Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Letouny NATO vzlétly k ruským bombardérům letícím od Norska ke Španělsku

Vydáno 06.10.2016

Norské stíhačky F-16 na Islandu | foto: NATO Photos

Letouny NATO vzlétly k ruským bombardérům letícím od Norska ke Španělsku

Dva ruské bombardéry Tupolev Tu-160 „Blackjack“, které letěly ve směru od Norska do severního Španělska, byly zachyceny stíhačkami ze čtyř evropských zemí. Norsko, Velká Británie, Francie a Španělsko vystartovaly k letounům Tu-160, jež prolétaly blízko jejich vzdušného prostoru.

Ruské bombardéry nejprve zpozorovali Norové, kteří k nim následně vyslali dvě stíhačky F-16. Ty je doprovodily až na sever Skotska, kde se jich „ujali“ Britové. Následně vystartovaly dva francouzské stíhací letouny Rafale a v konečné fázi si je na severu Bilbaa převzali Španělé se svými stíhačkami F-18. Bombardéry se potom otočily a podnikly tu samou cestu zpět.

Kam dál?
Šéf NATO: Rusko je nepředvídatelné, startovali jsme k 400 jejich letounům (28.1. 2016)

Zdroj:
BBC (Velká Británie)
---

Jednotky EU, NATO a bosenská armáda cvičily reakce na hrozby

Společného cvičení Quick Response 2016 v Bosně se zúčastnily jednotky Evropské unie nasazené přímo v Bosně, jednotky Severoatlantické aliance ze sousedního Kosova a bosenští vojáci. Celkem se jednalo o 750 vojáků, jejichž cílem bylo ukázat, co umí, a jak rychle dokážou reagovat v případě potřeby.

V prohlášení mise EUFOR stojí, že Quick Response 2016 zahrnovalo i fiktivní scénář, ve kterém vojáci museli doprovázet důležité osoby nebo čelit občanským nepokojům za použití obrněných vozidel, za pomoci ostřelovačských týmů a dokonce i vzdušné podpory.

Zdroj: FOX News (USA)
---

Obrovské množství zbraní NATO bylo objeveno v pákistánském městě Karáčí

V pákistánském přístavním městě Karáčí byla objevena skrýš s velkým množstvím zbraní Severoatlantické aliance. Policie uvedla, že se ve spolupráci se zpravodajskými službami zmocnila dosud největšího množství střelných zbraní v historii města, k jejichž odvozu potřebovala nejméně tři kamiony.

Mezi zabavenými zbraněmi jsou i takové, které nejsou v Afghánistánu běžně dostupné. „Mezi získanými zbraněmi jsou také zbraně používané jednotkami NATO a několik zbraní používaných pákistánskou armádou,“ řekl generální inspektor v Karáčí Mushtaq Maher. „Provádíme forenzní testy těchto zbraní, abychom zjistili, zda byly dříve v Karáčí použity,“ dodal Maher.

Kam dál?
Pákistánské vojenské vedení poprvé přiznalo přítomnost IS v zemi (2.9. 2016)

Zdroj:
Business Standard (USA)
---

Omezíme nálety na Aleppo, tvrdí syrská armáda

Syrská armáda uvedla, že bude omezovat nálety na oblasti Aleppa kontrolované rebely. Došlo k tomu poté, co mezinárodní společenství bouřlivě protestovalo proti nedávnému bombardování civilistů syrskou vládou za pomoci Ruska. „Armáda se rozhodla snížit počet náletů a dělostřeleckých úderů na pozice teroristů, aby pomohla civilistům, kteří chtějí odejít do bezpečných oblastí,“ stojí v prohlášení syrské státní tiskové agentury SANA. Syrská vláda běžně popisuje své odpůrce jako teroristy.

Syrské vojenské velení obvinilo povstalecké skupiny v Aleppu z toho, že používají civilisty jako lidské štíty. Velení zároveň prohlásilo, že chce zlepšit humanitární podmínky v rebely držených oblastech Aleppa, kde žije v obklíčení na 300 000 lidí.

Kam dál?
Kerry: O mír v Sýrii musíme usilovat i bez Ruska (6.10. 2016)
USA obviňují Rusko z „barbarství“ v Aleppu (26.9. 2016)

Zdroj:
The Wall Street Journal (USA)
---

Přes 40 afghánských vojáků zmizelo z vojenského výcviku v USA

Čtyřicet čtyři afghánských vojáků, kteří ve Spojených státech procházeli vojenským výcvikem, v průběhu dvou let zmizelo. Pravděpodobně ve snaze žít a ilegálně pracovat v Americe, tvrdí Pentagon. Ačkoliv se jedná o poměrně malé číslo, neboť v USA prošlo výcvikem od roku 2007 na 2 200 afgánských vojáků, vyvolává tento počet otázky týkající se bezpečnosti a screeningových postupů pro přijetí do programu.

Zatímco ostatní zahraniční vojáci účastnící se výcvikového programu v USA z něj utíkají jen sporadicky, Afghánci mizí poměrně často, uvedl americký představitel obrany. „Ministerstvo obrany se snaží najít způsob, jak posílit kritéria pro výběr uchazečů tak, aby se snížila pravděpodobnost, že nějaký Afghánec se dobrovolně rozhodne z výcviku utéct,“ prohlásil mluvčí Pentagonu Adam Stump.

Tento vojenský výcvikový program ve Spojených státech, kterého se účastní vojáci z celého světa, se zaměřuje na vybudování vojenských vztahů a zlepšení schopností pro společné operace.

Kam dál?
USA se chystají prodat Afghánistánu zbraně v hodně 60 milionů dolarů (19.8. 2016)

Zdroj:
Reuters (USA)

kko; natoaktual.cz