Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Bývalý estonský prezident: Pojmenujme novou centrálu NATO po McCainovi

27. srpna 2018  17:07
Americký senátor John McCain. | foto: Ministerstvo obrany USA

Bývalý estonský prezident: Pojmenujme novou centrálu NATO po McCainovi

Estonsko by mohlo navrhnout, aby se nová centrála Severoatlantické aliance v Bruselu pojmenovala po zesnulém Johnu McCainovi. Uvedl to bývalý estonský prezident Toomas Hendrik Ilves v příspěvku na Facebooku.

„Estonsko by mu vzdalo úctu, stejně jako svobodě, tím, že navrhne pojmenovat nové sídlo NATO po Johnu McCainovi,“ napsal Ilves. Podle něj byl zesnulý americký senátor největším přítelem Estonska, když zemi podporoval během sovětské okupace i při vstupu do NATO.

Zdroj: ERR (Estonsko)

---

Členství Finska v NATO je „možností“, říká finský prezident

Členství Finska v Severoatlantické alianci je „možností“, prohlásil finský prezident Sauli Niinisto. Prezidentovi se proto zamlouvá postup současné vlády, která zemi přibližuje k NATO. Finsko a Švédsko se v poslední době účastní aliančních schůzek i společných cvičení. Tato spolupráce však znervózňuje sousední Rusko.

Tradičně silná opozice vůči členství Finska v NATO v zemi slábne a prezidentův postoj by mohl mít značný vliv na veřejné mínění. Podle posledních průzkumů se prezident těší velké podpoře veřejnosti.

Kam dál?
Ruský ministr hrozí odpovědí v případě vstupu Finska a Švédska do NATO (25.7. 2018)

Zdroj: Yle Uutiset (Finsko)

---

Indie schválila vojenskou zakázku za 6 miliard dolarů

Indická vláda schválila akvizici vojenského vybavení za 6,5 miliard dolarů. Cílem nákupu, který zahrnuje i 111 námořních helikoptér, je modernizace armády. Premiér Narendra Modi tak plní svůj slib o modernizaci za 250 miliard dolarů. Premiér byl v minulosti kritizován za špatný postup při nákupu vojenského vybavení, například v případě francouzských letounů Rafale.

Vláda také umožnila spolupráci zahraničních společností s indickým soukromým sektorem v oblasti vojenského vybavení. Ta byla dosud otevřena jen pro spolupráci s veřejným sektorem. K modernizaci dochází v kontextu stupňujících se závodů ve zbrojení v Asii, kterým dominuje Čína.

Kam dál?
Indie chce zbraňové systémy s umělou inteligencí (21.5. 2018)

Zdroj: Financial Times (USA)

---

Německá armáda láká mladistvé rekruty

Německá armáda se obrací k mladším 18 let ve snaze získat větší počet rekrutů. K přilákání mladých do armády používá online videa a seriály z prostředí bundeswehru. Internetová kampaň se jeví jako účinná, jelikož počty nových rekrutů stoupají. Od roku 2011 se do služby přihlásilo více než deset tisíc mladistvých. „Bundeswehr je dnes armáda dobrovolníků. Proto musí oslovit mladé lidi, aby je získala,“ uvedla mluvčí armády.

Proti verbování rekrutů pod 18 let se staví část německé společnosti a levice. Videa podle nich ukazují práci vojáka dobrodružnější, než doopravdy je, a vysílají špatný signál světu.

Loni Německo oznámilo, že do roku 2024 zvýší počet svých vojáků z 179 000 na 198 000.

Kam dál?
Německo diskutuje o obnovení vojenské služby (7.8. 2018)

Zdroj: Reuters (USA)

---

Vůdce afghánské odnože Islámského státu byl zabit při náletu

Vůdce organizace Islámský stát (IS) v Afghánistánu Abu Saad Irhábí byl zabit při náletu, oznámily afghánské úřady. Irhábí zemřel spolu s dalšími deseti bojovníky při operaci ve východní provincii Nangarhár. Jednalo se o společnou leteckou a pozemní operaci afghánských a koaličních sil. Američtí představitelé tuto smrt nepotvrdili, ale operace podle nich cílila „na vedoucího představitele teroristické organizace“.

Kam dál?
V Afghánistánu se vzdalo nejméně 200 ozbrojenců IS (2.8. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

kpa; natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.