natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Saúdská Arábie žádá Německo, aby jí opět začalo dodávat zbraně

  18. února 2020  12:00
  Ilustrační foto. | foto: Wikimedia / Cezary Piwowarski

  Saúdská Arábie žádá Německo, aby jí opět začalo dodávat zbraně

  Saúdská Arábie očekává, že Německo zruší zákaz vývozu svých zbraní do země. „Doufáme, že Německo chápe, že se potřebujeme bránit,“ prohlásil saúdský ministr zahraničí princ Fajsal bin Farhán. Princ uvedl, že německý zákaz nepřispívá k „dobrým vztahům“ mezi zeměmi. Ministr také chválil kvalitu německého vybavení, ale zároveň zdůraznil, že Saúdská Arábie na něm není závislá.

  Německo bude o prodloužení zákazu rozhodovat za šest týdnů. Německá vládní koalice se dříve usnesla, že nebude dodávat zbraně žádné straně, která je zapojená do konfliktu v Jemenu, tudíž ani Saúdské Arábii. Toto rozhodnutí bylo ještě posíleno po vraždě saúdského disidenta Džamála Chášukdžího.

  Kam dál?
  USA posílají bombardéry a tisíce vojáků do Saúdské Arábie - proti Íránu (5.11. 2019)

  Zdroj: Deutsche Welle (Německo)

  ---

  Předsedkyně Kongresu varuje spojence NATO před Huawei

  Žádný ze spojenců Severoatlantické aliance by neměl do svých komunikačních sítí zařadit produkty čínské technologické firmy Huawei, prohlásila předsedkyně amerického Kongresu Nancy Pelosi. Integrace Huawei do komunikace by podle ní znamenala „mít čínskou státní policii přímo ve své kapse“.

  Pelosi varovala před citlivostí technologií 5G. Ty by neměly být zpřístupněny čínským zájmům i přesto, že je Čína dokáže poskytnout levněji než západní společnosti. „Nemůžete zaprodat soukromí lidí ve vaší zemi,“ zdůraznila Pelosi.

  Kam dál?
  Čínské technologie 5G představují hrozbu, říká americká velvyslankyně při NATO (11.2. 2020)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Ženy v indické armádě mají mít stejná práva jako muži, rozhodl soud

  Nejvyšší soud Indie rozhodl, že ženy v armádě mají mít stejná práva jako muži. Soud přitom obvinil vládu z podpory genderových stereotypů. Indická vláda nechtěla dovolit ženám, aby dosáhly na nejvyšší armádní pozice, kvůli „fyziologickým limitům“ a „domácím povinnostem“. Vláda také argumentovala tím, že vojáci ještě nejsou psychicky připraveni přijímat rozkazy od ženských velitelek.

  „Je to urážka žen i armády, když jsou snižovány jejich schopnosti a úspěchy v armádě,“ uvedl soud. Vláda dostala tři měsíce, aby změny uvedla do praxe. Ženy tak budou mít rovnou příležitost být povýšeny či získat penzi.

  Kam dál?
  Saúdskoarabská armáda chce nabídnout více prostoru ženám (21.1. 2020)

  Zdroj: ABC (Austrálie)

  ---

  Kosovský premiér chce zavést povinnou vojenskou službu

  Nový kosovský premiér Albin Kurti slíbil, že zavede povinnou službu v armádě, v projevu ke kosovským bezpečnostním silám. „Těžký úkol ochrany naší země leží na vás. Bez armády a bez ochrany jsme slabí a bezbranní,“ pronesl Kurti k vojákům při oslavách dvanácti let nezávislosti Kosova. Podle ministra se zkušenosti z vojenské služby hodí i v dobách míru.

  Vojenští experti ovšem pochybují, že premiér zvládne svůj slib splnit. Důvodem je především vysoká cena zavedení povinné vojenské služby, která by ovlivnila „blahobyt“ občanů, domnívá se analytik Besa Kabaši Ramaj. Ani další země Balkánu k povinné vojenské službě z finančních důvodů nepřistoupily.

  Kam dál?
  Bosenští Srbové nakonec schválí vstup do NATO, domnívá se bosenský představitel (29.1. 2020)

  Zdroj: Balkan Insight (Kosovo)

  ---

  USA: V demokratických prezidentských primárkách zůstávají dva veteráni

  Pete Buttiegieg a Tulsi Gabbard jsou bývalí příslušníci americké armády, kteří se stále ucházejí o prezidentské křeslo v USA. V demokratických primárkách soupeří s dalšími šesti hlavními kandidáty.

  Buttiegieg, bývalý zpravodajský důstojník námořnictva se zkušenostmi z Afghánistánu, se pravidelně umisťuje mezi favority. V posledním hlasování ve státě New Hampshire skončil na druhém místě s 24,4 %.

  Mezitím bývalá majorka národní gardy Gabbard zaujímá spíše spodní příčky. V New Hampshire získala 3,4 % hlasů. Gabbard bývá vyčítáno, že na svou službu v armádě klade přílišný důraz.

  Kam dál?
  Americký senát omezil Trumpovy pravomoci ohledně Íránu (14.2. 2020)

  Zdroj: Military.com (USA)

  kpa; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media