NATO a USA jsou pro naši bezpečnost klíčové, říká přední německý diplomat Ischinger
Někdejší velvyslanec Německa ve Spojených státech amerických a Velké Británii a současný předseda Mnichovské bezpečnostní konference Wolfgang Ischinger se v rozhovoru pro řecký deník Kathimerini vyjádřil k současné bezpečností situaci.
„Myslím si, že tato krize má tendenci urychlovat a posilovat různé pohyby a trendy, které existovaly již před jejím vypuknutím – pozitivní i negativní,“ nastínil Ischinger svůj pohled na současné dění ve světě. „Negativní trendy jsou bohužel početnější než pozitivní,“ dodal však vzápětí s tím, že za nejnebezpečnější z nich považuje současnou krizi demokracie.
Ischinger také kritizoval nedostatečné zapojení USA do mezinárodního dění. „Pokud se USA nehodlají chopit iniciativy a vedení, budeme se o to muset pokusit sami,“ vyzdvihl v této souvislosti potřebu větší evropské emancipace. Dodal ovšem, že doufá, že se vztahy mezi USA a jejich evropskými spojenci zlepší. „Potřebujeme USA, potřebujeme NATO. Nepatřím do školy, která si myslí, že se můžeme zbavit odstrašení a ochrany NATO. Bez USA neexistuje způsob, jak ochránit Evropskou unii před rozličnými vojenskými hrozbami, včetně těch jaderných,“ zdůraznil Ischinger.
Kam dál?
Německo oslabuje jaderné schopnosti NATO, varuje velvyslanec USA (15.5. 2020)
Zdroj: Ekathimerini.com (Řecko)
---
NATO znepokojuje zapojení ruských žoldnéřů do bojů v Libyi
Severoatlantická aliance vyjádřila své znepokojení nad zapojením žoldnéřů ruské společnosti Wagner do bojů v Libyi. Žoldnéři zde pomáhají vzbouřeneckým vojskům generála Chalífy Haftara v boji proti mezinárodně uznané vládě v Tripolisu. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v této souvislosti zdůraznil potřebu „uplatňovat zbrojní embargo nejen na moři, ale také ve vzduchu a na zemi“ a dodal, že „libyjská krize nemá vojenské řešení“. Předseda libyjské vlády Fáiz Serrádž následně vyjádřil naději, že „spolupráce s NATO přispěje k dosažení stability a bezpečnosti v Libyi“.
Haftarovy milice bojují proti tripolské vládě od dubna loňského roku. Ani přes značnou snahu se jim však nepodařilo dobýt hlavní město, a získat tak kompletní kontrolu nad na ropu bohatou zemí.
Kam dál?
Německo i přes embargo vyváží zbraně do zemí zapojených do konfliktu v Libyi (18. 5. 2020)
Zdroj: Middle East Monitor (Velká Británie)
---
„Pivní“ aplikace pomohla odhalit tajné základny i jejich zaměstnance
Aplikace Untappd, která slouží uživatelům k nalezení restaurací s nejlepším pivem v okolí, může být podle investigativního serveru Bellingcat využita k nahlédnutí do dění v tajných zařízeních amerických ozbrojených sil a výzvědných služeb.
Díky možnosti porovnat údaje získané z aplikace s údaji na dalších sociálních sítích byl reportér Foeke Postma schopen určit přesnou polohu tajné výcvikové základny CIA Camp Peary a sledovat pohyb osob, které v tomto zařízení působí. Reportér díky aplikaci získal také přístup k některým osobním údajům těchto osob a k utajeným dokumentům.
„Nepřátelé mohou této metody nepochybně využít ke sledování příslušníků amerických ozbrojených sil,“ okomentoval své zjištění Postma. Není to přitom poprvé, co mají americké ozbrojené síly problém s mobilními aplikacemi. Již dříve musel Pentagon zakázat vojákům používat fitness aplikace, které pomocí GPS sledují geografickou polohu cvičícího.
Kam dál?
Německý vojenský laptop s utajovanými informacemi byl k mání na eBay (18.3. 2020)
Zdroj: Forbes (USA)
---
Střelbu na floridské základně má nejspíše na svědomí al-Káida
Americká FBI díky mobilnímu telefonu nalezla spojitost mezi útokem na floridské základně v Pensacole z prosince loňského roku a al-Káidou. Útočník, příslušník saúdskoarabského královského letectva Muhammad Alšamrání, při něm zastřelil tři osoby a následně byl sám zabit bezpečnostními složkami.
„Důkazy, které se nám podařilo získat, ukazují, že útok v Pensacole byl brutálním vyvrcholením mnohaletého plánu,“ okomentoval výsledky vyšetřování ředitel FBI Christopher Wray s tím, že radikalizace Alšamráního proběhla už někdy v roce 2015.
„Informace získané z telefonu se ukázaly jako neocenitelné,“ dodal. S jejich získáním měly přitom americké úřady nejdříve problém, neboť výrobce telefonu, společnost Apple, odmítla s dešifrováním údajů pomoci. I bez pomoci výrobce se však ministerstvu spravedlnosti nakonec podařilo důležité informace získat.
Kam dál?
Střelba na základně na Floridě je vyšetřována jako teroristický útok (9. 12. 2020)
Zdroj: Al-Džazíra (Katar)
---
Vojáci NATO v Litvě nacvičují blízkou leteckou podporu
Vojáci posíleného předsunutého bojového uskupení Severoatlantické aliance v Litvě se společně s britskými a španělskými piloty, kteří stráží vzdušný prostor nad Pobaltím, zapojili do cvičení, jehož cílem je zlepšit dovednosti vojáků při provádění blízké vzdušné palebné podpory. Pozemní složkou cvičení byli němečtí a norští letoví návodčí, ve vzduchu pak působily britské letouny Eurofighter Typhoon a španělské letouny F-18.
Alianční předsunuté bojové uskupení se skládá z přibližně 1 200 vojáků z Belgie, České republiky, Chorvatska, Islandu, Lucemburska, Německa, Nizozemska a Norska. Jde o největší posílení kolektivní obrany Aliance za poslední dvě dekády.
Kam dál?
Americké nadzvukové bombardéry se zapojily do cvičení v Estonsku (6.5. 2020)
Zdroj: NATO