Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Koaliční jednotky v Kandaháru postupují

Vydáno 21.10.2010
Koaliční jednotky v Kandaháru postupují
Americké a afghánské síly v posledních týdnech pronásledovaly Taliban na většině jeho základen v provincii Kandahár. To donutilo mnoho talibanských bojovníků z pevností uprchnout, oznámili velitelé NATO i místní afghánští představitelé.

Některé zisky koaličních sil spadají na vrub novému typu mířených raket. Ty byly použity proti talibanským velitelům v okolí Kandaháru a donutily je tak uprchnout za hranice Pákistánu. Jelikož byly zároveň přerušeny jejich zásobovací trasy, je pro ně těžší provést odvetné útoky či sebevražedné atentáty, uvedly oficiální zdroje.

Po zkušenostech z Mardžáhu se alianční velitelé snaží nepropadat přílišnému optimismu. Vzhledem k tomu, že alianční síly v některých jiných částech Afghánistánu ustupují, upozorňují někteří dokonce na to, že postup v Kandaháru, i když se jedná o srdce Talibanu, nemusí nutně znamenat zásadní zlom v konfliktu.

Čtěte také:
Petraeus: V Afghánistánu bylo dosaženo malého pokroku
NATO údajně ochromilo zásobování afghánských povstalců

Zdroj: St. Louis Today (USA)

---

Medveděv: NATO a Rusko musí překonat nedůvěru
Rusko a Severoatlantická aliance musejí překonat roky vzájemné nedůvěry, prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. "Vztahy mezi Ruskem a NATO byly vždy obtížné. Možná se jedná o historické dědictví, ke kterému jsou připočteny emoce, pocity a předsudky," uvedl. Zároveň připomenul, že Rusové stále vnímají Alianci jako agresivní prvek.

Při projevu k expertům na mezinárodní vztahy si ruský prezident i postěžoval na to, že Rusko bylo na Západě vždy vnímáno jako stát, ve kterém nemůže být demokracie a který tíhne k autoritářství.

Na setkání, které se odehrálo v Gorkého rezidenci poblíž Moskvy, dorazili i významné osobnosti, jako je politolog Zbigniew Brzezinski. Ten zde, spolu s bývalým polským ministrem zahraničí Adamem Rotfeldem veřejně podpořil Medveděvův plán na novou bezpečnostní organizaci v Evropě.

Čtěte také:
Medveděv se nevzdává plánu na novou bezpečnostní organizaci
Medveděv se zúčastní summitu NATO

Zdroj: AFP (Francie)

---

Sedwill přiblížil mírové rozhovory v Afghánsitánu
Afghánská vláda v tajnosti jedná s talibanskými vůdci, kteří jsou tak důležití, že kdyby jim Spojené státy nezajistily volnou cestu do Kábulu, byli by nejspíše zabiti americkými speciálními silami. "Každý vzbouřenec, který plánuje dorazit na rozhovory může být potenciálním cílem," uvedl civilní představitel NATO v Afghánistánu Mark Sedwill.

Talibanci obvykle cestují auty z pákistánské Kvéty. Na hranicích přesednou do aliančních letounů nebo vozidel, přičemž americká armáda sleduje pohyb ve vzduchu i na zemi, aby zajistili, že se vůdci povstalců nestanou terčem útoku.

Sedwill popsal i samotná jednání, která v Kábulu probíhají. Doufá se, že by mohla vést k tomu, aby ozbrojenci složili své zbraně, přestali bojovat a slíbili věrnost afghánské ústavě. Alianční představitel však jasně upozornil na to, že rozhovory jsou pouze v naprostém začátku a že se ještě nejedná o "skutečné vyjednávání".

Čtěte také:
Afghánská vláda jedná s Talibanem na nejvyšší úrovni
Taliban a afghánská vláda začaly jednat

Zdroj: American Broadcasting Company (USA)

---

Taliban: Velká Británie je naším největším sponzorem
Podle prohlášení Talibanu je největším sponzorem hnutí Británie, respektive muslimové žijící na jejím území. "Nejsme jako vláda, naše financování závisí na jednotlivcích," prohlásil nejmenovaný velitel Talibanu.

"Dostáváme od našich muslimských bratrů z Británie finance, za které nakupujeme zbraně a bojujeme. Je povinností každého muslima přispívat na džihád," uvedl dále zdroj. Přestože je tak Velká Británie podle tvrzení Talibanu jeho největším sponzorem, útok na ni, či na některou další evropskou zemi, může proběhnout prý kdykoliv.

Zdroj: The Daily Telegraph (Velká Británie)

---

Karzáí navzdory námitkám bezpečnostní agentury rozpustí
Afghánský prezident Hamíd Karzáí odmítl žádost mezinárodního společenství, aby zrušil svůj příkaz na rozpuštění soukromých bezpečnostních společností. Karzáí to odůvodnil tím, že peníze určené těmto firmám mohou být místo toho investovány do afghánské policie.

Soukromé bezpečnostní společnosti se starají o ochranu všeho možného, od rozvojových projektů, přes konvoje NATO až po soukromá obydlí. Karzáího rozhodnutí rozpustit je ke konci roku proto kritizovaly například Spojené státy, které se obávají, že policejní složky zatím nejsou připraveny společnosti zastoupit.

Karzáí si však neústupně stojí za svým a tvrdí, že afghánské bezpečnostní síly jsou připraveny zhostit se svých úkolů. Problémem je, že afghánská policie je notoricky známá pro svoji zkorumpovanost, nedostatečný výcvik, mizerný plat a náchylnost k drogám.

Čtěte také:
NATO brzy začne předávat Afghánistán Afgháncům
V Afghánistánu chybí výcvikoví experti
Afghánská armáda má první důstojnice

Zdroj: Bloomberg Businessweek (USA)

mdo natoaktual.cz