Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Karzáí znepokojen strategií americké armády

Vydáno 23.12.2008
Karzáí znepokojen strategií americké armády
Afghánský prezident Hamid Karzáí nesdílí všeobecné nadšení ze zvýšení počtu amerických vojáků v jeho zemi. Prezident pochybuje, že příchod dalších 20 až 30 tisíc amerických vojáků dokáže zmírnit nepokoje v Afghánistánu. Při rozhovoru s americkým předsedou sboru náčelníků štábů admirálem Mikem Mullenem Karzáí žádal, aby americké jednotky byly obezřetnější během operací v afghánských vesnicích.

„Posílání dalších jednotek do afghánských měst nic nevyřeší. Poslat více sil k zajištění hranic je rozumné, dává to smysl,“ uvedl Karzáí. Naráží tím na plán americké armády vyslat příští měsíc na 3 500 vojáků do provincií Wardak a Logar. Diplomatické zdroje však uvádějí, že není jasné, zda Karzáí skutečně požaduje něco po mezinárodním společenství, nebo se jedná jen o prohlášení k ovlivnění voličů v prezidentských volbách konaných příští rok.

Čtěte také:
Kanada: Pokrok v Afghánistánu i přes kritiku Karzáího

Zdroj: Associated Press (AP)

---

Státy NATO nejednotné v boji proti drogám v Afghánistánu
Přestože členské státy Severoatlantické aliance umožnily svým jednotkám bojovat proti zařízením na výrobu drog, někteří její členové uvádějí, že tento postup je v rozporu s jejich legislativou. Dohoda ze setkání ministrů zahraničí NATO v Budapešti z října 2009 měla umožnit, aby jednotky NATO v Afghánistánu (ISAF) mohly útočit na zařízení pro výrobu drog, obchodníky s drogami a drogové „bossy“, kteří svými zisky finančně podporují povstalce.

Představitelé Německa, Itálie, Polska a Španělska zdůraznili, že protidrogová otázka je věcí soudních orgánů a nikoliv vojáků. Obávají se, že by vojáci mohli být vystaveni jejich domácí jurisdikci, pokud by se podíleli na smrti civilistů, kteří by měli co dočinění s drogovým průmyslem.

Zdroj: The New York Times (USA)  

---

Útoky na zásobovací konvoje mohou být odplatou
Operace pákistánské armády a raketové útoky USA na území pákistánských kmenových vůdců mohou být příčinou rostoucího počtu útoků na zásobovací konvoje Severoatlantické aliance a Spojených států. Představitelé USA tvrdí, že rostoucí intenzita útoků povstalců na zásobovací konvoje je ve skutečnosti odplatou za napadání povstaleckých útočišť na afghánsko-pákistánském pomezí.

Za posledních pět měsíců se rapidně zvýšil počet útoků na hlavní zásobovací tepnu mezi Afghánistánem a Pákistánem vedoucí z Pešáváru skrz Khyberský průsmyk. Alianční a americké zdroje nicméně uvádějí, že útoky zničily pouze malý zlomek potřebných zásob. „Potencionálně je to velice vážné. Pokud nestabilita v Pákistánu poroste, můžete mít útoky po celou cestu až k námořním přístavům,“ zdůrazňuje však Anthony Cordesman z Centra pro strategické a mezinárodní studia.

Čtěte také:
Bombových útoků na afghánských silnicích prudce přibývá 
Za průchod průsmykem platí NATO velkou daň  

Zdroje: Reuters (Velká Británie)  

---

Aliance využije místních afghánských kmenů v boji proti Talibanu
Kmenoví vůdci mají být novým nástrojem USA a NATO v boji proti jednotkám Talibanu v Afghánistánu. Ředitelství pro místní vládu (IDLG) se snaží zajistit podporu kmenovým vůdcům ve venkovských oblastech, kde je jejich slovo respektováno a často zastupuje vliv soudních orgánů. S pomocí místních kmenových rad chce zas vláda najít vhodné zaměstnance do afghánské armády a policie.

Velitel jednotek NATO (ISAF) a USA v Afghánistánu generál David McKiernan vidí v plánu možnost, jak zvýšit efektivitu vlády na lokální úrovni v zemi, kde je tradice centrální vlády velice malá. Místním kmenům budou poskytnuty finanční prostředky, pravomoci a určité suroviny tak, aby mohly zajistit bezpečnost na svém území a zčásti tak nahradit afghánskou armádu.

Nová strategie bude nejprve „cvičně“ použita v důležitých oblastech mezi městy Kábul a Kandahár. Představitelé NATO společně s generálem McKiernanem se nevyjádřili, zda dojde k vyzbrojení místních kmenových válečníků a tato otázka bude nadále projednávaná Aliancí a představiteli afghánské vlády.

Zdroj: Reuters (Velká Británie)  

---

Bosna vyšle své vojáky do Afghánistánu
Ministerstvo obrany Bosny a Hercegoviny (BaH) plánuje v roce 2009 vyslat na sto vojáků do mírové mise Severoatlantické aliance v Afghánistánu (ISAF). Vyslyšela tak žádost USA a NATO, aby poskytla tým, který by se podílel na zneškodňování min a jejich zabezpečení. Tento krok musí být ještě odsouhlasen třemi prezidenty země a parlamentem.

Čtěte také:
Bosna se stahuje z Iráku

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

sin natoaktual.cz