Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Lavrov: Odmítáme rozšíření NATO i protiraketový systém USA

Vydáno 28.03.2008

Lavrov: Odmítáme rozšíření NATO i protiraketový systém USA
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov znovu zopakoval odmítavý postoj Ruska k rozšíření Severoatlantické aliance a kritizoval také americké plány na výstavbu protiraketového systému ve střední Evropě. Jeho kritika přichází krátce před návštěvou amerického prezidenta George Bushe v ruském černomořském středisku Soči, kde se setká se svým protějškem Vladimirem Putinem.

Rusko vidí snahy o rozšíření NATO jako „odtržení od reality“. Podle Lavrovových slov celý svět čelí společným hrozbám, se kterými se musí bojovat globálně. Za nejlepší řešení otázky protiraketového deštníku USA ve střední Evropě Moskva považuje jeho zrušení.

Čtěte také:
Putin a Bush si volali o summitu NATO-Rusko
Putin se chystá na summit NATO v Bukurešti
Lavrov: Rozšíření NATO evropské bezpečnosti nepomůže

Zdroj: Voice of America (USA)

---

Neshody v NATO ohledně Gruzie a Ukrajiny
Nové transatlantické roztržky se rýsují ohledně otázky, zda konfrontovat budoucího ruského prezidenta Dmitrije Medveděva s pozváním Ukrajiny a Gruzie do aliančního programu Akční plán členství (MAP). Pokud by se Aliance k tomuto kroku odhodlala, stalo by se tak na jejím summitu v Bukurešti příští týden.

Zatímco například Spojené státy americké pozvání Ukrajiny a Gruzie do MAP podporují, ostře proti se staví nejen Německo s Francií, ale také Itálie, Španělsko, Belgie, Portugalsko, Lucembursko a Holandsko. Tyto země se nyní snaží udobřit si Spojené státy prohlášením, které ujišťuje Ukrajinu a Gruzii, že i v případě odmítnutí pozvání do MAP jim v Alianci stále zůstávají dveře otevřené.

Američtí diplomaté se domnívají, že Ukrajině a Gruzii by mělo být členství v programu MAP nabídnuto již teď, aby s novým ruským prezidentem Medveděvem mohly navázat vztahy z relativně silné pozice. USA také zdůrazňují, že kdyby se NATO v minulosti sklonilo před nesouhlasem Ruska s jeho rozšířením, země jako je Polsko by nyní nebyly jeho členy.

Problémem je, že některé západoevropské země vidí nástup nového ruského prezidenta jako možnost ke zlepšení svých napjatých vztahů s Ruskem. Medveděv jasně řekl, že jakoukoli nabídku ke vstupu do MAP pro Ukrajinu a Gruzii bude vnímat jako provokaci, což by šance na urovnání vztahů se západoevropskými členy NATO zmařilo. 

Čtěte také:
Ukrajina hledá podporu vstupu do MAP u Německa a Francie
O Ukrajině a Gruzii není rozhodnuto, řekl šéf NATO
Medveděv varuje před rozšířením NATO

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Afghánistán chce urychlit budování své armády
Afghánistán si přeje, aby se Severoatlantická aliance na svém summitu v Bukurešti příští týden zavázala, že zrychlí posilování afghánské armády. Silná armáda je v očích afghánských představitelů nejlepším řešením pro boj s Talibanem, řekl afghánský ministr obrany Abdul Rahim Wardak.

„Požádali jsme mezinárodní společenství, aby urychlilo proces rozšiřování afghánských národních bezpečnostních sil,“ prohlásil Wardak. Aliance se věnuje zejména výcviku nových příslušníků afghánských ozbrojených sil, které byly během vlády Talibanu zrušeny. „Věříme, že silná afghánská armáda je nejlepším řešením – je ekonomicky levnější, politicky méně složitá a také ušetří životy našich přátel a spojenců,“ vysvětlil dále ministr Wardak.

V současné době čítají afghánské ozbrojené složky 64 000 mužů a do konce letošního roku mají mít až 80 000 vojáků. Podle ministra Wardaka Afghánistán nyní potřebuje především zbraně, logistický materiál a pomoc v reformě vzdušných sil.

Čtěte také:
Afghánská armáda má téměř 60 tisíc vojáků
NATO: Afghánská armáda do roku 2009
Posilování afghánské armády důkazem úspěchu, tvrdí velitel

Zdroj: Defense News (USA)

---

USA podporují vstup Chorvatska do NATO
„Silně podporuji vstup Chorvatska do Severoatlantické aliance,“ prohlásil americký prezident George Bush, odmítl ovšem říci, zda tato bývalá jugoslávská země bude přizvána ke vstupu do Aliance na jejím nadcházejícím summitu v Bukurešti.

Zdůraznil, že rozhodnutí o přizvání nového státu ke vstupu do NATO záleží na všech jeho členských zemích. Chorvatsko je podle něj nicméně „ve velmi dobré pozici“ pro to, aby bylo nakonec ke vstupu do NATO skutečně přizváno.

Čtěte také:
Chorvatsko chce do NATO za každou cenu
NATO je mezi Chorvaty populárnější než EU
Albánie, Chorvatsko a Makedonie očekávají pozvánku do NATO v roce 2008

Zdroj: AP (USA)

---

Češi věří OSN a EU víc než NATO
Češi stále důvěřují Organizaci spojených národů a Evropské unii více než Severoatlantické alianci. Ukázal to nový průzkum agentury CVVM. Počet Čechů, kteří těmto třem organizacím důvěřují, je vyšší než těch, kteří zmíněným organizacím nevěří.

Největší důvěry Čechů požívá OSN, které věří tři pětiny dotázaných a nevěří jí pouze 24 % respondentů. Evropské unii věří 55 % lidí a nevěří 37 %. Severoatlantická aliance je důvěryhodná v očích 44 % respondentů, ale nevěří jí 40 % dotázaných. Spokojeny se členstvím v OSN jsou dvě třetiny Čechů, se členstvím v Evropské unii 61 % a se členstvím v NATO 48 % dotázaných.

Lidé důvěřující všem třem organizacím mají většinou dobrý životní standard, vysokoškoláci zase důvěřují Evropské unii a Severoatlantické alianci více než Organizaci spojených národů. Češi s menším životním standardem méně důvěřují Severoatlantické alianci.

Únorového průzkumu agentury CVVM se zúčastnilo 1962 respondentů starších 15 let.

Čtěte také:
Průzkum: Češi se členstvím v NATO spokojeni

Zdroj: České noviny
(ČR)

 

 

epl natoaktual.cz