Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Karzáí: USA musí mít s Afghánistánem trpělivost

Vydáno 07.12.2009
Karzáí: USA musí mít s Afghánistánem trpělivost
Afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že Spojené státy a jejich spojenci musí mít s Afghánistánem trpělivost, pokud nebude připraven převzít kontrolu nad vlastní bezpečností v červenci 2011. V této době by podle plánu amerického prezidenta Baracka Obamy mělo začít stahování amerických vojáků. Dodal však, že se Afghánci pokusí udělat vše pro to, aby byli připraveni v nejkratším možném času.

Karzáí zároveň nabídl svůj časový plán, podle kterého by měli být Afghánci schopni převzít bezpečnostní kontrolu v některých částech země do dvou let, a v celé zemi do konce jeho pětiletého funkčního období. Karzáí je zároveň připraven "udělat vše, co může, aby vykořenil korupci a zlepšil vládnutí", což je Afghánistánu v současné době značně vytýkáno.

Čtěte také:
Afghánské bezpečnostní plány jsou "příliš ambiciózní"
Afghánská výcviková mise čelí závažným překážkám

Zdroj: CNN (USA)

---

NATO: Írán představuje celosvětovou hrozbu
Podle nejmenovaných představitelů NATO představují íránské jaderné a raketové programy "potenciální hrozbu míru a bezpečnosti na celém světě". Představitelé Aliance se tak stále více v otázce Íránu jako hrozby přibližují pozici Bílého domu. Právě Spojené státy, podporované dalšími členy Rady bezpečnosti OSN a Německem, nejvíce prosazují ukončení jaderných aktivit Íránu.

Írán momentálně však není na vrcholu aliančních priorit. Hlavní pozornost na sebe poslední dobou strhává situace v Afghánistánu, obzvláště nový plán amerického prezidenta Baracka Obamy.

Čtěte také:
Turecko hájí íránský jaderný program
Zájem NATO o Írán roste

Zdroj: Haaretz (Izrael)

---

Turecko nepošle vojáky do Afghánistánu
Turecký ministr obrany Vecdi Gonul oznámil, že jeho země nepošle do válkou zmítaného Afghánistánu žádné bojové jednotky, a to i přesto, že k tomu státy NATO vyzval Bílý dům. Podle Gonula nedošlo k žádné změně pozic Ankary v otázce vyhýbání se přímé konfrontaci s Talibanem. Účast v bojích by byla kontraproduktivní, poněvadž právě díky nevojenským misím jsou turečtí vojáci u místních obyvatel populární.

Gonul dále sdělil, že Turecko "zvýší svoji aktivitu" v Afghánistánu, a to především posílením mise na výcvik afghánských bezpečnostních sil a humanitárního úsilí. Turecko převzalo minulý měsíc velení mezinárodních sil ISAF v Kábulu, přičemž tam zdvojnásobilo počet svých vojáků. V současné době tak je v Afghánistánu 1750 tureckých vojáků, kteří se zúčastní výcvikových misí.

Čtěte také:
NATO požaduje víc vojáků pro Afghánistán

Zdroj: Pakistan Observer (Pákistán)

---

NATO spustilo rozsáhlou ofenzívu
Více než 1000 britských, afghánských a amerických vojáků spustilo "čerstvou ofenzívu" na klíčovém bojišti jižního Afghánistánu. NATO prohlásilo, že ofenzíva nazvaná Khareh Cobra, neboli "Hněv kobry", byla určená k rozdrcení vzbouřenců na severu provincie Hílmand, aby bylo možno "zahájit rozvoj a začít s návratem civilistů".

To jsou zároveň i hlavní body nového plánu amerického prezidenta Baracka Obamy na rozmístění 30 000 nových vojáků v Afghánistánu. Mnoho posil bude směřovat právě na jih, neboť Hílmand je centrem afghánské opiové produkce a ohniskem osm let trvající talibanské vzpoury. Problémem pro mezinárodní jednotky je, že území bylo vzbouřenci silně zaminováno.

Čtěte také:
Obama posílá dalších 30 000 vojáků do Afghánistánu
Rasmussen: Afghánistán nesmí znovu připadnout teroristům
NATO obhajuje spolupráci s afghánskou armádou

Zdroj: AFP (Francie)

---

Černá Hora se přidala k aliančnímu Akčnímu plánu členství
Severoatlantická aliance přijala Černou Horu do svého Akčního plánu členství, což je krok vpřed k plnému členství v NATO. V prohlášení zahraničních ministrů Aliance stojí, že "pomocí Akčního plánu členství budou podporovány další černohorské reformy". Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen k tomu uvedl, že pozvání je "výsledkem tvrdé práce a základním kamenem hlavního cíle – plného členství v NATO".

Zvažována byla i účast Bosny a Hercegoviny, ale její žádost Aliance zamítla. Rasmussen však chce "vidět Bosnu a Hercegovinu v Akčním plánu členství a eventuálně i v NATO", tudíž "otázkou není zda-li, ale kdy".

Čtěte také:
NATO nejspíše nabídne členství Černé Hoře, nikoliv však Bosně
Rasmussen: Bosna a Černá Hora mají ještě hodně práce

Zdroj: Examiner.com (USA)

mdo natoaktual.cz