natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Co psala světová média o Severoatlantické alianci

  Karzáí požádal Pákistán o přípravu mírových rozhovorů s Tálibánem

  27. srpna 2013  17:49

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí | foto: NATO Photos

  Karzáí požádal Pákistán o přípravu mírových rozhovorů s Tálibánem

  Afghánský prezident Hamíd Karzáí požádal Pákistán, zda by nepřijal roli prostředníka během mírových rozhovorů mezi afghánskou vládou a povstaleckým hnutím Tálibán. Zároveň vyzval ke společnému boji proti extremismu v obou zemích. Učinil tak během setkání s nově zvoleným pákistánským premiérem Navázem Šarífem.

  Některé složky pákistánské státní správy jsou velmi často spojovány s financováním a podporou povstalcům. Sám Karzáí v minulosti označil pákistánská útočiště Tálibánu za hlavní příčinu násilí v jeho zemi. "Věříme, že rozhovory přinesou stabilitu a mír v obou zemích," neskrývá optimismus Karzáí.

  Kam dál?
  Karzáí chce i přes útoky jednat s Tálibánem (1.7. 2013)

  Zdroj: Khaleej Times (Spojené arabské emiráty)

  ---

  Turecko podporuje invazi do Sýrie

  Turecko by se připojilo k jakékoli mezinárodní koalici proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada, a to i v případě, kdy by nebylo dosaženo jednomyslné shody v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů, oznámil turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu.

  "Vždy upřednostňujeme řešení, na kterém se shodne mezinárodní společenství a OSN. Pokud ale takový návrh z Rady bezpečnosti nevzejde, přichází na řadu jiné alternativy," uvedl Davutoglu.

  Turecko během dvouletého syrského konfliktu patří mezi nejhlasitější kritiky prezidenta Asada. "Ti, kteří páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, musí být potrestáni," dodal ministr.

  Kam dál?
  NATO by mohlo v Sýrii zasáhnout i bez mandátu OSN (26.8. 2013)

  Zdroj: Reuters (USA)

  ---

  NATO je znepokojeno údajným použitím chemických zbraní v Sýrii

  Severoatlantická aliance je velmi znepokojena údajným použitím chemických zbraní v syrském konfliktu a tým inspektorů Organizace spojených národů by měl situaci na místě co nejdříve vyřešit, ozývá se z nejvyšších míst NATO.

  "Celou záležitost sledujeme a jsme jí velmi znepokojeni. Nejdůležitější je, aby inspektoři OSN měli přístup na místa, odkud přicházejí tato hrozivá svědectví, protože jakékoli potvrzené použití chemických zbraní je naprosto nepřijatelné a představuje jasné porušení mezinárodního práva," uvedla představitelka NATO.

  Podle opozice má útok chemickými zbraněmi vládními jednotkami prezidenta Bašára Asada na svědomí život více než třinácti set lidí. Syrská armáda podíl na útoku na předměstí Damašku rezolutně odmítla.

  Kam dál?
  Pokud Američané napadnou Sýrii, čeká je porážka, varuje Asad (26.8. 2013)

  Zdroj: People Daily (Čína)

  ---

  Italové zůstanou v Afghánistánu i po roce 2014

  Itálie se i po roce 2014 bude podílet na pomoci válkou zničenému Afghánistánu ve vojenských i civilních oblastech, ujistil místní představitele italský premiér Enrico Letta, který přicestoval do Afghánistánu na neohlášenou návštěvu. Podle něj má italská přítomnost v zemi vypadat zcela jinak než současná mise Severoatlantické aliance.

  "V sázce je naše společná budoucnost," prohlásil Letta na tiskové konferenci s afghánským prezidentem Hamídem Karzáím. "Každý musíme svým dílem přispět k míru a prosperitě pro naše děti," dodal premiér. Itálie má v Afghánistánu přes čtyři tisíce vojáků v rámci mise ISAF působících převážně v západní provincii Herát.

  Kam dál?
  Itálie bude podporovat Afghánistán i po stažení jednotek NATO (5.11. 2012)

  Zdroj: Stars and Stripes (USA)

  ---

  Výbuch usmrtil v Afghánistánu tři vojáky NATO

  Životy minimálně tří vojáků Severoatlantické aliance má na svědomí výbuch podomácku vyrobené výbušniny nastražené u silnice ve východním Afghánistánu. V oficiálním vyjádření mise ISAF se neuvádí, kde přesně k incidentu došlo, ani jaké národnosti vojáci byli.

  Ve východním Afghánistánu působí zejména jednotky ze Spojených států. Od začátku letošního roku zahynulo v Afghánistánu nejméně sto patnáct vojáků, z toho devadesát Američanů, šest Britů a devatenáct z dalších zemí NATO.

  Kam dál?
  V Afghánistánu umírá více civilistů, mohou za to nálože povstalců (14.8. 2013)

  Zdroj: Khaama (Afghánistán)

  zuk; natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media