Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Katar rozšíří letecké základny pro vojáky USA

28. srpna 2018  16:58
Katarské hlavní město Dauhá. | foto: Francisco Anzola / Flickr

Katar rozšíří letecké základny pro vojáky USA

Katar rozšíří dvě letecké základny, al-Udeid a Dauhá, které využívá armáda Spojených států. Základna al-Udeid představuje největší americké vojenské zařízení na Blízkém východě. Rozšíření by mělo pomoci pojmout nové letouny a systémy, které Katar nakoupil, včetně francouzských bojových letounů Rafale, amerických F-15 a stíhaček Eurofighter Typhoon.

USA se snaží o mediaci sporů mezi Katarem a dalšími státy v oblasti, ve kterých jsou také umístěny americké vojenské základny. Některé státy Perského zálivu loni v červnu Katar diplomaticky a obchodně odstřihly kvůli obviněním z podpory terorismu.

Loni v prosinci se Katar rozhodl nakoupit 24 bojových letadel Eurofighter Typhoon, 36 stíhaček F-15 a 12 letounů Rafale s možností nákupu 36 dalších.

Kam dál?
NATO odmítlo prohlášení Kataru o členství v Alianci (7.6. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Írán a Sýrie podepsaly dohodu o vojenské spolupráci

Představitelé Íránu a Sýrie podepsali dohodu o vojenské spolupráci na setkání v Damašku, kam přijel íránský ministr obrany Amir Hatami. Írán dlouhodobě podporuje síly prezidenta Bašára Assada v syrské občanské válce. Další podrobnosti o uzavřené dohodě zatím nejsou známy.

Americký poradce pro národní bezpečnost John Bolton vyzval íránské síly ke stažení ze Sýrie. Írán reagoval tím, že jeho vojenská přítomnost v zemi je na pozvání syrské vlády, a nemá proto úmysl se stahovat.

Kam dál?
USA vytvářejí „akční skupinu“ kvůli zvýšení tlaku na Írán (17.8. 2018)

Zdroj: Reuters (Velká Británie)

---

Rusko a Tádžikistán popírají nálety v Afghánistánu

Rusko i Tádžikistán popírají účast na náletech v severním Afghánistánu, ze kterých je obvinila afghánská vláda. Podle afghánských médií nálety následovaly po střetech mezi pašeráky drog a tádžickými pohraničníky v provincii Tachár na severu země. Do střetů zasáhly „cizí“ bojové letouny. Nebylo však možné identifikovat, zda jsou z Ruska nebo Tádžikistánu, uvedl mluvčí provincie. Představitelé obou obviněných zemí to však odmítli.

„Afghánistán nemá kontrolu nad svým vzdušným prostorem kvůli nedostatku vybavení. Síly USA by se měly tímto případem zabývat,“ prohlásil afghánský generál Atiqullah Amarchel. Podle informací policie bylo při náletu zabito osm bojovníků Tálibánu. Hnutí ale své zapojení v potyčce popírá.

Kam dál?
Afghánistán přebírá plnou kontrolu nad svým vzdušným prostorem (9.8. 2018)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

Nejvyšší afghánští bezpečnostní představitelé rezignovali

Rezignace afghánského poradce pro národní bezpečnost Hanifa Atmara způsobila odchod dalších členů bezpečnostního kabinetu, včetně ministrů obrany a vnitra. Vyzval je k tomu prezident Ašraf Ghání, který jako důvod uvedl zhoršující se bezpečnostní situaci v zemi, spolu s nedávnými útoky na prezidentský palác.

Atmarova rezignace může být podle pozorovatelů prvním krokem v jeho plánu kandidovat na prezidenta. Poradce pro národní bezpečnost byl po prezidentovi považován za druhého nejmocnějšího muže v Afghánistánu. Atmar uvedl, že rezignuje kvůli neshodám s vládou na politické úrovni a v jejich přístupu k udržení stability v zemi.

Kam dál?
USA a Afghánistán odmítly ruskou nabídku mírových rozhovorů s Tálibánem (24.8. 2018)

Zdroj: The Guardian (Velká Británie)

---

Nechci povinnou vojenskou službu, říká nový velitel bundeswehru

Nově jmenovaný generální inspektor (náčelník generálního štábu) bundeswehru generál Eberhard Zorn nevidí důvod pro znovuzavedení povinné vojenské služby. V rozhovoru pro deník Die Zeit uvedl, že bundeswehr potřebuje více než cokoli větší množství personálu. Jedná se však spíše o kvalifikované specialisty, kteří jsou potřeba pro zahraniční mise a alianční obranu.

Generál by se chtěl také zasadit o to, aby bylo o bundeswehru více slyšet na veřejnosti, a plánuje se zapojovat do diskuze na sociálních sítích. Generál také rád překvapuje vojáky neohlášenými návštěvami, aby viděl reálný stav armády.

Kam dál?
Německá armáda láká mladistvé rekruty (27.8. 2018)

Zdroj: Die Zeit (Německo)

kpa; natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.