Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Rusko chystá největší cvičení od studené války

29. srpna 2018  16:22
Ruský výsadkář během cvičení v arktických oblastech | foto: Ruské ministerstvo obrany

Rusko chystá největší cvičení od studené války

Rusko plánuje v září uspořádat největší manévry od roku 1981. Cvičení s názvem Vostok-2018 je podle mluvčího Kremlu oprávněné vzhledem k „agresivním a nepřátelským“ postojům k Rusku. Do cvičení, která budou probíhat na východě země a na Sibiři, se zapojí i jednotky z Číny a Mongolska. Kromě 300 tisíc vojáků v něm bude nasazeno i přes 36 tisíc tanků, obrněných transportérů a vozidel, všechny letecké jednotky a dvě námořní flotily.

Severoatlantická aliance bude cvičení monitorovat a vyšle na něj své pozorovatele. „Vostok ukazuje ruské zaměření na cvičení konfliktu velkého rozsahu,“ řekl mluvčí NATO s tím, že tento vzorec pozoruje Aliance u Ruska již delší dobu.

Kam dál?
V Arménii probíhá společné cvičení s Ruskem (10.8. 2018)

Zdroj: BBC (Velká Británie)

---

NATO potvrdilo hromadění ruského námořnictva u Sýrie

Severoatlantická aliance potvrdila přibývání ruského námořnictva u pobřeží Sýrie. „Ruské námořnictvo vyslalo masivní námořní síly do Středozemního moře, včetně několika lodí s moderními střelami s plochou dráhou letu,“ potvrdila mluvčí NATO Oana Lungescu. Podle ruských médií se jedná o největší námořní nasazení od začátku syrského konfliktu v roce 2015.

„Nebudeme spekulovat o záměru ruské flotily, ale je důležité, aby se všichni aktéři v regionu vyhnuli zhoršení již nyní tak katastrofální humanitární situace v Sýrii,“ vzkázala mluvčí. Aliance podle ní podporuje aktivity OSN v zemi, přestože není v Sýrii přítomná.

Kam dál?
Rusko pomůže obnovit hlídky OSN na izraelsko-syrské hranici (15.8. 2018)

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Lotyšsko chce přijetím pozorovatelů z Běloruska ukázat transparentnost

Lotyšské ministerstvo obrany přijalo expertní pozorovatele z Běloruska na cvičení Namejs 2018 s cílem ukázat svou transparentnost. Experti měli ověřit počty zapojeného personálu v souladu s pravidly stanovenými Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Ta jsou ukotvena v tzv. Vídeňském dokumentu, jehož signatáři se zavazují akceptovat pozorovatele z ostatních zemí. Severoatlantická aliance podporuje větší průhlednost a prohlubování důvěry v oblasti vojenských aktivit.

Kam dál?
Lotyšsko kodifikuje právo občanů na odpor (23.5. 2018)

Zdroj: NATO

---

Britský zákonodárce chce pojmenovat centrálu NATO po Johnu McCainovi

Nová centrála Severoatlantické aliance v Bruselu by měla nést jméno Johna McCaina, domnívá se britský poslanec Tom Tugendhat. Tugendhat poslal návrh na přejmenování generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi.

„Velmi málo lidí představovalo hodnoty, na kterých stojí NATO, tolik, jako senátor John McCain. Byl to válečník a státník. Bojoval ve válkách a bojoval za mír,“ prohlásil Tugendhat.

Kam dál?
Bývalý estonský prezident: Pojmenujme novou centrálu NATO po McCainovi (27.8. 2018)

Zdroj: The Times (Velká Británie)

---

Americká armáda možná obnoví cvičení s Jižní Koreou

Pozastavení cvičení s Jižní Koreou není neomezené, prohlásil americký ministr obrany Jim Mattis. Zatím podle něj nepadlo rozhodnutí, zda budou v příštím roce tradiční cvičení pokračovat. „Momentálně nemáme plány odkládat žádná další cvičení,“ prohlásil Mattis.

Letošní pozastavení bylo podle ministra vyjádřením dobré vůle směrem k Severní Koreji, kvůli její denuklearizaci. Navazující jednání mezi Washingtonem a Pchjongjangem však uvízla na mrtvém bodě. Proto došlo i ke zrušení plánované cesty ministra zahraničí USA Mika Pompea do Severní Koreje.

Kam dál?
Nový zákon zakazuje Trumpovi stáhnout vojáky z Jižní Koreje (16.8. 2018)

Zdroj: Voice of America (USA)

kpa;

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.