Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Madridský summit NATO se bude věnovat i Číně

Vydáno 27.06.2022
Přítomnost představitelů asijských partnerů Severoatlantické aliance na summitu NATO v Madridu dokazuje nové zaměření Aliance na Asii, konkrétně na počátek strategického soupeření spojenců s Čínou.  

Čínská armáda | foto: CJCS

S ohledem na rostoucí vliv Číny a s ním spojené obavy partnerských států NATO v regionu Indo-Pacifiku, alianční spojenci pravděpodobně od tématu Asie jen tak neupustí.

NATO se v posledních letech začalo více zaměřovat na hrozby, které představuje Čína vzhledem k jejímu agresivnímu chování v regionu Indo-Pacifiku, modernizaci ozbrojených sil a vojenskému sbližování s Ruskem. Rétorika spojenců vůči Číně postupně přitvrzuje. NATO vnímá Čínu jako strategického protivníka, který představuje systematickou hrozbu pro mezinárodní řád založený na pravidlech. Přístup NATO k Číně kopíruje nejen americko-čínskou rivalitu, ale také změnu v postoji evropských členů k Číně.

Přístup spojenců k Číně se tak s ohledem na pokračující trend čínské zahraniční politiky, která je čím dál více nátlaková a agresivní, pravděpodobně v blízké budoucnosti nezmění.

„Spolupráce s asijskými partnery, kteří se cítí ohroženi čínským chováním a ambicemi, se bude prohlubovat. Nicméně nelze očekávat, že by se NATO rozšířilo o asijské partnery či by se v Asii vytvořila vojenská aliance podobná té euroatlantické,“ míní bývalá politická poradkyně Evropského parlamentu Zsuzsa Anna Ferenczy.

Zdroj: VOA (USA)

jan; natoaktual.cz