Afghánistán: Soupeřové Ghání a Abdulláh se dohodli na sdílení moci
Afghánský prezident Ašraf Ghání a jeho soupeř Abdulláh Abdulláh podepsali dohodu o sdílení moci, která ukončí měsíce politické nejistoty. Ghání zůstane prezidentem, zatímco oba muži si vyberou stejný počet ministrů. Abdulláh povede mírové rozhovory s Tálibánem.
Předpokládá se, že dohoda pomůže udržet rovnováhu moci, která byla narušena loňskými spornými prezidentskými volbami. Afghánská volební komise tvrdí, že Ašraf Ghání volby těsně vyhrál, což Abdulláh popírá a říká, že výsledek je podvod.
Kam dál?
Afghánistán obnovuje ofenzivní kampaň proti Tálibánu (13.5. 2020)
Zdroj: BBC (Velká Británie)
---
Kanada: Jeden mrtvý po pádu letounu ze skupiny Snowbirds, která přelétá nad městy pro povznesení morálky během pandemie
Nejméně jedna osoba zemřela a další má vážná zranění po havárii kanadského letounu z akrobatické skupiny Snowbirds v Britské Kolumbii. „S těžkým srdcem oznamujeme, že jedna členka týmu CF Snowbirds zemřela a druhý člověk utrpěl vážná zranění,“ uvedlo kanadské letectvo na Twitteru.
Obětí je kapitánka Jennifer Casey. Pilot letadla, kapitán Richard MacDougall, byl při havárii zraněn. Letoun havaroval v Kamloops, které leží asi 150 mil od Vancouveru. Skupina Snowbirds předvádí letecké show pro kanadskou veřejnost.
Kam dál?
Kanada uctila památku posádky havarovaného vrtulníku (7.5. 2020)
Zdroj: CNN (USA)
---
USA: Tisíce vojáků plánují odložit odchod z armády kvůli dopadům pandemie
V celé americké armádě panuje nejistota ohledně budoucích pracovních míst na americkém pracovním trhu nebo příležitostí odejít na vysokou školu. Proto se stále více vojáků opětovně hlásí do armády nebo alespoň odkládají odchod ze služby. V době narůstající nezaměstnanosti, propouštění a hospodářského poklesu se armáda zdá být jistým zaměstnáním se stabilní výplatou a jinými benefity.
V minulém týdnu překročila armáda cíl udržet 50 000 vojáků ve svých řadách pro fiskální rok, který končí v září. Masivní příliv vojáků hlásících se opětovně do služby bude kompenzovat případný deficit, který vznikl omezením náboru během pandemie.
Kam dál?
Americká armáda zakázala nábor lidí, kteří měli covid-19 (7.5. 2020)
Zdroj: ABC News (USA)
---
Americká armáda se po pandemii vrací do normálu
Pentagon by se mohl začít vracet do normálu po svém uzavření kvůli pandemii koronaviru. Úředníci zkoumají, jak provádět výcvik a nasazení jednotek v boji, zatímco stále dochází k šíření viru. Riziko dalšího šíření viru během návratu k normálu je na druhé straně vyváženo ztrátou dovedností jednotek. Během pandemie došlo ke zrušení nebo zkrácení výcvikových cvičení.
„Byli jsme ve skvělé pozici, než přišla pandemie, která zasáhla naši připravenost,“ řekl náměstek ministra obrany Ryan McCarthy. Vojáci budou testovaní. Nejvyšší prioritu budou mít klíčové jednotky, jako jsou piloti, námořní posádky a speciální jednotky.
Kam dál?
Kanadská armáda upravuje své mezinárodní mise kvůli pandemii covid-19 (11.5. 2020)
Zdroj: USA Today (USA)
---
Německo i přes embargo vyváží zbraně do zemí zapojených do konfliktu v Libyi
Německá vláda od doby, kdy před čtyřmi měsíci uspořádala summit o Libyi, schválila vývoz zbraní v hodnotě 331 milionů eur do zemí, které jsou obviněné z podpory válčících stran v Libyi. Německo schválilo dodávku zbraní pro Egypt za 308,2 milionů eur. Další dodávky mířily do Turecka a Spojených arabských emirátů (SAE).
V lednu uspořádalo Německo summit států, které vyslaly do Libye zbraně nebo vojáky. V závěrečném prohlášení představitelé těchto zemí souhlasili se zbrojním embargem na Libyi. Turecko v konfliktu podporuje Vládu národní jednoty, zatímco Rusko, Egypt a SAE podporují jednotky vedené Chalífou Haftarem.
Kam dál?
Německo oslabuje jaderné schopnosti NATO, varuje velvyslanec USA (15.5. 2020)
Stoltenberg: NATO je připraveno podpořit centrální vládu v Libyi (15.5. 2020)
Zdroj: Deutsche Welle (Německo)