Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Litva: Rusko by mělo Alianci důvěřovat

Vydáno 10.02.2010
Litva: Rusko by mělo Alianci důvěřovat
Rozhodnutí Francie prodat Rusku špičkovou vojenskou loď demonstruje, že NATO nepředstavuje pro Moskvu hrozbu, prohlásila litevská ministryně obrany Rasa Juknevičienė. "Toto rozhodnutí demonstruje zvláštní důvěru mezi Francií a Ruskem. Radím Rusku, aby také věřilo NATO a nevnímalo jej jako hrozbu pro svou národní bezpečnost," uvedla Juknevičienė. Dodala, že doufá, že bude tato otázka projednávána na příštím setkání ministrů obrany EU ve Španělsku.

Francie v pondělí potvrdila, že se rozhodla prodat Rusku vojenskou loď třídy Mistral v hodnotě okolo 600-750 miliónů dolarů, což vyvolalo obavy v zemích bývalého východního bloku. Loď třídy Mistral je schopna přepravit a rozmístit 16 vrtulníků, čtyři vyloďovací čluny, až 70 vozidel, včetně 13 tanků, a 450 vojáků.

Ruská armáda i přes silnou opozici domácího obranného průmyslu trvá na tom, že Rusko lodě třídy Mistral potřebuje, aby modernizovalo svoji stárnoucí flotilu bojových lodí schopných zasáhnout i na povrchu. Někteří vojenští experti ovšem upozorňují na to, že Rusko žádné takovéto plavidlo nepotřebuje. Mnozí dokonce věří, že Moskva chce především přístup k pokročilé námořní technologii, která může být v budoucnu použita proti Alianci a jejím spojencům.

Čtěte také:
Gates znepokojen prodejem lodí Mistral Rusku
Francouzská válečná loď pro Rusko vzbuzuje neklid

Zdroj: RIA Novosti (Rusko)

---

Čína bude pokračovat ve spolupráci s NATO
Čína oznámila, že bude i nadále pokračovat ve spolupráci s NATO. "Čína byla v posledních letech se Severoatlantickou aliancí několikrát v kontaktu a bude s ní i nadále spolupracovat na odpovídajících úrovních, založených na nové bezpečnostní perspektivě, včetně vzájemné důvěry, rovnosti a vzájemného prospěchu," uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ma Zhaoxu.

Jeho prohlášení přichází poté, co generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen apeloval na Alianci, ať začne fungovat jako globální bezpečnostní fórum s užšími vazbami na Čínu, Indii a další potenciální světové velmocemi. Ma dále prohlásil, že se NATO v posledních letech pohybuje směrem k transformaci a zvažuje novou strategickou koncepci. "Doufáme, že transformace a úpravy v NATO přispějí k míru a stabilitě v regionu i na celém světě," sdělil.

Na letošní bezpečnostní konferenci v Mnichově přijal pozvání i čínský ministr zahraničí, který se tak stal prvním čínským vrcholným diplomatem, jenž tuto konferenci, které se účastní především zástupci z evropských a amerických zemí, navštívil.

Čtěte také:
Čína posiluje svou protipirátskou misi

Zdroj: Xinhua (Čína)

---

Německo čelí kritice za snahu zbavit se jaderných zbraní
Německou snahu odstranit ze svého území zbývající americké jaderné zbraně ostře kritizoval bývalý generální tajemník NATO George Robertson ve své zprávě pro Centrum pro evropskou reformu (Center for European Reform). Uvedl, že je tento krok veden spíše populismem, než nějakým dlouhodobým strategickým cílem. Robertson dodal, že pokud Německo rakety odstraní, nemůže očekávat ochranu od amerických jaderných sil, a označil německé jednání za nezodpovědné.

Robertsonova zpráva tak reflektuje obavy uvnitř EU a NATO, že Německo přijímá více unilaterální politiku, zatímco by jako největší evropská ekonomika mělo využívat svůj politický vliv, aby pomohlo usměrnit měnící se roli NATO a tlačit na další expanzi Evropské unie.

Vláda kancléřky Angely Merkel se shodla na odstranění zbývajících jaderných raket z Německa, kterých je okolo 20, již před čtyřmi měsíci. Na mnichovské bezpečnostní konferenci, která se konala minulý víkend, prohlásil německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, že zbývající jaderné zbraně v Německu jsou "relikvií studené války a v současnosti již neslouží vojenským účelům." Německé ministerstvo zahraničí Robertsonovu zprávu odmítlo komentovat do té doby, než bude vydána.

Čtěte také:
Ne jaderným zbraním NATO, rozhodlo Německo

Zdroj: The New York Times (USA)

---

NATO cvičí protiponorkový boj v Jónském moři
Deset členských států NATO pověří sedm ponorek, 18 letadel a vrtulníků a osm lodí, aby se zúčastnily cvičení Noble Manta 10 ("Vznešená manta"). Noble Manta je největší pravidelné alianční cvičení protiponorkového boje, letos proběhne od 10. do 24. února. Cvičení se uskuteční v Jónském moři jihovýchodně od Itálie. Potřebné síly a techniku poskytnou Francie, Itálie, Kanada, Německo, Norsko, Řecko, Spojené státy, Španělsko, Turecko a Velká Británie.

Smyslem cvičení je mimo jiné zlepšit interoperabilitu v koordinaci protiponorkových, protilodních a pobřežních hlídkových operací s použitím mnohonárodních sil. Má také poskytnout operační výcvik pro potenciální úkoly, role a mise Sil rychlé reakce NATO (NRF), stejně tak jako výcvikové postupy pro současné i budoucí operace a obranu proti terorismu.

Cvičení Noble Manta začala v roce 2006. Pro NATO jsou hlavním způsobem výcviku jednotek potenciálně nasaditelných v NRF v protiponorkových operacích.

Čtěte také:
NATO bude cvičit v arktickém Norsku

Zdroj: NATO

---

NATO varuje afghánské civilisty: Držte se při zemi
Vrchní civilní představitel NATO v Afghánistánu Mark Sedwill naléhá na vesničany v provincii Hílmand, ať "drží své hlavy při zemi", až zde koaliční jednotky spustí rozsáhlou ofenzívu. Sedwill své varování směřoval na civilisty, kteří před útokem na město Marjah nestihnou uprchnout. Podle dřívějších zpráv tiskové agentury Associated Press totiž ozbrojenci brání některým lidem, aby město opustili, přičemž zaminovali přístupové silnice.

Marjah, který byl dlouho pod kontrolou Talibanu, má okolo 80 tisíc obyvatel a je hlavním centrem obchodu s opiem. V minulých dnech se snažily alianční síly přesvědčit jeho obyvatele, aby město opustili, aby tak byly minimalizovány civilní ztráty na životech. NATO uvádí, že disponuje dostatečnými zdroji pro poskytnutí jídla a obydlí lidem, kteří budou v důsledku ofenzívy nuceni Marjah opustit.

Čtěte také:
Taliban se připravuje na ofenzívu NATO

Zdroj: Voice of America (USA)

mdo natoaktual.cz