natoaktual.cz

Litva se zavázala vynakládat 2,5 % HDP na obranu do roku 2030

10. září 2018  22:32
 

Litevští vojáci na cvičení Sabre Strike v Pobaltí | foto: Lithuanian Land Forces

Litva se zavázala vynakládat 2,5 % HDP na obranu do roku 2030

V pondělí se pět hlavních litevských politických stran zavázalo, že každý další rok se budou navyšovat výdaje na obranu tak, aby v roce 2030 dosáhly výše 2,5 % HDP. Tímto krokem se Litva stane jednou z mála zemí, která překoná alianční cíl v podobě 2 % HDP výdajů na obranu.

Hlavní motivací pro tento krok byla anexe Krymu Ruskem v roce 2014, což pobídlo Litvu k přebudování armády po letech jejího přehlížení. Již letos Litva dosáhne aliančního cíle. V roce 2013 byl podíl výdajů vzhledem k HDP na hodnotě 0,8 %.

Kam dál?
Lotyško chce přijetím pozorovatelů z Běloruska ukázat transparentnost (29. 8. 2018)
Bývalý estonský prezident: Pojmenujme novou centrálu NATO po McCainovi (27. 8. 2018)

Zdroj: Reuters (Francie)

---

Americká armáda v Německu posiluje

Armáda Spojených států amerických (US Army) se rozhodla do Německa nasadit dalších 1 500 vojáků, kteří by zde měli být umístěni trvale. Dle Armády má toto navýšení „ukázat náš pokračující závazek k Severoatlantické alianci a kolektivnímu odhodlání podporovat evropskou bezpečnost“. V současné době je v Německu umístěno asi 33 tisíc amerických vojáků.

Namísto přemisťování jednotek, které v Evropě již operují, bylo rozhodnuto, že v Německu budou aktivovány nové síly. Tímto dojde k posílení bojové síly, dodává velitelství. Nové jednotky budou tvořeny především velitelstvím polní dělostřelecké brigády, dvěma prapory s raketovým systémem a praporem vzdušné obrany s krátkým dosahem. K posílení by mělo dojít do září 2020.

Kam dál?
Spojené státy chtějí rozšířit své působení v Řecku (5. 9. 2018)
Katar rozšíří letecké základny pro vojáky USA (28. 8. 2018)

Zdroj: Defense News (USA)

---

Proběhly rotace v rámci misí aliančního air policingu

Koncem srpna proběhly v baltských státech a ve východní Evropě rotace sil v rámci mise Severoatlantické aliance air policing. Stíhače z Francie, Portugalska, Španělska a Velké Británie vystřídaly stíhače aliančních partnerů z Belgie, Kanady a Německa. V rámci air policingu budou dále od 13. září do 3. října sloužit italské Eurofightery v Keflavíku na Islandu.

Dne 30. srpna německé Eurofightery vystřídaly francouzské stíhačky Mirage na základně Ämari v Estonsku a již o den později startovaly k neidentifikovatelnému letadlu. Na litevské základně Šiauliai jsou nyní umístěny belgické F-16, které vystřídaly španělské a portugalské F-16 a Eurofightery. Kanadské stíhače CF-18 pro změnu vystřídaly britské Eurofightery na rumunské základně Mihail Kogălniceanuair.

Kam dál?
Itálie přebírá letecké hlídky nad Islandem (6. 9. 2018)
Stíhačky RAF zachytily ruská vojenská letadla u Rumunska (23. 8. 2018)

Zdroj: Flight Global (Velká Británie)

---

Cvičení bojových skupin NATO v baltských zemích

Cvičení Namejs 2018 v Lotyšku proběhlo za účasti zhruba 10 000 vojáků ze 14 zemí NATO, včetně vojáků armády České republiky. Cvičení trvalo 2 týdny a bylo zatím největší, jaké se v Lotyšsku uskutečnilo, a proběhlo tak ve všech regionech země.

Z ČR se konkrétně účastnilo zhruba 180 vojáků ze 41. mechanizovaného praporu „generála Josefa Malého“ a 15 vozidel Pandur. „Osobně jsem viděl, že taktika a bojové schopnosti české brigády jsou na velmi vysoké úrovni“, uvedl náčelník lotyšského generálního štábu generál Leonīds Kalniņš.

V roce 2017 vytvořilo NATO čtyři bojové skupiny (battlegroups) v baltských zemích a v Polsku. Německo vede litevskou skupinu, Kanada lotyšskou skupinu, Velká Británie se ujala velení estonské skupiny a USA stojí v čele polské skupiny.

Kam dál?
NATO zahajuje cvičení s Ukrajinou (4. 9. 2018)

Zdroj: NATO

---

Šéf NATO se setkal s řeckým premiérem

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg se setkal s předsedou řecké vlády Alexisem Tsiprasem. Při jednání se řešila témata jako současné bezpečnostní výzvy a implementace rozhodnutí učiněných na červencovém summitu NATO.

Šéf Aliance poděkoval Řecku za účast v operacích NATO a za jeho roli v migrační a uprchlické krizi. Stoltenberg pochválil Řecko také za to, že investuje na obranu požadovaná 2 % HDP a poblahopřál mu k ukončení záchranného programu. Předmětem diskuze byl také historický průlom ve sporu s Makedonií o její název.

Kam dál?
Podpořte dohodu o názvu, vyzývá Makedonce Stoltenberg (7. 9. 2018)

Zdroj: NATO

dan; natoaktual.cz
zpět na článek