natoaktual.cz

Koronavirus: Vojáci NATO v Lotyšsku byli cílem dezinformační kampaně

25. května 2020  15:33
 
Kanadští vojáci během cvičení Anakonda v Polsku | foto: MON

Koronavirus: Vojáci NATO v Lotyšsku byli cílem dezinformační kampaně

Bojová skupina NATO v Lotyšsku vedená Kanadou byla terčem dezinformační kampaně související s pandemií. Za dezinformační kampaní podle představitelů NATO stojí Rusko. Zprávy, které byly nedávno rozeslané do některých pobaltských a východoevropských médií, naznačovaly, že kontingent v táboře Adazi poblíž Rigy měl vysoký počet úmrtí na covid-19.

„To rozhodně nebyla pravda,“ řekl plukovník Eric Laforest, vedoucí jednotky v Lotyšsku. Když se zprávy objevily poprvé, lotyšské ministerstvo obrany začalo proti těmto falešným informacím bojovat.

Kam dál?
Ministři Polska a Estonska diskutovali o dopadech koronaviru na bezpečnost (21.5. 2020)

Zdroj: CBC News (Kanada)

---

Indie: Třetí letadlová loď není potřebná. Armáda se zaměřuje na pozemní hranici

Indické námořnictvo je v Indickém oceánu aktivní pomocí menších lodí a ponorek. Za současných okolností a rozpočtových omezení někteří zpochybňují pořízení třetí letadlové lodě.

„Okamžitým požadavkem je mít silnou armádu řádně podporovanou schopným letectvem,“ uvedly zdroje.

„Námořnictvo bude vyžadovat plánování rozmístění sil v oblasti Indického oceánu a lokalizaci nepřátelských lodí. Z tohoto důvodu nemusíme vyžadovat velké množství letadlových lodí. Lze toho dosáhnout kombinací menších lodí, ponorek, dobrých informací a sledovacích a raketových systémů,“ uvedly zdroje.

S hrozícími škrty v rozpočtu náčelník generálního štábu generál Bipin Rawat již dříve zpochybnil prioritu třetí letadlové lodě a uvedl, že prostředky mohou být využity na pozemních hranicích.

Kam dál:
Ženy v indické armádě mají mít stejná práva jako muži, rozhodl soud (18.2. 2020)

Zdroj: The Hindu (Indie)

---

Libye: vláda národní fronty znovu získala tábory poblíž Tripolisu

Libyjská mezinárodně uznávaná vláda zaznamenala další územní zisky na okraji hlavního města Tripolisu, kde získala tři vojenské základny. Vojenský mluvčí v prohlášení uvedl, že vláda národní jednoty nyní ovládá tábory Yarmouk, al-Sawarikh a Hamza jižně od hlavního města.

S pomocí Turecka libyjská vládní národní fronta získala řadu měst, včetně strategické základny poblíž tuniských hranic a zničila několik ruských systémů protivzdušné obrany.

Kam dál?
NATO znepokojuje zapojení ruských žoldnéřů do bojů v Libyi (19.5.2020)

Zdroj: Al-Džazíra (Katar)

---

NATO přivítalo třídenní příměří v Afghánistánu

NATO uvítalo oznámení třídenního příměří v Afghánistánu během muslimského svátku Íd al-fitr (svátek přerušení půstu).

„Vítám prohlášení afghánské vlády a Tálibánu o třídenním příměří během Ídu. Všechny strany by měly využít této příležitosti k míru ve prospěch všech Afghánců,“ doplnil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

„NATO zůstává odhodlané k zajištění dlouhodobé bezpečnosti v Afghánistánu,“ dodal. Afghánský prezident Ašraf Ghaní toto oznámení uvítal a přikázal armádě jej dodržovat. Během podobného příměří, které bylo vyhlášeno před dvěma lety, se objevovaly nebývalé scény bojovníků znepřátelených stran, kteří se navzájem objímali a fotili.

Kam dál?
Afghánistán: Soupeřové Ghání a Abdulláh se dohodli na sdílení moci (18.5. 2020)

Zdroj: Anadolu Agency (Turecko)

---

NATO: V roce 2019 jsme zachytili ruská letadla v evropském prostoru téměř 300x

Letouny NATO zachytily ruská letadla v blízkosti vzdušného prostoru NATO téměř 300x v roce 2019, uvedl představitel Aliance. Dodal, že přítomnost ruských vojenských letadel nad Černým mořem a dalšími částmi Evropy se od roku 2014 zvýšila.

„V roce 2019 spojenecká letadla zaznamenala 290 případů, kdy dělala doprovod nebo stínění ruským vojenským letounům po celé Evropě,“ uvedl zdroj z Aliance. K nárůstu ruské činnosti došlo zejména v Černém moři, a to odac doby, kdy Moskva anektovala poloostrov Krym.

Kam dál?
NATO zachytilo ruská letadla nad Černým mořem (22.5. 2020)

Zdroj: Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (ČR)

ade; natoaktual.cz
zpět na článek