natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA

  14. března 2013  13:46

  Kyberútoky jsou novou bezpečnostní výzvou. | foto: NATO Photos

  Kyberútoky jsou poprvé větším nebezpečím než al-Káida, varují zpravodajské služby USA

  Kyberútoky a počítačová špionáž představují podle představitelů amerických zpravodajských služeb mnohem větší nebezpečí pro národní bezpečnost než Al-Káida nebo jiné ozbrojené skupiny. Poprvé tak byla hrozba počítačových útoků ze zahraničí mířených na klíčovou infrastrukturu země hodnocena ve výroční zprávě zpravodajských služeb USA výše než terorismus, mezinárodní organizovaný zločin nebo šíření zbraní hromadného ničení.

  Ve stejném duchu se před americkým senátem vyjádřil generál Keith Alexander, který velí kyberoddělení amerického ministerstva obrany. Podle něj počet kyberútoků roste a situace se pouze zhoršuje. Prohlásil to přitom jen pár dní poté, co si Obamův poradce pro národní bezpečnost Thomas Donilon stěžoval na nevídané množství neoprávněných počítačových vniknutí pocházejících z Číny. Ředitel amerických zpravodajských služeb James R. Clapper nicméně prohlásil, že je velmi nepravděpodobné, že by Čína či Rusko provedly mimo válku nějaký zásadnější počítačový útok na USA.

  S narůstající hrozbou ze strany počítačových útoků však zároveň klesá hrozba ze strany al-Káidy. To může být podle Clappera přičítáno agresivním operacím proti teroristům. Ty údajně degradovaly jádro al-Káidy na takovou úroveň, kdy není schopná provést na Západě komplexní útok většího rozsahu.

  Kam dál?
  Kyberútok zasáhl počítače vlád evropských zemí a NATO (28.2. 2013)
  Za masivními kyberútoky stojí čínská armáda, tvrdí zpráva (20.2. 2013)

  Zdroj: Los Angeles Times (USA)

  ---

  Mise EU v Mali je bezpečnostní hrozbou pro Evropu

  Vojenská mise Evropské unie v Mali představuje podle zprávy koordinátora EU pro boj s terorismem Gillese de Kerchova „přímou hrozbu“ pro Evropu. Unijní mise by se mohla stát nástrojem propagandy jak pro islamisty žijící na severu Afriky, tak pro islamisty z Blízkého východu či Afriky, kteří žijí v Evropě, zhodnotil situaci analytik pařížského Institutu bezpečnostních studií Tobias Koepf. „Mise EU v Mali legitimizuje jejich boj, protože mise v Afghánistánu už tomuto účelu sloužit nemůže,“ uvedl Koepf v rozhovoru pro německý tisk.

  Aby Evropa toto nebezpečí minimalizovala, měla by se podle Koepfa postavit islamistické ideologii. „Za prvé bude Evropa muset poskytnout humanitární pomoc, aby vylepšila hospodářskou situaci v Mali, za druhé se musí pokusit o politický dialog,“ specifikoval možné nástroje na obranu před islamismem Koepf.

  Kam dál?
  Francouzské jednotky se z Mali začnou stahovat v dubnu (7.3. 2013)
  Mise EU bude cvičit malijské vojáky (31.1. 2013)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Spojené státy vítají snahu Kypru o sbližování s NATO

  Spojené státy podle svého velvyslance vítají závazek Kypru posílit prostřednictvím členství v aliančním programu Partnerství pro mír vztahy se Severoatlantickou aliancí. Velvyslanec USA na Kypru John Koenig zároveň vyzval kyperskou vládu, aby plán na vstup do aliančního programu pečlivě naplánovala, a zajistila tak pozitivní vliv tohoto kroku na vztahy mezi NATO a Evropskou unií. Zatímco se Koenig nechal po schůzce s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem slyšet, že Washington má velký zájem na vytvoření spolupráce mezi oběma zeměmi, ministr obrany Kypru Fotis Fotiu prohlásil, že posílení vztahu s USA je v současnosti prioritou nové vlády.

  Ke změně v postoji Kypru k NATO došlo po vytvoření nové kyperské vlády. Předchozí vláda Demetrise Christofiase byla striktně proti vytváření jakýchkoliv vztahů se Severoatlantickou aliancí, kterou vláda vinila z iniciace puče, jehož následkem je severní část ostrova od roku 1974 „okupovaná“. 

  Kam dál?
  Kypr je o něco blíž Partnerství pro mír (5.3. 2013)

  Zdroj: Cyprus Mail (Kypr)

  ---

  Nizozemci ukončí svou výcvikovou misi v Afghánistánu dříve

  Nizozemský premiér Mark Rutte oznámil, že země stáhne z Afghánistánu vojáky podílející se na výcvikové misi k červenci letošního roku. „Afghánci jsou na převzetí zodpovědnosti za výcvik policie připravení dříve, než jsme předpokládali,“ vysvětlil důvod předčasného stažení více jak poloviny z 545 nizozemských vojáků Rutte. Zbývajících 200 vojáků, převážně ze základny na severu země, kde má Nizozemsko dvě své stíhačky F-16, zůstane v Afghánistánu do příštího roku.

  Nizozemsko mělo v Afghánistánu původně kontingent čítající téměř dva tisíce vojáků. Po tragickém incidentu z roku 2010, kdy při neúspěšné misi zahynulo 24 nizozemských vojáků, však země většinu původního kontingentu z Afghánistánu stáhla. Vojáci současné výcvikové mise zodpovědné za výcvik afghánské policie byli do země vysláni až v roce 2011.

  Kam dál?
  Rasmussen poděkoval Nizozemsku za oddanost NATO (14.12. 2012)
  Nizozemské stíhačky F-16 pomáhají Afghánistánu už deset let (9.11. 2012)

  Zdroj: Khaama Press (Afghánistán)

  ---

  USA: Zpravodajci nejsou ohledně Afghánistánu příliš optimističtí

  Americké zpravodajské služby ve své výroční zprávě nedošly k pozitivnějšímu hodnocení situace v Afghánistánu, než že vliv „Talibanu v některých oblastech země poklesl“. V rozporu se zvykem pozitivně hodnotit postup v boji proti Talibanu a budování afghánských bezpečnostních sil se tak letošní zpráva jeví jako velice pesimistická.

  „Talibanem vedený odboj zůstává odolný a nadále schopný komplikovat cíle USA i mezinárodního společenství,“ hodnotí zpráva přetrvávající bojové schopnosti Talibanu.

  Kromě upozornění na nejistý vojenský postup v oblastech, jejichž bezpečnost má být předána do rukou afghánských sil, varovaly zpravodajské služby také před propadem afghánského hospodářství po odchodu NATO ze země. „Kábul bude jen těžko schopný vyrovnat propad v zahraniční pomoci, z které čerpal na rozvoj sektoru stavebnictví a služeb,“ uvádí zpráva.

  Kam dál?
  Karzáí: Po odchodu NATO se situace v Afghánistánu zlepší (4.2.2013)
  Alianční generál: Afghánská armáda má nedostatky, ale je na správné cestě (16.1. 2013)

  Zdroj: Dawn (Pákistán)

  dun; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media