natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

    Parlamentní shromáždění NATO zasedá v Praze

    9. listopadu 2012  21:56

    Severoatlantická aliance. Ilustrační foto. | foto: NATO Photos

    Parlamentní shromáždění NATO zasedá v Praze

    V Praze začíná setkání Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance, které bude jednat o aktuálních otázkách, např. íránském jaderném programu, konfliktu v Sýrii, finanční krizi v EU, povstání v arabském světě, ruské vnitřní politice či používání bezpilotních letadel a plánům Aliance na odchod z Afghánistánu v roce 2014.

    Na plenárním zasedání 12. listopadu vystoupí rovněž generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a premiéři České republiky, Gruzie, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny a Makedonie. Jsou očekáváni také zástupci z Evropského parlamentu a OBSE.

    Kam dál?
    Poslanci zemí NATO míří do Prahy, čeká je diskuze o směřování Aliance (8.11. 2012)

    Zdroj: Radio Svobodná Evropa (Česká republika)

    ---

    SACEUR zbaven obvinění ve vyšetřování Pentagonem

    Vrchní velitel spojeneckých vojsk v Evropě (SACEUR) admirál James Stavridis byl zbaven obvinění, že zneužíval svou funkci ve prospěch sebe a své rodiny a zanedbával pracovní povinnosti. Tajemník námořnictva Ray Mabus po přezkoumání zprávy generálního inspektora řekl, že "admirál Stavridis se nikdy nepokusil využít svou pozici ve svůj prospěch" a v případě pochybení došlo k okamžité nápravě. Problémy podle Mabuse tedy ukazují pouze na nedostatečnou pozornost k administrativním povinnostem při výkonu úřadu.

    Mabus si se Stavridisem promluvil pouze o potřebě zlepšování podávání zpráv a lepšího dozoru. Stravridisova současná pozice není ohrožena. Podle zástupců z ministerstva obrany ale přišel kvůli vyšetřování o místo předsedy Sboru náčelníků štábu.

    Kam dál?

    Zdroj: Fox News (USA)

    ---

    Nizozemské stíhačky F-16 pomáhají v Afghánistánu již 10 let

    Stíhačky F-16 holandského letectva působí v Afghánistánu už 10 let. Na začátku byly součástí operace Trvalá svoboda a působily z americké základny Manas v Kyrgyzstánu. V posledním roce byly používány jako podpora při policejním výcviku v provincii Kunduz.

    Operace Trvalá svoboda započala po útocích v New Yorku 11. září. V roce 2005 byly nizozemské letecké bojové síly (ATF) převeleny do Kábulu, kde poskytovaly podporu ISAF a koaličním pozemním složkám. V roce 2006 byly ATF přesunuty do Kandaháru v jižním Afghánistánu, kde přímo podporovaly holandské pozemní jednotky.

    Kam dál?
    Holandští vojáci se vrací do Afghánistánu (10.1. 2011)
    Holanďané pomohli Uruzganu a začali se stahováním (29.7. 2010)

    Zdroj: Allied Command Operations

    ---

    Obamovo znovuzvolení: potvrzení vojenské politiky

    Americký prezident Barack Obama může díky svému znovuzvolení do úřadu pokračovat ve stávajících plánech týkající se armády a bezpečnosti. Mezi ně patří redukce ozbrojených sil či pokračování náletů bezpilotních letadel na al-Káidu. V únoru 2012 představil Obama v Kongresu náčrt výdajů Pentagonu, který byl následován strategickou analýzou. Dohromady dokumenty navrhují zmenšení amerických pozemních jednotek a značí tak konec éry po 11. září. Zároveň ale zdůrazňují důležitost letectva a námořnictva.

    Obamův obranný rozpočet na rok 2013 zajišťuje programy, které by mohly být klíčové na asijském poli - bombardér dlouhého doletu, vzdušné tankery, torpédoborce a ponorky. Tento plán je také nazýván jako odklon od Blízkého východu směrem k Asii.. "Obama bude ještě muset vysvětlit, co přesně má v úmyslu," řekl Christopher Preble z institutu CATO. "V Asii probíhá několik sporů mezi Japonskem a Jižní Koreou, mezi Čínou a mnoha zeměmi. Americká vláda musí v rámci tohoto odklonu vysvětlit postoj USA vůči těmto záležitostem," dodal.

    Kam dál?
    Analýza: Transatlantické vztahy na křižovatce. Tentokráte skutečně doopravdy (27.2. 2012)

    Zdroj: Defense News (USA)

    ---

    Německo slaví 23 let od pádu Berlínské zdi

    Obyvatelé Německa si připomenou dvě historické události, které se udály 9. listopadu – pád Berlínské zdi v roce 1989 a Křišťálovou noc, k níž došlo v roce 1938 a při níž nacisté zničili židovské obchody a synagogy.

    Berlínská zeď byla postavena 13. června 1961. Ještě v lednu 1989 prohlásil Erich Honecker, generální tajemník komunistické strany NDR, že "zeď bude stát ještě dalších 50, i 100 let", ačkoli byla zbořena o pár měsíců později.

    Kam dál?
    NATO bylo připraveno bránit Berlín proti Sovětům jadernými zbraněmi (5.7. 2011)

    Zdroj: AGI (Itálie)

    ber; natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media