Co psala světová média o Severoatlantické alianci

Karzáí je ochoten vyjednávat s Talibanem

Vydáno 01.10.2007

Karzáí je ochoten vyjednávat s Talibanem
Kanadská vláda a vůdci afghánské opozice zareagovali na nabídku afghánského prezidenta Hamida Karzáího vést dialog s Talibanem. Podle nich by afghánští představitelé měli jednat pouze s těmi, kdo respektují lidská práva a neužívají násilí. 
Afghánský prezident Hamid Karzáí tento víkend oznámil, že by se rád setkal s vůdci povstalců, kterým by mohl nabídnout i posty v budoucí vládě.

Kanadský ministr zahraničí Maxime Bernier řekl, že je na vládě Afghánistánu, aby rozhodla “jak a s kým vyjednávat, aby rozhovory vedly k udržitelnému míru v zemi”. Talibanský mluvčí odmítnul myšlenku vyjednávání s prezidentem Karzáím, dokud budou v zemi vojáci Spojených států a Severoatlantické aliance, nicméně vůdci povstalců v této otázce nejsou jednotní.

Čtěte také:
Karzáí Kanaďanům: Zůstaňte v Afghánistánu

Zdroj: Globe and Mail
(Kanada)


---

Castro: Aznar požadoval bombardování srbských médií
Fidel Castro obvinil bývalého španělského premiéra José Maria Aznara z naléhání na Washington, aby bombardoval srbské rádiové a televizní stanice během účasti Severoatlantické aliance ve válce v Kosovu.

Ve svém sloupku nazvaném Aznarovo mlčení, publikovaném v oficiálních kubánských novinách, citoval rozsáhlé výňatky ze zdroje, který považuje za přepis konverzace mezi Aznarem a americkým prezidentem Billem Clintonem z roku 1999.

Aznar podle Castra Clintonovi řekl: “Pokud jsme ve válce, udělejme z ní totální válku. Nechápu, proč jsme dosud nebombardovali srbské rádio a televizi.“ Fidel Castro neřekl, jak nahrávku získal. Verze, kterou vlastní, obsahuje pouze Aznarovy komentáře, nikoliv reakce jeho protějšku. Castro dále prohlásil, že má „další materiály, veřejné i tajné“, které použije ve svých příštích esejích. Castro poprvé kritizoval Aznara v kubánské televizi před čtyřmi roky. Tehdy byla Kuba rozhněvaná na Španělsko za jeho kritiku kubánského dodržování lidských práv.

Čtěte také:
Ex-premiér Aznar by souhlasil s ostřelováním Libanonu

Zdroj: Canadian Press (Kanada)

---

Velitel NATO: Dobytá území může znovu získat Taliban
Vrchní velitel sil NATO v Afghánistánu americký generál Dan McNeill prohlásil, že území těžce získaná aliančními jednotkami mohou být ztracena, pokud se je afghánským bezpečnostním silám nepodaří udržet.

Podle McNeilla byly tento rok alianční jednotky úspěšné ve vyhánění talibanských bojovníků z jihoafghánské provincie Helmand, avšak afghánským jednotkám se nedaří udržet již dobytá teritoria pod svojí kontrolou. McNeill dále dodal, že existuje riziko návratu Talibanu do těchto oblastí v nadcházejících měsících.

V jihoafghánské provincii Helmand, která je známá svojí produkcí opia, operují převážně britské jednotky.

Čtěte také:
Nová operace NATO v Afghánistánu

Zdroj: Voice of America (USA)

---

V Chorvatsku začalo vojenské cvičení
Na Balkáně odstartovalo společné vojenské cvičení Chorvatska a Severoatlantické aliance, kterého se účastní i rok staré elitní Síly rychlé reakce NATO, aby otestovalo připravenost této balkánské země na vstup do Aliance. Největšího cvičení, jaké se kdy na území Chorvatska odehrávalo, se účastní ozbrojené síly dvanácti zemí včetně Spojených států, Francie, Německa, Velké Británie a Turecka.

Do dvanáctidenního cvičení bude zapojeno čtyřicet lodí, šest ponorek, 29 stíhaček, 23 vrtulníků, devět dalších letadel a 8 000 vojáků. 

Zástupce chorvatského náčelníka generálního štábu Slavko Barič řekl, že cvičení je „poslední zkouškou“ pro vstup Chorvatska do Severoatlantické aliance. Chorvatsko, které získalo nezávislost v roce 1992, chce vstoupit do NATO a Evropské unie a být považováno za součást Západu.

Čtěte také:
Chorvatsko horkým kandidátem na členství v NATO
Chorvatsko: Volání po referendu je „laciný trik“

Zdroj: International Herald Tribune (Francie)

---

Lodě NATO zachraňují přeživší po výbuchu vulkánu v Jemenu
Lodě Severoatlantické aliance v pondělí ráno zachránily dva přeživší a monitorovaly tři mrtvá těla nedaleko pobřeží malého ostrova Jazirt Atta-Ir nacházejícího se 140 kilometrů od Jemenu v Rudém moři. Stalo se tak po výbuchu sopky, ke kterému došlo noc předtím. Podle slov Kena Allana z kanadského námořnictva se jemenské pobřežní hlídce podařilo zachránit 21 z 29 jemenských vojenských představitelů, kteří byli na ostrově v době výbuchu, ale přesto požádali o pomoc šest lodí NATO, které se plavily k Suezskému průplavu.

„Vytáhli jsme z vody prvního přeživšího a o chvíli později jsme již zachraňovali dalšího, který je nyní v péči našich doktorů na palubě lodi HMCS Toronto,“ řekl Allan. „Viděli jsme obrovská mračna dýmu a popel stoupající k obloze,“ popsal výbuch sopky Allan.

Lodě Severoatlantické aliance se nacházely pouhých 26 námořních mílí od místa sopečného výbuchu. Čtyři příslušníci jemenských ozbrojených sil se stále pohřešují.

Čtěte také:
Kanadská loď míří do rovníkové Afriky

Zdroj: CNN (USA)

 

 



epl natoaktual.cz