění.

  „Spolupráce s asijskými partnery, kteří se cítí ohroženi čínským chováním a ambicemi, se bude prohlubovat. Nicméně nelze očekávat, že by se NATO rozšířilo o asijské partnery či by se v Asii vytvořila vojenská aliance podobná té euroatlantické,“ míní bývalá politická poradkyně Evropského parlamentu Zsuzsa Anna Ferenczy.

  Zdroj: VOA (USA)

  jan; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media