Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Lodě NATO budou poprvé cvičit v JAR

Vydáno 13.08.2007

Lodě NATO budou poprvé cvičit v JAR
Kanadské, dánské, německé, holandské, portugalské a americké lodě poplují během  dvouměsíční mise Severoatlantické aliance ze Středozemního moře k západnímu pobřeží Afriky a dále k deltě řeky Niger. Tato oblast v poslední době zaznamenala nárůst počtu únosů pracovníků v ropném průmyslu a útoků na ropná zařízení provedená kriminálními gangy. Lodě se zastaví také v Jihoafrické republice (JAR), kde pod vedením amerického admirála Mika Mahona, velícího námořním taktickým silám NATO, proběhne první společné cvičení s jihoafrickým námořnictvem.

Dále se tyto alianční jednotky zúčastní cvičení v Indickém oceánu u pobřeží Somálska, kde jsou lodě převážející humanitární pomoc napadány piráty a kde je pirátství běžným jevem. Podle generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoop Scheffera je zajištění bezpečnosti v mezinárodních vodách klíčovou misí Severoatlantické aliance. „Námořní bezpečnost, zajištění klidné plavby lodí a koordinace mezinárodního úsilí na ochranu energetických zdrojů jsou vysokými prioritami pro NATO,“ řekl Scheffer.

V polovině září lodě navštíví Seychelskou republiku a svoji misi zakončí po proplutí Suezským kanálem.

Čtěte také:
Válečná flotila NATO obepluje Afriku
Země NATO připomínají své zájmy v Africe

Zdroj: Epicos (Řecko)

---

Němečtí politici: Naši vojáci musí zůstat v Afghánistánu
I když podpora německé veřejnosti pro afghánskou misi upadá, němečtí politici zastávají názor, že Německo musí v misi pokračovat, protože Taliban získává na síle. „Německo musí v zemi zůstat do doby, než bude Taliban poražen. Neděláme to jen kvůli Afgháncům, ale také kvůli sobě. Ti, kteří žádají stažení našich sil, vážně ohrožují naši bezpečnost, “ řekl předseda konzervativních křesťanských demokratů Volker Kauder. Podle jeho slov Taliban sledoval debatu o budoucnosti německých sil v Afghánistánu a čerpal z ní odvahu. „Pokud jasně řekneme, že v zemi zůstáváme, oslabí to talibanskou pozici. Také afghánská veřejnost musí být ujištěna, že se na nás může spolehnout.“

Během posledního průzkumu veřejného mínění vyjádřilo podporu afghánské misi pouze 33 % Němců. Za poslední dva měsíce se tak snížila o 11 %. Hlavní příčinou je zřejmě zajetí dvou německých inženýrů pracujících v Afghánistánu. Naopak pro stažení německých vojáků z Afghánistánu je 64 % Němců.
 
Tři tisíce německých vojáků je rozmístěných v provincii Kunduz na relativně klidném severu země. Přesto byli tři z nich v květnu zabiti sebevražednými atentátníky. Zatímco Severoatlantická aliance by chtěla připojení Německa k holandským, britským a kanadským silám bojujícím proti Talibanu na jihu země, německá kancléřka Angela Merkelová tuto žádost odmítla. O osudu svých sil v Afghánistánu rozhodne německý parlament do 12. října 2007.

Čtěte také:
Německo projednává posily pro Afghánistán
Merkelová: V Afghánistánu musíme pokračovat

Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

---

Vyjednavači: Rozdělení země je možností pro Kosovo
Trojka hlavních vyjednavačů (vyslanci Evropské unie, Spojených států a Ruska), kteří vedou rozhovory o budoucím statusu srbské provincie Kosovo, oznámila, že rozdělení země by mohlo být jedním z možných řešení situace, pokud by s ním Albánci i Srbové souhlasili. Západ dříve vyloučil možnost rozdělení, protože by mohla být jiskrou, která by zažehla regionální konflikt. Jakékoli dělení by zřejmě ponechalo severní část provincie, kde žije asi polovina ze 100 000 kosovských Srbů, součástí Srbska. „Trojka podpoří jakoukoli dohodu, které obě strany dosáhnou,“ řekl vyslanec Evropské unie Wolfgang Ischinger.

Srbsko i kosovští Albánci prohlásili, že nechtějí žádné dělení, ale zároveň nedokázali nalézt společné řešení hlavní otázky – kosovské nezávislosti. „Žádáme obě strany, aby byly přístupné vyjednáváním. Pokud budou pouze opakovat své tradiční postoje, je malá šance dospět ke kompromisu,“ řekl Ischinger.

Čtěte také:
Západ musí pro Kosovo hledat jinou cestu
Trpělivost Albánců ohledně Kosova u konce

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Nálož u silnice zabila v Afghánistánu tři Američany
Tři američtí vojáci v neděli zemřeli, když jejich vozidlo najelo na silniční bombu ve východním Afghánistánu. Celkově tak o víkendu v Afghánistánu zahynulo pět spojeneckých vojáků. Američtí vojáci sloužili v bojové operaci v provincii Nangarhar. Při incidentu byl zabit také civilní tlumočník. Ačkoli mezinárodní síly v zemi neoznámily národnost zabitých vojáků, mluvčí provincie Nangarhar Noor Agha Zuwak je označil jako Američany. Většina jednotek ve východním Afghánistánu je ze Spojených států.

Dva další vojáci jednotek NATO byli zabiti během soboty. Jeden zahynul v jižním Afghánistánu a druhý na východě země, taktéž kvůli výbuchu silniční bomby.

Těchto pět úmrtí zvyšuje počet vojáků mezinárodních sil zabitých letos v Afghánistánu na 127. Mezi nimi je nejméně 61 Američanů.

Zdroj: Times of India (Indie)

---

Taliban: Propustíme dvě Korejky
Dvě nemocné ženy z Jižní Koreje, zadržované Talibanem spolu s 19 dalšími Korejci, budou propuštěny, řekl mluvčí Talibanu Qari Yousef Ahmadi. Bude to prý ukázka vstřícného gesta pro dobré vztahy mezi Talibanem a Jižní Koreou. Ani Červený kříž ani afghánská vláda zatím toto tvrzení nemohly potvrdit. Podle Ahmadiho se na propuštění žen dohodli vysocí velitelé Talibanu, zatím ale neupřesnili, kdy k propuštění dojde.

Dva vůdci Talibanu a čtyři představitelé Jižní Koreje se v sobotu podruhé sešli k rozhovorům „tváří v tvář“ o osudu korejských zajatců, kteří jsou drženi Talibanem od 19. července. Dva vyjednavači Talibanu prý prohlásili, že bez jakýchkoli požadavků „dnes nebo zítra“ propustí dva rukojmí, dodal Ahmadi. Nicméně místní guvernér Marajudin Pathan řekl, že o propuštění dvou žen nic neví. „Qari Ahmadi je kdesi v Pákistánu. Pouze si pouští pusu na špacír. Taliban neustále vydává protichůdná prohlášení,“ dodal Pathan. Také postoj Soulu k rychlému propuštění dvou jeho zadržovaných občanů je spíše opatrný.

Taliban výměnou za propuštění Korejců požaduje osvobození svých 21 zajatých bojovníků držených v afghánských věznicích.

Čtěte také:
NATO odrazuje od vyjednávání s únosci

Zdroj: Forbes (USA)

 

 

epl natoaktual.cz